Ekologiska lupinbönor i saltlag 190 g
Betala efter 30 dagar.Köp nu: Ekologiska lupinbönor i saltlag 190 g
Du som känner till vårt sortiment på KoRo, tycker du att vi skulle börja sälja serier-merchandise? Men när det gäller våra lupinbönor, så är de inte T-Shirts och caps à la Arsène Lupin, men de är skidfrukter. Och dessa skidfrukter är inga tjuvar! Tvärtom ger de protein, fibrer och värdefulla näringsämne for free! Och dessutom smakar de jättegott, lätt nötaktigt och har en krämig konsistens, precis som du känner det från sojabönor. Köp lupinbönor nu!
I vårt sortiment: Lupinbönor, lupinkaffe, lupinprotein
Lupinbönan är månsidig: de kan ätas som hela bönor, men också användas i sallader eller i chili. Prova vårt lupinprotein i din after-workout-proteinshake som ett veganskt alternativ till animaliskt protein. Och vårt lupinkaffe ger dig kaffenjutning hela dagen runt utan darrning, för att det är koffeinfritt men smakar lika gott som den vanliga bruna gulden! Bönor är små, men starka!
Köp ekologiska lupinbönor på burk
Visste du att lupinbönor är frön av växt med samma namn och tillhör Faboideae? Till samma växtfamilj tillhör också kikärtor, sojabönor och jordnötter. Du kan använda lupinbönor lika som de första två för att uppgradera din sallad eller gör de till falafel. De ger din Chili sin Carne eller grönsaksgryta lite omväxling. Om du vill ha en kalorisnål alternativ till jordnötter på din nästa filmkväll så kan du krydda och rosta lupinbönorna i ugnen. Och samtidigt som du chillar på soffan så simmar lupinbönorna i saltlag - till och med (psst!) nakna, som Gud har skapat dem, utan några tillsatser som helst. Och för dig betyder det avspända lupinbönan med lätt salt smak. Vill du beställa ekologiska lupinbönor nu, så gör det, för vi tror att du inte kommer att ångra dig!
| Genomsnittliga näringsvärden | per 100g |
|---|---|
| Värmevärde (i kj/kcal) | 343 / 82 |
| Fett | 2.2 g |
| varav mättade fettsyror | 0.3 g |
| Kolhydrater | 4.9 g |
| därav socker | 0 g |
| Kostfiber | 4.3 g |
| Protein | 8.3 g |
| Salt | 0.38 g |
| Produktnummer | LUPI_002 |
| Bäst före-datum | 31.12.2029 |
| Ursprung | Tyskland, Nederländerna |
| Ursprung (bearbetning) | Nederländerna |
| Ekologiskt ursprung | EU-Landwirtschaft |
| Innehåll | 0.19 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260654782165 |
| Datablad | Specifikation |
| Organ för ekologisk kontroll och ekologiskt ursprung | |
| Näringsspår | Näringsspår |
| Frakt | Leveranstid utanför Tyskland |
| Företag | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaringsråd | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus. Efter öppning, förvara den i kylskåpet och förbruka inom några dagar. |
| Ingredienser | LUPINBÖNOR*, vatten, havssalt. *från ett ekologiskt jordbruk |
| Handelsnamn | Ekologiska lupinbönor i saltlag |
| Etikettanteckning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan ändras. För exakt information, vänligen se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner beskuret foto |
Gör din beställning fri från fraktkostnader!
Så länge nya produkter inte har vackra bilder ännu, sparar du in på fraktkostnaderna
























.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)














