Rostad ekologisk studentmix, tranbär & mandlar 160 g
Betala efter 30 dagar.Köp nu: Rostad ekologisk studentmix, tranbär & mandlar 160 g
Du vet det, vi vet det och förmodligen vet även russinet det: Det är helt enkelt inte publikens favorit bland torkade frukter. I många påsar med studentmix blir de små, skrynkliga frukterna ensamma kvar. Så vi plockade helt enkelt bort dem och ersatte dem med deras fruktigt syrliga kusiner: tranbären! Tillsammans med rostade och saltade mandlar, cashewnötter och hasselnötter blir det vår rostade ekologiska studentmix som garanterat äts upp till sista smulan. Beställ nu och slipp pilla bort russin – KoRo-heder!
Alltid med: vår praktiska snacksförpackning
Vi älskar våra storpack – inget snack om saken! Men ibland måste det vara smidigt, kompakt och redo att ta med. Vår 160 g-snacksförpackning får plats i varje väska och följer med dig överallt: på universitetet, på jobbet, på roadtrip eller på tåget. Och om du blir sugen på lite variation: prova vår Studentenfutter Extra Klass med paranötter, cashew-, val-, mandel- och hasselnötskärnor. Eller unna dig den söt-salta nöt- och fruktmixen – perfekt om du inte kan bestämma dig mellan Team sött och Team salt.
Ett snacks med historia – i ny tappning
Visste du att studentfoder har funnits sedan 1600-talet – då med mandlar och russin och faktiskt främst som plugg-snack för flitiga studenter. Vi har piffat upp det klassiska receptet: Med sötade tranbär, rostade och saltade mandlar, cashew- och hasselnötter blir det en modern, fruktig och nötig blandning. Dessutom levererar den 11 g protein och 6,7 g kostfiber per 100 g – perfekt för dig som gillar att småäta när du pluggar, reser eller bara vill ha något gott däremellan. Så vad väntar du på? Skaffa vår rostade ekologiska studentmix med tranbär och mandlar och snacka dig smart genom dagen!
| Genomsnittliga näringsvärden | per 100g |
|---|---|
| Värmevärde (i kj/kcal) | 2178 / 523 |
| Fett | 34 g |
| varav mättade fettsyror | 3.5 g |
| Kolhydrater | 40 g |
| därav socker | 27 g |
| Kostfiber | 6.7 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0.17 g |
| Produktnummer | NUMIX_015 |
| Bäst före-datum | 15.08.2026 |
| Ursprung | Kanada (tranbär), Spanien, Italien (mandlar), Vietnam (cashewnötter), Turkiet, Azerbajdzjan (hasselnötter) |
| Ursprung (bearbetning) | Österrike |
| Innehåll | 0.16 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582815436 |
| Datablad | Specifikation |
| Organ för ekologisk kontroll och ekologiskt ursprung | |
| Näringsspår | Näringsspår |
| Frakt | Leveranstid utanför Tyskland |
| Företag | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaringsråd | Förvara svalt, torrt och skyddat från ljus. |
| Ingredienser | 40 % tranbär* (24 % tranbär*, äppelsaftkoncentrat*, solrosolja*), 20 % MANDELKÄRNOR*, 20 % CASHEWNÖTTER*, 20 % HASSELNÖTTER*, havssalt. *från ekologiskt jordbruk |
| Korskontaminering | Kan innehålla SOJA och andra NÖTTER |
| Handelsnamn | Rostad och saltad ekologisk nötblandning med tranbär |
| Etikettanteckning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan ändras. För exakt information, vänligen se produktbeskrivningen. |








