Betala efter 30 dagar med PayPal
Varan finns i lager, leveranstid 5-7 arbetsdagar
Produktinformation Ekologisk Energy Ball, Salted Cashew Cinnamon 30 g
Sugen på en liten paus? Med vår Energy Ball Cashew-Kanel kommer dina smaklökar att bli så upphetsade att du kommer att glömma allt omkring dig för ett ögonblick! De ger dig också den kraften som du behöver: oavsett om du tränar, har en tenta eller på jobbet - alla behöver en liten energikick ibland! Det kan inte gå fel med våra Energy Balls: Köp vårt favorit cashew-kanelsnack nu och låt våra energibollar trollbinda dig med ett stycke energi!
Individuellt packad för att njuta av på språng
JJa, vi är kända för våra storförpackningar. Det har du rätt i. Men vi har ändå förpackat våra energibollar individuellt. Varje Bliss får sin egen förpackning - varför? Vi vill skydda vår favorit från att bli krossad och garantera att ditt favoritnötsmör är kvar inuti. Vårt mål är att erbjuda dig det perfekta mellanmålet när du är på språng: oavsett när och oavsett var - våra energikulor ska passa i varje väska, och det oförändrat. Vi har ändrat förpackningen flera gånger under de senaste åren och har nyligen sparat cirka 65 % förpackningsmaterial. Våra Bliss Balls brukade vara omgivna av ett bagasseskal, vilket vi inte längre använder för att spara förpackningsavfall. Den nya förpackningen skyddar naturligtvis fortfarande bollen perfekt och även om den ser lite mindre ut väger varje Energy Ball 30 g som vanligt.
Cashew-kanel: den oemotståndliga smakkombinationen
Förutom alla våra läckra energibollar har vi nu också varianten - cashew-kanel - i vårt sortiment. I grund och botten består våra Energy Balls i sorten cashewkanel av inget annat än en dadelpasta blandad med havreflingor, raffinerad med cashewnötter, agavesirap och kanel. Dessutom tillsätter vi en liten nypa salt till Energy Balls, vilket ger det hela en helt ny smakupplevelse! Den råa massan avnjuter krispiga cashewnötter och fyllningen strålar med sitt krämiga cashewnötsmör!
Energibollarna från KoRo
Våra Energy Balls är inte bara några barer eller bollar - utan vårt absoluta favoritmellanmål! De små bollarna är fyllda med ett krämigt nötsmör och gjort på oslagbara ingredienser - som alla är rent vegetabiliska. Våra energibollar är en riktig naturprodukt eftersom vi lämnade ingredienserna råa. Dessutom sötas våra Bliss Balls i sorten cashewkanel med agavesirap och i kombination med dadelpastan ger de den mest oslagbara veganska sötman! Låt dig förtrollas och köp våra Cashew Cinnamon Energy Balls nu!
Varning: Trots höga kvalitetsstandarder kan det förekomma enstaka rester av skal och frön.
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1375 / 326 |
| Fett | 12 g |
| varav mättade fettsyror | 2 g |
| Kolhydrater | 51 g |
| varav socker | 36 g |
| Fiber | 4 g |
| Protein | 7 g |
| Salt | 0.5 g |
| Produktnummer: | BLISS_017 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 31.12.2026 |
| Ursprung | Tunesien |
| Ursprung (tillverkning) | Portugal |
| Ekologiskt ursprung | Jordbruk utanför EU |
| Innehåll | 0.03 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260654789874 |
| Datablad | Specikation |
| Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft |
|
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvara svalt, torrt och skyddat undan ljus |
| Ingredienser | 47 % dadelmassa*, 16 % CASHEWSMÖR*, 16 % CASHEWNÖTTER*, HAVREGRYN*, agavesirap*, 0,5 % kanel*, 0,5 % salt *ekologiskt odlat. |
| Allergener | Kan innehålla spår av JORDNÖTTER, NÖTTER, SOJA, SESAM och SVAVELDIOXID (SULFIT). |
| Produktbeskrivning | Ekologiska dadelfruktbollar med havreflingor, rostade cashewnötter, agavesirap, kanel och salt, fyllda med cashewsmör |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
Kärlek vid första ögonkastet!
Inte billigt, men gott
Mycket mäktig
Perfekt mellanmål med en läcker kanelnot
Gott och praktiskt
Inget kanelaktigt och något härsket i smaken
Min flickvän kom till samma slutsats. Mycket synd – kanske kan ni finjustera receptet lite.
Tack så mycket för din feedback! Synd att du blev besviken på smaken hos Energy Balls och att kanelsmaken inte var tillräckligt tydlig. Det är självklart att det inte ska förekomma någon härsken smak. Kontakta gärna vår kundtjänst via hjälpavsnittet så tittar vi tillsammans på hur vi kan hjälpa dig. Vi hoppas att du snart hittar en produkt på vår webbplats som passar dig bättre 😊
Min favorit bland energibollarna!
Ingredienserna är supernaturliga.
Smaken är mycket god, man känner verkligen smaken av de enskilda ingredienserna!
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!
KoRo GmbH
24.03.2026
Tack så mycket för din feedback! Synd att smaken inte föll dig i smaken, men smaker är ju som bekant en mycket personlig sak 🤗 Om du har några frågor kan du kontakta vår kundtjänst via hjälpavsnittet. Vi hoppas att du snart hittar ett mellanmål på vår webbplats som du gillar bättre 💛