Betala efter 30 dagar med PayPal
Varan finns i lager, leveranstid 5-7 arbetsdagar
Produktinformation Mandelsmör, vitt 500 g
Vi erbjuder mandelsmör i två varianter - vitt och brunt. I vårt bruna mandelsmör rostas oskalade mandlar och bearbetas till ett krämigt nötsmör. Detta ger vår bruna mandelsmör en starkare och nötaktig mandelsmak. Vårt vita mandelsmör tillverkas av skållade mandlar. Detta ger det vita mandelsmöret en något sötare smak.
Använd vitt mandelsmör
Vitt mandelsmör är utmärkt som pålägg på bröd. Men nötsmöret har så mycket mer att erbjuda: vare sig det gäller kakor, muffins, kex eller desserter. På grund av den söta smaken är mandelsmör också utmärkt för bakning. Eller bara att skeda direkt ur burken.
Köp mandelsmör online
Vårt vita mandelsmör är helt fritt från tillsatser. Vi använder inget extra socker* eller salt. Det är bara naturliga ingredienser som mixas ihop till denna krämiga dröm med 500 g mandelkraft. Prova redan nu!
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 2636 / 630 |
| Fett | 57 g |
| varav mättade fettsyror | 4.7 g |
| Kolhydrater | 7.5 g |
| varav socker | 5.2 g |
| Fiber | 8.4 g |
| Protein | 22 g |
| Salt | 0 g |
| Produktnummer: | MUS_005 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 31.07.2026 |
| Ursprung | Australien, Spanien, USA |
| Ursprung (tillverkning) | Tyskland |
| Innehåll | 0.5 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260335833841 |
| Datablad | Specikation |
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvara i rumstemperatur. Efter öppnandet ska den förvaras på en sval plats. Rör om olja som eventuellt har fastnat. |
| Ingredienser | 100% MANDLAR |
| Allergener | Kan innehålla spår av HASSELNÖTTER, CASHEWNÖTTER och PISTAGE. |
| Produktbeskrivning | Mandelsmör av blancherade och rostade mandlar |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Klimatpåverkan
På KoRo analyserar vi de utsläpp av växthusgaser som uppstår vid tillverkningen av våra godsaker. Dessa inkluderar CO2, metan och dikväveoxid. Våra hårt arbetande kollegor i vårt hållbarhetsteam samlar in all data och räknar ett värde: de så kallade CO2-ekvivalenterna. Vi skickar nu denna information till dig så att du kan fatta välgrundade köpbeslut och hålla ett öga på ditt egna CO2-fotavtryck. Men vi använder också dessa värdefulla insikter: på så sätt kan vi göra våra leveranskedjor ännu smartare i framtiden och även hålla ett öga på vårt koldioxidavtryck.
CO₂-utsläpp efter produkt
För att underlätta arbetet för våra kollegor på hållbarhetsavdelningen har vi inlett ett samarbete med företaget Cozero. De hjälper oss med sin programvara för att beräkna CO2-utsläppen från våra produkter. För oavsett vad, våra godbitar igenom mycket innan de når ditt skafferi eller din snacksskål: produktion, förpackning och logistik - för att bara nämna de stora stegen.
- Produkt
- Förpackning
- Logistik
CO₂-utsläpp för de jämförda produkterna
Vill du ta reda på hur väl ditt favoritsnacks står sig mot andra produkter när det gäller koldioxidavtryck? Say no more! För att skapa jämförbarhet har vi beräknat CO₂-utsläppen per 1 kg av våra produkter och jämfört dem med andra produkter som hamnar på många tallrikar varje dag, som ost, tofu och många fler. Vi har också inkluderat kaffe som en dryck för jämförelse. Oavsett om det är ditt favoritsnacks eller din köksprodukt kan du se exakt hur den presterar i vår ”CO₂ per kg produkt”-ranking.
Jämförelse av CO₂-utsläpp per produkt i kg
Disclaimer: Olika metoder (produktjämförelse) – CO2-utsläppen för icke-KoRo-produkter kommer från en annan datakälla och det kan därför ge skillnader mellan deras bedömningsmetod och bedömningen av KoRo-produkter.
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
Oätligt
Jag kontaktade kundtjänsten och påpekade att det korta bäst före-datumet för en sådan produkt irriterade mig. De ansåg dock att de var tvungna att förklara för mig hur ett bäst före-datum fungerar och att det står angivet i produktbeskrivningen. Vid en närmare granskning av beskrivningen längst ner kunde jag konstatera att så var fallet. Jag tycker dock att det är mycket otydligt av KoRo. Jag hade inte beställt den om det hade varit tydligare.
Nu står det ”förkortad hållbarhetstid” vid produkten – det var inte fallet när jag köpte den.
En kvalitetsprodukt som jag rekommenderar
Perfekt för att göra desserter eller hälsosamma smörgåspålägg
Jag kan inte längre klara mig utan det!
Bra 👍 Perfekt för att göra Golden Milk 💪
Nöjd med produkten och den goda kontakten med Koro 🤗
Tack 👍💪
Utmärkt, jag skulle gärna ta tillbör!
Den vita mandelkrämen är en grundläggande ingrediens i min morgonmüsli, helt enkelt oumbärlig.
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!
KoRo GmbH
07.05.2026
Tack så mycket för din feedback! Vi beklagar att du blev besviken över den korta hållbarhetstiden och smaken på mandelkrämen – särskilt när du hade förväntat dig något annat är det förstås väldigt frustrerande. Det är också synd att du inte kände dig tillräckligt bemött av kundtjänsten. Smaker är individuella, men en tydlig information om hållbarhetstiden bör naturligtvis vara lätt att hitta – vi tar din feedback på allvar. Du kan när som helst kontakta vår kundtjänst via vår hjälpsida så att vi tillsammans kan hitta en lösning. Vi hoppas att du snart hittar ett mellanmål eller en produkt på vår webbplats som passar dig bättre. ☀️