Betala efter 30 dagar med PayPal
Varan finns i lager, leveranstid 3-6 arbetsdagar
Produktinformation Ekologiska havregryn grovvalsade 2,5 kg
Havregryn, som länge varit en basföda, har de senaste åren blivit till en trendig, mångsidig stilikon – och det med rätta! Köp ekologiska havregryn med stora blad i en praktisk storpack med 2,5 kg och bekanta dig med de lite grövre grynen!
Havregryn: recept och näringsvärden
Att ha i soppa, kex, pannkakor, våfflor, stänger, rullar, bröd, müsli, muffins, kex eller salta, veganska patties samt hamburgerpatties: våra havregryn är superbreda. Vi älskar spannmålen speciellt till frukost, eftersom receptmöjligheterna nästan är oändliga. Du kan koka flingorna med eller utan mjölk, med en växtbaserad dryc eller vatten och njuta av dem såväll varma eller kalla. Våra havregryn med stora blad är en proteinkälla och har ett högt fiberinnehåll med 13 g per 100 g.
Köp ekologiska havregryn i storpack hos KoRo
Med havregryn i storpack så är har du alltid det du behöver hemma. I den praktiska förpackningen på 2,5 kg kan du enkelt fylla på ditt förråd med en enda beställning. Oavsett om det ska vara mjukt eller knaprigt: såhär gott kan vara enkelt! Prova våra ekologiska havregryn med stora blad som odlats ekologiskt.
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1562 / 372 |
| Fett | 7 g |
| varav mättade fettsyror | 1.3 g |
| Kolhydrater | 59 g |
| varav socker | 0.7 g |
| Fiber | 10 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 0 g |
| Produktnummer: | HAFER_001 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 16.04.2027 |
| Ursprung | Österrike, Tjeckien, Tyskland, Frankrike, Slowakei |
| Ursprung (tillverkning) | Tyskland |
| Ekologiskt ursprung | EU-jordbruk |
| Innehåll | 2.5 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260335831380 |
| Datablad | Specikation |
| Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft |
|
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvaras på en sval, torr plats undan ljus. |
| Ingredienser | 100 % HAVRE*. *Från ekologiskt jordbruk. |
| Allergener | Kan innehålla GLUTEN, PEANUTS, SOJA, MJÖLK (LACTOSE), SESAMFRÖ, ALMONDS, HAZELNUTS, CASHEWNUTS, PEKANNÖTTER, PISTAGENÖTTER och MACADAMIANÖTTER |
| Produktbeskrivning | Ekologiska havreflingor grovvalsade |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
Bra produkt, men inte lämplig för leverans i sin nuvarande förpackning.
Påsen var inte anpassad för leverans. Mitt paket skadades under transporten och påsen med havregryn gick sönder. Resultatet blev att cirka 200 g havregryn rymde.
En perfekt ingrediens i många rätter
Priset är förmånligt.
Passar utmärkt till alla våra rätter, müsli, mustig havregrynsgröt, bröd eller bullar.
Utmärkt och smakrikt
För mig: aldrig mer utan!
Jag använder dem främst till gröt och granola, och de håller formen perfekt när de kokas, utan att falla sönder som de flesta flingor man hittar i butikerna.
Förpackningen på 2,5 kg ger ett perfekt pris-kvalitetsförhållande.
2,5 kg ren njutning
Skulle köpa den igen utan att tveka.
Beställde direkt ett 4-pack
En mycket bra produkt
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!