Betala efter 30 dagar med PayPal
Varan finns i lager, leveranstid 5-7 arbetsdagar
Produktinformation Ekologiska boveteflingor 1,5 kg
Åh, dessa heliga havregryn – ett riktigt baslivsmedel i många kök som bara måste finnas på frukostbordet. Men våra ekologiska boveteflingor har nämligen mycket att bjuda på. Köp ekologiska boveteflingor och upptäck gur de sammetslena flingorna kan användas!
Recept med boveteflingor
Bovete är ett pseudospannmål, smaken är intensiv, härligt nötig och lyfter din frukost till nästa nivå. Toppa gärna din bovetegröt med någon av våra nötsmörer eller med frystorkade frukter för extra crunch. Du kan även baka med boveteflingor. Från saftigt bröd och frallor till söta våfflor och pannkakor – allt är möjligt. De har 3,7 g fibrer per 100 g.
Beställ ekologiska boveteflingor i förpackning med förmånligt pris
Våra boveteflingor kommer till 100 % från ekologisk odling i Europa. Med vår förpackning på 1,5 kg kan du dessutom verkligen gå loss vid frukostbordet – de tar inte slut i första taget. Beställ våra ekologiska boveteflingor och sätt en ny standard för din müsli!
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1449 / 346 |
| Fett | 3.9 g |
| varav mättade fettsyror | 0.8 g |
| Kolhydrater | 60 g |
| varav socker | 1.2 g |
| Fiber | 5.9 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 0 g |
| Produktnummer: | BUCH_009 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 05.01.2027 |
| Ursprung | Polen |
| Ursprung (tillverkning) | Polen |
| Ekologiskt ursprung | EU-jordbruk |
| Innehåll | 1.5 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582816013 |
| Datablad | Specikation |
| Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft |
|
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvaras svalt och torrt |
| Ingredienser | 100 % bovete* *från ekologiskt jordbruk |
| Allergener | Kan innehålla GLUTEN, SOJA, SESAM och NÖTTER |
| Produktbeskrivning | Vita ekologiska boveteflingor |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
4-5 stjärniga recensioner 🙂
Contient des lectines indestructibles
Même s'il l'avait été, le sarrasin contient des lectines indestructibles même à la cuisson à pression, selon le Dr Gundry grand spécialiste des lectines et de la santé par les intestins.
Ce produit que j'ai utilisé en remplacement de farine dans un cake, a boosté mes problèmes de santé.
1-3 stjärniga recensioner 🙃
Enastående
Flingorna kom fram hela och utan att ha smulat sönder!
Rekommenderas varmt
frukost
En god glutenfri produkt som uppfyller alla behov!
Bra, om du vet hur man använder dem.
Njutning i frukostgröt
Mycket bra och rekommenderas
Gott i bröd eller som müsli
Mycket praktiskt
Näringsrikt och smakrikt