Ekologiska Nougat Bits med hasselnöt 500 g
Betala efter 30 dagar.Köp nu: Ekologiska Nougat Bits med hasselnöt 500 g
Är du en av dem som föredrar en söt frukost på morgonen? Eller har du alltid gillat att börja morgonen med en skål cornflakes eller müsli sedan du var barn? Vi har den perfekta lösningen för båda fallen: Våra ekologiska nougatbitar med kakao- och hasselnötsfyllning. De veganska spannmålskuddarna är krispiga, chokladiga och fungerar även som en fiberkälla (3 g/100 g). Ideala förutsättningar för en bra start på dagen. Och för att din chokladiga knäckiga frukost inte ska ta slut så snabbt så kan du också beställa dem direkt i tray med åtta stycken!
En knaprig topping eller ett sött mellanmål
Oavsett om det är med mjölk eller växtbaserad dryck så får de knapriga nougatbitarna inte saknas på något frukostbord. Men du kan inte bara njuta av våra spannmålskuddar till frukost. De kan också användas som en krispig topping till efterrätter, glass eller kvarg. Och om du har bråttom så kan du enkelt äta spannmålskuddarna med kakao- och hasselnötsfyllning. Oavsett vilken version du väljer - du kan vara säker på att du njuter av nougatbitar med ingredienser som odlats som dessutom är veganska och tillverkade utan palmolja. Vem kan motstå det?
Köp ekologiska Nougat Bits
Våra ekologiska nougatbitar uppfyller flera förväntningar samtidigt: de är veganska, innehåller ingen palmolja och är en fiberkälla (3 g/100 g). Dessutom är alla ingredienser ekologiska och smakar härligt chokladigt. Oavsett om det är till frukost, som en krispig topping på gröt, bowls och kvarg eller som ett sött mellanmål mellan måltiderna. Beställ förpackningen med 500 g nu och börja dagen med en chokladigt crunchy frukost med hasselnöt.
| Genomsnittliga näringsvärden | per 100g |
|---|---|
| Värmevärde (i kj/kcal) | 1791 / 426 |
| Fett | 13 g |
| varav mättade fettsyror | 2.4 g |
| Kolhydrater | 70 g |
| därav socker | 25 g |
| Kostfiber | 3 g |
| Protein | 5.3 g |
| Produktnummer | CEREAL_002 |
| Bäst före-datum | 05.03.2027 |
| Ursprung | Kolumbien, Italien |
| Ursprung (bearbetning) | Italien |
| Innehåll | 0.5 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582806458 |
| Datablad | Specifikation |
| Organ för ekologisk kontroll och ekologiskt ursprung | |
| Näringsspår | Näringsspår |
| Frakt | Leveranstid utanför Tyskland |
| Företag | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaringsråd | Förvaras på en sval, torr plats borta från ljus. |
| Ingredienser | 48 % rismjöl*, 30 % hasselnöts- och kakaofyllning* (rörsocker*, solrosolja*, 8,5 % HASSELNÖTTER*, torr rissirap*, 4 % delvis oljat kakaopulver*, 4 % kakaopulver*, kakaosmör, emulgeringsmedel: solroslecitin*), rörsocker*, 7 % majsmjöl*, 4 % delvis oljat kakaopulver*, solrosolja* * ekologiskt odlade |
| Korskontaminering | Kan innehålla JORDNÖTTER, SOJA, MJÖLK ( LAKTOS) och andra NÖTTER. |
| Handelsnamn | Ekologisk spannmålskudde med kakao- och hasselnötsfyllning |
| Etikettanteckning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan ändras. För exakt information, vänligen se produktbeskrivningen. |










