Rostad ekologisk nötmix, pekannötter & hasselnötter 160 g
Betala efter 30 dagar.Köp nu: Rostad ekologisk nötmix, pekannötter & hasselnötter 160 g
Krispigt, läckert, snacktastiskt – när vi letade efter ett namn till vår nötmix dök det upp många adjektiv. Men bara ett satte verkligen fingret på allt: exklusiv! För här knaprar du dig igenom vår Crème de la Crunch: det finaste urvalet av rostade och saltade cashewnötter, mandlar och hasselnötter, förfinat med rena pekannötter. Självklart allt i bästa eko-kvalitet. Kort sagt: en dröm för alla nötälskare. Så, öppna påsen och börja knapra!
Alltid med: den praktiska snacksförpackningen
Klart att KoRo och storpack är ett match made in snack-heaven. Men ibland måste det vara lite mer lätthanterligt. Vår 160 g-förpackning är som gjord för att ta med. Oavsett om det är universitetet, kontoret eller en lång tågresa – den här exklusiva nötmixen får plats i varje väska och stillar varje spontan snackssug. Sugen på ännu mer nötlycka? Prova då vår rena Edelnussmischung i praktiskt 1-kg-storpack, perfekt för alla som vill knapra loss hemma. Eller unna dig en riktigt speciell knaprupplevelse med vår NUSS_001: rostad och behagligt kryddstark – ett crunch som verkligen imponerar.
Exklusiv mix, exklusiv smak
När blir egentligen en nöt exklusiv? Enkelt: när den har tagit sig in i vår påse! Vår ekologiska premium-nötmix bjuder inte bara på 16 g protein per 100 g och är rik på fibrer med sina 8,4 g – den är dessutom vegansk och helt enkelt fantastiskt god. Rostad, saltad, balanserad – här sitter allt. Så: greppa vår lyxigaste läckerhet och knapra på!
| Genomsnittliga näringsvärden | per 100g |
|---|---|
| Värmevärde (i kj/kcal) | 2680 / 646 |
| Fett | 58 g |
| varav mättade fettsyror | 5.9 g |
| Kolhydrater | 11 g |
| därav socker | 4.6 g |
| Kostfiber | 8.4 g |
| Protein | 16 g |
| Salt | 0.18 g |
| Produktnummer | NUMIX_016 |
| Bäst före-datum | 15.08.2026 |
| Ursprung | Spanien, Italien (mandelnötter), Vietnam (cashewnötter), Turkiet, Azerbajdzjan (hasselnötter), Mexiko (pekannötter) |
| Ursprung (bearbetning) | Österrike |
| Innehåll | 0.16 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582815498 |
| Datablad | Specifikation |
| Organ för ekologisk kontroll och ekologiskt ursprung | |
| Näringsspår | Näringsspår |
| Frakt | Leveranstid utanför Tyskland |
| Företag | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaringsråd | Förvara svalt, torrt och skyddat från ljus. |
| Ingredienser | 30 % rostade CASHEWNÖTTER*, 30 % rostade MANDELNÖTTER*, 20 % rostade HASSELNÖTTER*, 20 % PEKANNÖTTER*, 0,2 % havssalt. *från ekologiskt jordbruk |
| Korskontaminering | Kan innehålla SOJA och andra NÖTTER |
| Handelsnamn | Blandning av ekologiska, delvis rostade, saltade nötter |
| Etikettanteckning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan ändras. För exakt information, vänligen se produktbeskrivningen. |








