Betala efter 30 dagar med PayPal
Varan finns i lager, leveranstid 5-7 arbetsdagar
Produktinformation Jordnötssmör Salted Caramel 500 g
För att inte gå förlorad i den stora familjen KoRo måste den lilla jordnötten hitta på något. Vad blir det då denna gång? Jo, den här gången överraskar den knapriga nöten dig som en krämig nötsmör i varianten Salted Caramel! En dålig dag med jordnötssmör är bättre än en bra dag utan jordnötssmör - så lägg den i kundvagnen och beställ nu!
Jordnötssmör Salted Caramel: en blandning av sött och salt
Föredrar jag söt eller salt mat i dag? Alla har nog ställt sig den frågan någon gång. För att göra detta beslut lättare för dig har vi hittat en kompromiss med vårt jordnötssmör med saltkaramell. Den här purén ger dig en nypa variation i ditt nötsmörsliv, eftersom den är förädlad med saltkaramell och förenar smakerna av sött och salt. Som om fusionen av rostade och karamelliserade jordnötter inte vore tillräckligt speciell, avslutas denna smakliga kombination med en nypa havssalt.
Nötsmör till dina recept
Med jordnötssmöret Salted Caramel från KoRo får du praktiskt taget oändliga möjligheter. Det är bara att skruva av locket och sätta igång. Du kan använda den krämiga, ljusbruna jordnötskrämen som ett läckert pålägg eller som en speciell topping på din gröt, müsli eller yoghurt. En höjdpunkt för tårt- och glassälskare: Den här nötiga purén ger en fantastisk finish till varje glass och tårtbit. Och oavsett hur många recept du provar, kommer du inte att få slut på vårt jordnötssmör med saltkaramell så snabbt tack vare sin 500 g storförpackningen. Har vi satt din fantasi i gungning? Köp vår krämiga jordnötsmör Salted Caramel!
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 2441 / 587 |
| Fett | 42 g |
| varav mättade fettsyror | 5.8 g |
| Kolhydrater | 29 g |
| varav socker | 19 g |
| Fiber | 6.8 g |
| Protein | 21 g |
| Salt | 0.9 g |
| Produktnummer: | MUS_128 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 04.06.2027 |
| Ursprung | Argentina |
| Ursprung (tillverkning) | Nederländerna |
| Innehåll | 0.5 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582803303 |
| Datablad | Specikation |
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvaras på en sval och torr plats |
| Ingredienser | 76,7 % rostade jordnötskärnor, 20,7 % karamelliserade JORDNÖTTER (socker, JORDNÖTTER, karamelliserat socker), 1,7 % JORDNÖTSOLJA, 0,9 % havssalt |
| Allergener | Kan innehålla spår av NÖTTER |
| Produktbeskrivning | Jordnötssmör av rostade och karamelliserade jordnötter med havssalt |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
Klimatpåverkan
På KoRo analyserar vi de utsläpp av växthusgaser som uppstår vid tillverkningen av våra godsaker. Dessa inkluderar CO2, metan och dikväveoxid. Våra hårt arbetande kollegor i vårt hållbarhetsteam samlar in all data och räknar ett värde: de så kallade CO2-ekvivalenterna. Vi skickar nu denna information till dig så att du kan fatta välgrundade köpbeslut och hålla ett öga på ditt egna CO2-fotavtryck. Men vi använder också dessa värdefulla insikter: på så sätt kan vi göra våra leveranskedjor ännu smartare i framtiden och även hålla ett öga på vårt koldioxidavtryck.
CO₂-utsläpp efter produkt
För att underlätta arbetet för våra kollegor på hållbarhetsavdelningen har vi inlett ett samarbete med företaget Cozero. De hjälper oss med sin programvara för att beräkna CO2-utsläppen från våra produkter. För oavsett vad, våra godbitar igenom mycket innan de når ditt skafferi eller din snacksskål: produktion, förpackning och logistik - för att bara nämna de stora stegen.
- Produkt
- Förpackning
- Logistik
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
Utsökt. Jag rekommenderar det till alla.
Fantastiskt!!!!!
Bästa PB men prisutvecklingen för stark
Tyvärr har priset nu höjts kraftigt. För några månader sedan kostade ett 6-pack 45,50 CHF.
Det tycker jag är synd och det har också lett till att mina vänner inte köper den längre.
Bra smak, men för fast och kladdig.
Tack för din feedback på vårt jordnötssmör med saltad karamell! 💛 Vi är glada över att du gillar smaken. Det är synd att konsistensen inte riktigt uppfyller dina förväntningar, men vi hoppas att du kanske hittar andra produkter från oss som kommer att övertyga dig mer 🙏🏼
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!
KoRo GmbH
26.01.2026
Tack för din feedback! 😊 Vi är glada att du gillade smaken på Salted Caramel-jordnötssmör. Vi vet att det är ganska sött – kanske hittar du det sätt som passar dig bäst att avnjuta det på, till exempel naturellt, på bröd eller i din müsli ✨