Produktinformation Delvis avoljat ekologiskt linfrömjöl 1 kg
Om du älskar du doften av nybakat bröd har vi en höjdare för dig: vårt ekologiska linfrömjöl! Med det kan du enkelt göra ditt eget bröd och ta ditt brödbakande till en helt ny nivå! Köp linfrömjöl nu i ett praktiskt storpack med 1 kg och förbered dig på nya brödexperiment!
Linfrömjöl – mjölet från bruna linfrön
Vårt linfrömjöl är det perfekta alternativet till konventionellt mjöl: supermångsidigt och rikt på extra tillskott. Mjölersättningen är faktiskt en riktig proteinbomb och tillsammans med sitt höga fiberinnehåll är den nästan oslagbar. Dessutom är vårt bruna linfrömjöl glutenfritt – verkligen trevligt, eller hur?
Vad används linfrömjöl till?
Om du vill lägga till mer protein i din kost eller om du vill hålla koll på ditt kolhydratintag kan inget vara enklare! Vad sägs om en krispig pizzadeg gjord på linfrön eller ett saftigt proteinbröd? Särskilt på grund av dess mycket svällande egenskaper är mjölet utmärkt för bröddeg! Men var försiktig: linfrömjöl binder mycket starkare än glutenrikt mjöl. Det betyder att du kan behöva tillsätta mer vätska tills du är nöjd med konsistensen.
Varning: Används endast till bakning och matlagning. Används inte rå!
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1667 / 403 |
| Fett | 21 g |
| varav mättade fettsyror | 2.6 g |
| Kolhydrater | 3.2 g |
| varav socker | 1.7 g |
| Fiber | 36 g |
| Protein | 32 g |
| Salt | 0.22 g |
| Produktnummer: | LEIN_005 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 23.09.2027 |
| Ursprung | Österrike, Indien, Polen |
| Ursprung (tillverkning) | Bulgarien |
| Ekologiskt ursprung | EU-jordbruk |
| Innehåll | 1 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260654789560 |
| Datablad | Specikation |
| Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft |
|
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvaras på en sval och torr plats |
| Ingredienser | 100 % linfrö* *från ekologiskt jordbruk |
| Allergener | Kan innehålla spår av JORDNÖTTER, NÖTTER och SESAM |
| Produktbeskrivning | Ekologiskt delvis oljat linfrömjöl |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
4-5 stjärniga recensioner 🙂
Utmärkt för våta kakor
1-3 stjärniga recensioner 🙃
Bra kvalitet, bra produkt
Lämplig för bakning.
Jag är mycket nöjd.
Leveransen var snabb och problemfri.
Vi kommer att beställa igen
Mycket välsmakande
Produktkvalitet, förpackning och fyllning behöver optimeras
Snabb leverans med bra kvalitet
Bra alternativ till guld Linfrömjöl
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!