Produktinformation Ekologisk majs i konservburk 140 g
Vad vore en fräsch sallad utan en ordentlig portion majs? Jo, bara hälften så god! De små gula kornen är helt underbara och krispiga. Köp ekologisk majs i en 140 g-konservburk nu!
Använd ekologisk majs
Du kan använda krispig majs från konservburkar på många olika sätt - allt från att äta den med sked direkt från burken till att förfina många maträtter. Var sägs om en bön- och majssallad? Eller kanske en krämig majsrisotto? Det bästa med våra konservburkar är att du kan bevara dem i flera år! När du öppnat dem ska du helst bevara den resterande portionen svalt och konsumera den inom två dagar.
Upptäck KoRo-produkter i konservburkar
I KoRos sortiment går det att hitta många olika konserver med läckra livsmedel. Vad sägs om ekologiska cannelini-bönor? Eller kanske ekologiska kikärtor? Kolla in i vårt sortiment och hitta dina favoriter! Ett majskorn kommer sällan ensamt - därför finns vår sockermajs från ett ekologiskt jordbruk i en 140 g-konservburk. De små läckra kornen är riktiga allrounders i varje kök! Beställ 140 g ekologisk majs i en konservburk online nu!
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 335 / 80 |
| Fett | 2 g |
| varav mättade fettsyror | 0.5 g |
| Kolhydrater | 12 g |
| varav socker | 6.9 g |
| Fiber | 2.9 g |
| Protein | 2.3 g |
| Salt | 0.34 g |
| Produktnummer: | MAIS_012 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 31.12.2029 |
| Ursprung | Italien |
| Ursprung (tillverkning) | Italien |
| Ekologiskt ursprung | EU-Landwirtschaft |
| Innehåll | 0.14 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260718291893 |
| Datablad | Specikation |
| Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft |
|
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus. Efter öppning förvaras den i en icke-metallisk behållare och ska helst konsumeras inom två dagar. |
| Ingredienser | Majs*, vatten, salt *från ett ekologiskt jordbruk |
| Produktbeskrivning | Ekologisk majs med salt |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
Bra prisvärde
Majsen smakar verkligen majs, söt, krispig, och vår dotter älskar smaken.
Mais Buono
Jag har inte hittat någon på marknaden som är så här
Läckra godsaker
Vi kommer att använda det snart. Tack, jag rekommenderar
Majs, bra storlek
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!
KoRo GmbH
21.11.2025
Hej 😊 Så trevligt att du gillar vår ekologiska konserverade sockermajs i den här praktiska storleken! 🌽 140 g är verkligen superpraktiskt, särskilt för singelhushåll - inget slängande av rester och fortfarande ekologisk kvalitet utan kompromisser 🙌💛 Vi är glada att du är så nöjd - tack för din feedback! 😊 Allt gott från KoRo-teamet 💛🌽✨