Torkade apelsinskivor 500 g
Betala efter 30 dagar.Köp nu: Torkade apelsinskivor 500 g
Oavsett vilken säsong som väcks i dig när du tänker på den orange citrusfrukten – med våra torkade apelsinskivor kan du bevara den känslan året runt! Den enda kampen du står inför är beslutet om du först vill lägga smak eller piffa till glögg, te eller punsch. Oavsett vad du väljer – vi tar med det fruktiga apelsinsmak till ditt kök! Beställ torkade apelsinskivor från KoRo nu och ha alltid din favorit citrusfrukt till hands!
Njut av fruktig apelsinsmak året runt
Den omisskännliga smaken av färska apelsiner kan du bara njuta av på vintern – eller? Inte så bråttom! Vi på KoRo har nämligen fokuserat på just detta ämne och är nu stolta över att presentera våra torkade apelsinskivor för dig. Med dem tar du med det uppfriskande aromat till ditt kök vid varje årstid. Vårt tips för finsmakare: lägg dem som en krydda i din glögg, te, punsch eller andra varma drycker för att ge dem en fin apelsinton. Framför allt i varma drycker utvecklar de sin smak och doft särskilt bra. Det är inte bara smaken som övertygar, även deras naturliga utseende gör de torkade apelsinskivorna till en riktig höjdpunkt på desserter, tårtor eller cocktails.
Med våra torkade apelsinskivor är den fruktiga smaken av färska apelsiner inte längre begränsad till vintern. Tillverkade av 100 % apelsiner ger de dina drycker och rätter en fruktig och fräsch apelsintouch året runt och gör sig bra som krydda, dekoration eller garnering.
Köp torkade apelsinskivor
Oavsett om det är som dekoration till din nästa adventskrans, bredvid kanelstången i glöggkoppen eller instucken på cocktailglaset – valet är ditt! Beställ våra torkade apelsinskivor i en förpackning med 500 g nu och rusta dig för din rosiga – nej, orangegula – framtid!
| Genomsnittliga näringsvärden | per 100g |
|---|---|
| Värmevärde (i kj/kcal) | 1389 / 320 |
| Fett | 1.3 g |
| varav mättade fettsyror | 0.3 g |
| Kolhydrater | 75 g |
| därav socker | 63 g |
| Kostfiber | 7.5 g |
| Protein | 2.5 g |
| Salt | 0 g |
| Produktnummer | ORANGE_002 |
| Bäst före-datum | 13.06.2027 |
| Ursprung | Turkiet |
| Ursprung (bearbetning) | Turkiet |
| Innehåll | 0.5 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582804300 |
| Datablad | Specifikation |
| Näringsspår | Näringsspår |
| Frakt | Leveranstid utanför Tyskland |
| Företag | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaringsråd | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Ingredienser | 100 % apelsiner |
| Korskontaminering | Kan innehålla spår av GLUTEN, JORDNÖTTER, SOJA, MJÖLK (LAKTOS), JORDNÖTTER, SESAM och SULFURDIOXID (SULFITER) |
| Handelsnamn | Torkade apelsinskivor |
| Etikettanteckning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan ändras. För exakt information, vänligen se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner beskuret foto |
Gör din beställning fri från fraktkostnader!
Så länge nya produkter inte har vackra bilder ännu, sparar du in på fraktkostnaderna























.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)



.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)












