Betala efter 30 dagar med PayPal
Produktinformation Ekologiska mangostrimlor, Brooks 1 kg
Med vår torkade mango av sorten Brooks slipper du allt krångel med att skära, eller hitta den perfekta mangon. De mogna frukterna skördas i Burkina Faso och Kenya, sedan skalas de och torkas i strimlor så att du kan njuta av den här läckerheten hela året om. Smaka vår mango och köp våra torkade mangostrimlor nu!
Ekologisk mango utan tillsatt socker
Riktigt saftig, lätt syrlig och samtidigt härligt söt, så skulle vi beskriva vår mangosort, Brooks. Då vi torkar dem skonsamt i en ugn har de kvar sin naturligt söta smak. Svavel, eller några andra tillsatser, är därmed inte nödvändiga!
Köp torkad mango i storpack
Vår torkade mango är det perfekta naturgodiset och kommer i storpack med 1 kg. Den passar i en müsli, i en sallad elller curry. Men som naturgodis är de också en riktig smakupplevelse. Om du vill ha mangostrimlorna lite mjukare kan du låta dem ligga i (varmt) vatten i ca. 30 minuter. Det gör det enklare att använda dem till att göra smoothies eller Bliss Balls. Köp våra ekologiska mangostrimlor i storpack hos KoRo nu!
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1559 / 367 |
| Fett | 1 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 87 g |
| varav socker | 45 g |
| Fiber | 9.5 g |
| Protein | 2.1 g |
| Salt | 0 g |
| Produktnummer: | MANG_003 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 04.06.2027 |
| Ursprung | Elfenbenskusten |
| Ursprung (tillverkning) | Elfenbenskusten |
| Ekologiskt ursprung | Jordbruk utanför EU |
| Innehåll | 1 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260335831588 |
| Datablad | Specikation |
| Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft |
|
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Ingredienser | 100% torkad mango* * odlats kontrollerat ekologiskt |
| Allergener | Kan innehålla NÖTTER. |
| Produktbeskrivning | Ekologiska torkade mangobitar |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Klimatpåverkan
På KoRo analyserar vi de utsläpp av växthusgaser som uppstår vid tillverkningen av våra godsaker. Dessa inkluderar CO2, metan och dikväveoxid. Våra hårt arbetande kollegor i vårt hållbarhetsteam samlar in all data och räknar ett värde: de så kallade CO2-ekvivalenterna. Vi skickar nu denna information till dig så att du kan fatta välgrundade köpbeslut och hålla ett öga på ditt egna CO2-fotavtryck. Men vi använder också dessa värdefulla insikter: på så sätt kan vi göra våra leveranskedjor ännu smartare i framtiden och även hålla ett öga på vårt koldioxidavtryck.
CO₂-utsläpp efter produkt
För att underlätta arbetet för våra kollegor på hållbarhetsavdelningen har vi inlett ett samarbete med företaget Cozero. De hjälper oss med sin programvara för att beräkna CO2-utsläppen från våra produkter. För oavsett vad, våra godbitar igenom mycket innan de når ditt skafferi eller din snacksskål: produktion, förpackning och logistik - för att bara nämna de stora stegen.
- Produkt
- Förpackning
- Logistik
Våra favoriter för när snackssuget kommer
Alla som menstruerar känner till de där dagarna i månaden när man ofta har oförutsägbara snacksbegär: ibland vill man ha något sött, ibland något salt eller den oslagbara kombinationen av båda. I sådana stunder behöver du ett snacksutbud som du kan lita på och som tar dina humörsvängningar på allvar. Goda nyheter: Vi har förberett något. Här finns rätt matchning för alla snackshumör.
| Ekologiska mangostrimlor, Brooks 1 kg | Ekologisk puffad mango 500 g | Torkad ekologisk Fairtrade mangostrimlor, Brooks 1 kg | |
| Kommentarer | |||
| Pris | 280 kr* | 265 kr* | 310 kr* |
| Artikelnummer | MANG_003 | PUFF_003 | MANG_026 |
| Innehåll | 1 kg | 0,5 kg | 1 kg |
| Grundpris | 280 kr* / 1 kg | 530 kr* / 1 kg | 310 kr* / 1 kg |
| koro_nutrition_sugar | 45 | 72 | 66 |
| Fair Trade Zertifizierung | - | - | - |
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
Får inte saknas vid någon beställning
Torr och smaklös
Tyvärr kom det en hård, torr klump med mangostrimlor.
Okej, det kan hända på grund av lagring eller transport, så jag plockade isär den.
Men själva fruktköttet var bara så där. Ätbart, men väldigt torrt, delvis mjöligt, delvis med oaptitliga mörka fläckar.
Det fanns smaklösa men också några goda strimlor.
Sammantaget är jag ganska besviken, jag har ätit betydligt bättre mangostrimlor till jämförbara priser.
Det är en omväxling från det vanliga
Ger lite omväxling inom kategorin torkad frukt
Ett fantastiskt fynd!
Ingen smak alls
Tack så mycket för din feedback! Synd att du inte tyckte om smaken och kvaliteten på mangostrimlorna – men smaker är ju förstås en smaksak! Om något verkar ovanligt kan du när som helst kontakta vår kundtjänst via hjälpsidan. Vi hoppas att du snart hittar en produkt på vår webbplats som passar dig bättre 🤗
Inte illa som mellanmål.
De kom dock i en riktigt gammal och sliten förpackning, som om de hade flugit runt i världen i flera månader, och det drar ner betyget. Folien var skrynklig och inte helt intakt, etiketterna trasiga … För det höga priset hade jag förväntat mig något annat. Mangornas kvalitet kan ha påverkats av detta … jag har inget att jämföra med. Men jag skulle gissa att de definitivt har legat längre än vanligt.
Tack så mycket för din feedback! 😔 Kul att höra att du tyckte att Brooks ekologiska mangostrips var goda, men synd att de var för söta för dig och att förpackningen inte kom fram i gott skick. Smaker och förväntningar varierar ju, och vi förstår fullständigt att det är en besvikelse. Om du vill kan vår kundtjänst i hjälpavdelningen gärna hjälpa dig vidare. Vi hoppas att du snart hittar ett mellanmål på vår webbplats som passar dig bättre! 🤗
Jag kommer att köpa den igen.
Snabb leverans, annars var allt bra!
KoRo GmbH
05.05.2026
Tack så mycket för din feedback! Det är synd att du överlag blev besviken på mangobitarna och att du tyckte att både konsistensen och smaken var för torr och ibland ojämn. Just när det gäller torkad frukt kan det tyvärr förekomma skillnader beroende på tillverkningssats och lagring, vilket naturligtvis är irriterande, men tyvärr inte går att undvika när det gäller en naturprodukt. Smak och förväntningar är mycket individuella och det passar inte alltid perfekt. Du kan när som helst kontakta vår kundtjänst via hjälpavsnittet. Vi hoppas att du snart hittar en produkt på vår webbplats som passar dig bättre 🤗