Ekologiska fullkornsriskakor med amarant och hirs 120 g
Betala efter 30 dagar.Köp nu: Ekologiska fullkornsriskakor med amarant och hirs 120 g
Våra ekologiska fullkornsriskakor med amarant och hirs är krispiga, enkla och förtjänar utan tvekan en plats bland snackfavoriterna. Med amarant, hirs och en nypa havssalt får du ett knaprigt mellanmål som passar lika bra naturellt som med topping. Finns i 120 g – eller i praktiskt storpack för dig som inte vill få slut för snabbt.
Fullkornsriskakor – ett krispigt alternativ till bröd
Riskakor kan toppas precis som en smörgås – med söta eller matiga favoriter. Testa med ost, hummus, avokado eller något sött som nötsmör och sylt. De passar lika bra till frukost som till kvällsmål eller som ett snabbt snack innan träningen. Vill du ha lite extra protein? Toppa med kvarg, tofu eller ett ägg.
Köp ekologiska fullkornsriskakor med amarant och hirs
Våra fullkornsriskakor är ekologiska, kryddade med en nypa havssalt och dessutom en källa till fiber. Ät dem direkt ur förpackningen, toppa dem precis som du vill eller använd dem i dina favoritrecept. Krispigt, enkelt och alltid gott.
| Genomsnittliga näringsvärden | per 100g |
|---|---|
| Värmevärde (i kj/kcal) | 1664 / 393 |
| Fett | 2.8 g |
| varav mättade fettsyror | 0.5 g |
| Kolhydrater | 81 g |
| därav socker | 1 g |
| Kostfiber | 4.1 g |
| Protein | 7.9 g |
| Salt | 0.99 g |
| Produktnummer | REISW_004 |
| Bäst före-datum | 01.04.2027 |
| Ursprung | Italien (ris), Polen (hirs), Indien (amarant) |
| Ursprung (bearbetning) | Bulgarien |
| Ekologiskt ursprung | EU-/Nicht-EU-Landwirtschaft |
| Innehåll | 0.12 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260335838099 |
| Datablad | Specifikation |
| Organ för ekologisk kontroll och ekologiskt ursprung | |
| Näringsspår | Näringsspår |
| Frakt | Leveranstid utanför Tyskland |
| Företag | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaringsråd | Förvaras torrt, svalt och skyddat från värme |
| Ingredienser | 92 % brunt fullkornsris*, 3 % hirs*, 2 % amaranth*, svart ris*, havssalt. *från ekologiskt jordbruk |
| Handelsnamn | Ekologiska fullkornsriskakor med Amarant och hirs |
| Etikettanteckning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan ändras. För exakt information, vänligen se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner beskuret foto |
Gör din beställning fri från fraktkostnader!
Så länge nya produkter inte har vackra bilder ännu, sparar du in på fraktkostnaderna

















.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)
.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)













