Produktinformation Ekologisk crunchy granola, bär 1 kg
Holy granola! Vad är det?! Vår bär-havre-crunch är en sann smakupplevelse av ekologisk kvalitet och torkade bär som ger en fräsch och uppiggande smak! Den ekologiska smakupplevelsen ger även en fiberboost. Köp vår ekologisk bärgranola och börja knapra nu!
Använd crunchmüsli
Granola, crunchy müsli eller oat crunch - den knapriga frukostfavoriten har flera namn. Men vad är det egentligen med vår granola? Vi har det (läckra) svaret! Grunden för KoRo-chokladdrömmen består av knapriga och mjuka havreflingor som rostats med solrosolja, förädlats med bär som hallon, blåbär och jordgubbar. Godsaken ha också fått en släng med pumpafrön och agavensirap. Oavsett om det är i en skål med färsk frukt, havremjölk och ett krämigt nötsmör, som topping till glass och smoothies eller helt enkelt som ett mellanmål mellan måltiderna - crunchy havre med bär från KoRo kommer alltid vara ditt to-go val! Vill du ha nåt lite chokladigare? Vad sägs då om vår granola med choklad? Om du vill ha det ännu mer ovanligt kan du prova det här receptet på krispig tahini-granola och helt enkelt göra den krispiga müslin själv!
Köp ekologisk crunchy granola med bär
Så krispig, så fruktig - och så 100 % vegansk och med sötma från agavesirap! Endast de mörka chokladflingorna och chokladchipsen innehåller granulerat socker för en ojämförlig andel bär som gör din kropp glad. Ge din frukost en bärigt söt crunchy-uppgradering och beställ vår ekologiska granola med bär i 1 kg storpack online nu!
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1697 / 404 |
| Fett | 14 g |
| varav mättade fettsyror | 1.8 g |
| Kolhydrater | 56 g |
| varav socker | 15 g |
| Fiber | 8 g |
| Protein | 9.6 g |
| Salt | 0.01 g |
| Produktnummer: | GRANOLA_004 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 26.04.2027 |
| Ursprung (tillverkning) | Tyskland |
| Ekologiskt ursprung | Jordbruk från EU / Utanför EU |
| Innehåll | 1 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582802528 |
| Datablad | Specikation |
| Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft |
|
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvaras på en sval, torr plats undan ljus. |
| Ingredienser | Grova HAVREGRYN*, fina HAVREGRYN*, agavesirap*, solrosolja*, HAVREKROSS*, VETEFLINGOR*, Ricecrispies* (risgryn*, socker*, havssalt), pumpafrön*, KORNFLINGOR*, 1, 25 % frystorkade hela hallon*, 1,25 % frystorkade hela blåbär*, 1 % frystorkade jordgubbar*, 0,5 % hallongranulat*, kanel* *från ekologisk odling |
| Allergener | Kan innehålla spår av SOJA, NÖTTER och SESAM. |
| Produktbeskrivning | Bio Granola Müsli mit Beeren |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Klimatpåverkan
På KoRo analyserar vi de utsläpp av växthusgaser som uppstår vid tillverkningen av våra godsaker. Dessa inkluderar CO2, metan och dikväveoxid. Våra hårt arbetande kollegor i vårt hållbarhetsteam samlar in all data och räknar ett värde: de så kallade CO2-ekvivalenterna. Vi skickar nu denna information till dig så att du kan fatta välgrundade köpbeslut och hålla ett öga på ditt egna CO2-fotavtryck. Men vi använder också dessa värdefulla insikter: på så sätt kan vi göra våra leveranskedjor ännu smartare i framtiden och även hålla ett öga på vårt koldioxidavtryck.
CO₂-utsläpp efter produkt
För att underlätta arbetet för våra kollegor på hållbarhetsavdelningen har vi inlett ett samarbete med företaget Cozero. De hjälper oss med sin programvara för att beräkna CO2-utsläppen från våra produkter. För oavsett vad, våra godbitar igenom mycket innan de når ditt skafferi eller din snacksskål: produktion, förpackning och logistik - för att bara nämna de stora stegen.
- Produkt
- Förpackning
- Logistik
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Ja, unser Beeren-Granola besteht ausschließlich aus pflanzlichen Zutaten und eignet sich somit für eine vegane Ernährungsweise.
Nein, in unserem Beeren-Granola findest Du kein Palmöl. Die enthaltenen Haferflocken werden mit Sonnenblumenöl geröstet.
Unser veganes Knuspermüsli in der Sorte Beere solltest Du an einem dunklen, kühlen und trockenen Ort aufbewahren. Ungeöffnet und in der Originalverpackung ist das Granola mindestens 9 Monate nach dem Abfülldatum haltbar.
Yes, unser Beeren-Granola besteht ausschließlich aus Zutaten in Bio-Qualität.
Logga in
4-5 stjärniga recensioner 🙂
Högsta kvalitet
1-3 stjärniga recensioner 🙃
Smakar som gammalt stekfett
Annars brukar våra killar inte gilla bärmüsli, men det här gillar de
Krispigt och fruktigt
Supergott!
Den har den perfekta balansen mellan sötma och syrlighet.
Jag äter den helst med naturell yoghurt och vindruvor.
Perfekt för att starta dagen
Härligt syrlig och krispig
Krispigt och gott
Smakmässigt tycker jag att det är väldigt gott
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!
KoRo GmbH
20.07.2025
Hey, vielen Dank für Dein Feedback. Wir bedauern sehr, dass Du ein mangelhaftes Produkt erhalten hast. Wende Dich in solch einem Fall bitte immer direkt an unseren Kundenservice, damit dieser Dir schnellstmöglich bei Deinem Anliegen weiterhelfen kann. Alles Liebe Dein KoRo Team :)