Ekologiskt rödbetspulver 500 g
Betala efter 30 dagar.Köp nu: Ekologiskt rödbetspulver 500 g
Varför ser vi rött idag? Detta beror helt klart på vårt ekologiska rödbetspulver! Med sin milda, typiska doft förädlar den inte bara hummus, shakes, skålar och smoothies, utan ger också maten en smakrik rödaktig färg. Så om du älskar våra rödbetor bör pulvret definitivt inte saknas i ditt kök. Köp paketet på 500 g nu. Rött är alltid välkommet!
Rödbetspulver för raffinering och färgning
Frågan är: vad använder man det vackra, röda pulvret till? Varje smoothieälskare uppskattar pulvret helt enkelt på grund av dess intensiva färg, eftersom det ger varje skål en hisnande nyans som säkert kommer att förvåna dina vänner. Pulvret berikar shakes, hummus, såser och kan användas för att förfina din egna rödbetssoppa. Det röda pulvret kan också få poäng som ett naturligt färgämne i pasta, desserter eller för färgning av (påsk) ägg. Och kaffeälskarna kan ge sin latte en rosa ton.
Köp ekologiskt rödbetspulver från KoRo online
Vi pulveriserar inte bara rödbetor utan erbjuder dig bland annat ekologiskt macapulver eller ekologiskt nyponpulver. Med vårt pulver tillverkat av 100% ekologisk rödbeta ger du inte bara smak till dina smoothies, soppor och desserter, utan också en vacker färg! Show your true colours och beställ 500 g rödbetspulver online från KoRo.
| Genomsnittliga näringsvärden | per 100g |
|---|---|
| Värmevärde (i kj/kcal) | 1285 / 307 |
| Fett | 0.1 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 53 g |
| därav socker | 53 g |
| Kostfiber | 22 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 0.36 g |
| Produktnummer | ROTEB_001 |
| Bäst före-datum | 11.10.2028 |
| Ursprung | Egypten |
| Ursprung (bearbetning) | Egypten |
| Innehåll | 0.5 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260335837283 |
| Datablad | Specifikation |
| Organ för ekologisk kontroll och ekologiskt ursprung | |
| Näringsspår | Näringsspår |
| Frakt | Leveranstid utanför Tyskland |
| Företag | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaringsråd | Förvara torrt och svalt och skyddat från ljus |
| Ingredienser | 100% rödbetor ** ekologiskt odlade |
| Korskontaminering | Kann innehålla spår av GLUTEN, SOJA, NÖTTER och SESAM |
| Handelsnamn | Ekologiskt rödbetspulver |
| Etikettanteckning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan ändras. För exakt information, vänligen se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner beskuret foto |
Gör din beställning fri från fraktkostnader!
Så länge nya produkter inte har vackra bilder ännu, sparar du in på fraktkostnaderna





































.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)
.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)














