Ekologiskt lupinkaffe, hela bönor 1 kg
Vill du veta när den här produkten finns i lager igen? Vi skickar ett e-postmeddelande till dig! Logga bara in i förväg och klicka sedan på den här knappen.
Genom att skicka in detta formulär accepterar jag allmänna villkor samt information om dataskydd.
Betala efter 30 dagar.Köp nu: Ekologiskt lupinkaffe, hela bönor 1 kg
Dags att se fram emot morgonkaffet! För med vårt ekologiska lupinkaffe börjar du dagen med ren njutning – helt utan koffein. Köp vårt lupinkaffe som hel böna nu och börja dagen med ett koffeinfritt kaffealternativ.
Tillredning av lupinkaffe
De rostade lupinbönorna kan bearbetas på olika sätt. De hela bönorna passar - precis som klassiskt kaffe - i helautomatiska filterkaffemaskiner eller handfilter. För French press rekommenderar vi en något grövre malning. För filterkaffe, å andra sidan, bör lupinerna malas ganska fint. Om malning är för besvärligt för dig kan du prova vårt redan malda ekologiska lupinkaffe. Oavsett vilken beredningsmetod du väljer: du behöver 1 till 2 teskedar malet lupinkaffe per kopp. Beroende på vad du föredrar kan du njuta av det färdiga lupinkaffet antingen svart, med en växtbaserad dryck och ett valfritt sockeralternativ, eller med vår havredryck barista som en vegansk cappuccino eller latte.
Köp koffeinfritt lupinkaffe med rostade hela bönor
Lupinkaffe erbjuder inte bara en koffeinfri kaffenjutning, utan även ett högt proteininnehåll (38 g/100 g) och är rikt på kostfibrer (40 g/100 g). På grund av den regionala odlingen av lupiner i Tyskland finns det inga långa transportvägar och med vårt storpack med 1 kg sparar du samtidigt på förpackningsavfall. Beställ våra rostade ekologiska lupiner i förpackning med 1 kg nu och njut av en fyllig kaffenjutning utan koffeinkick!
| Genomsnittliga näringsvärden | per 100g |
|---|---|
| Värmevärde (i kj/kcal) | 1413 / 340 |
| Fett | 11 g |
| varav mättade fettsyror | 1.7 g |
| Kolhydrater | 1 g |
| Kostfiber | 40 g |
| Protein | 38 g |
| Produktnummer | LUPI_006 |
| Bäst före-datum | 13.01.2027 |
| Ursprung | Tyskland |
| Ursprung (bearbetning) | Tyskland |
| Innehåll | 1 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582808322 |
| Datablad | Specifikation |
| Organ för ekologisk kontroll och ekologiskt ursprung | |
| Näringsspår | Näringsspår |
| Frakt | Leveranstid utanför Tyskland |
| Företag | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaringsråd | Förvara på en sval och torr plats |
| Ingredienser | 100 % LUPINEN rostad* *ekologisk odling |
| Korskontaminering | Kan innehålla GLUTEN |
| Handelsnamn | Bio Lupinensamen geröstet |
| Etikettanteckning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan ändras. För exakt information, vänligen se produktbeskrivningen. |


















.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)
.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)












