Organic lentil crisps with truffle flavour 100g
Pay after 30 days.Buy now: Organic lentil crisps with truffle flavour 100g
Attention foodies: you no longer have to dress up and go to a fancy Italian restaurant to satisfy your truffle cravings! With our organic truffle-flavoured lentil crisps, you can stay on the couch and still enjoy the subtle taste of this fancy fungus. Not only are the crisps particularly crispy, but all the ingredients are organic and vegan. In our opinion, this is the definition of a new favourite snack!
Truffle-flavoured organic lentil crisps
No more ordinary potato crisps with uninspiring flavours! This time, serve truffle-flavoured organic lentil crisps. They are sure to make any evening a snacking experience! By the way: our organic lentil crisps with sea salt and beetroot crisps are also perfect additions to the buffet.
Buy truffle-flavoured organic lentil crisps
Creamy truffle pasta, chips with truffle mayo and truffles as pizza toppings: have you tried every possible use for truffles, but always want something new? That's where our truffle-flavoured organic lentil crisps come in handy. These crunchy nibbles are not only the ideal snack for a cosy evening on the couch. The crisps are also 100% plant-based and all ingredients are sourced from organic farming. Order truffle-flavoured organic lentil crisps online now!
| Average nutritional values | per 100g |
|---|---|
| Calorific value (in kj/kcal) | 1860 / 444 |
| Fat | 17 g |
| thereof saturated fatty acids | 1.5 g |
| Carbohydrates | 56 g |
| thereof sugar | 1 g |
| Dietary fiber | 4 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 2.3 g |
| Product number | CHIPS_017 |
| Best before date | 08.08.2026 |
| Origin (Processing) | Netherlands |
| Content | 0.1 kg |
| Manufacturer | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582812817 |
| Data sheet | Specification |
| Organic control body & Organic origin | |
| Nutrition traces | Nutrition traces |
| Shipping | Delivery time outside of Germany |
| Company | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Storage advice | Store in a cool and dry place, protected from light |
| Ingredients | 37,4% lentil flour*, sunflower oil*, potato starch*, potato flour*, corn starch*, 4% truffle seasoning* (black summer truffle flavouring*), sea salt, turmeric*. *from organic agriculture |
| Cross-contamination | May contain SOYA, MILK (LACTOSE) and CELERY |
| Trade name | Organic truffle-flavoured lentil crisps |
| Label note | Ingredients, nutritional values, and packaging may change. For exact information, please check the product description. |





























