Organic rice syrup 500ml
Pay after 30 days.Buy now: Organic rice syrup 500ml
Syrup made from rice? This may not be your first association when you think of rice, but what is not yet can still be. One thing is certain: our organic rice syrup will sweeten your day – literally! Let yourself be convinced by its versatility and delicate sweetness, and try our rice syrup now!
Replacing sugar with rice syrup
In contrast to agave syrup or date syrup, rice syrup does not contain fructose and is therefore suitable for people with fructose intolerance. Made from 100% organic rice flour, our rice syrup is free from any preservatives, artificial colours, or additives. Thanks to its natural sweetness, the syrup can be used as a sugar substitute, and we guarantee that its pleasant sweetness will convince not only fructose intolerant people!
Perfect for baking too
Rice syrup tastes slightly nutty, but generally has little flavour of its own. This is certainly one of the reasons why the syrup is such an all-round talent in the kitchen. Most often, rice syrup is used for baking cakes or sweetening desserts. But that is by no means all. Whether as a honey substitute on bread, to refine salad dressings and dips or to sweeten teas and drinks. Convince yourself and try our delicious rice syrup.
Tipps for using rice syrup
When baking, it makes sense to make sure that you reduce the amount of liquid in your baking mix. But you may already know this from other (viscous) liquid sweeteners, such as agave syrup or date syrup. And feel free to be generous - rice syrup is sweet, but has less sweetening power than refined sugar. How convenient that our rice syrup is available in 1-litre jars. This way, you save money by buying rice syrup in a convenient size and avoid unnecessary packaging waste at the same time. So what are you waiting for? Buy our organic rice syrup now and convince yourself of the multi-talent.
Note: the syrup may naturally darken.
| Average nutritional values | per 100g |
|---|---|
| Calorific value (in kj/kcal) | 1338 / 315 |
| Fat | 0.2 g |
| thereof saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 78 g |
| thereof sugar | 60 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Protein | 0.4 g |
| Salt | 0.05 g |
| Product number | REIS_022 |
| Best before date | 31.07.2026 |
| Origin | China, India, Pakistan |
| Origin (Processing) | Italy |
| Content | 0.5 litre |
| Manufacturer | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582815887 |
| Data sheet | Specification |
| Organic control body & Organic origin | |
| Nutrition traces | Nutrition traces |
| Shipping | Delivery time outside of Germany |
| Company | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Storage advice | Store at room temperature, protected from light. |
| Ingredients | 82 % rice flour*, water *from certified organic agriculture |
| Cross-contamination | May contain GLUTEN, PEANUTS, SOY, NUTS, CELERY, SESAME SEEDS and LUPINS. |
| Trade name | Organic rice syrup |
| Label note | Ingredients, nutritional values, and packaging may change. For exact information, please check the product description. |
























.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)
.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)






