Ekologiskt dadelsocker 1 kg
Betala efter 30 dagar.Köp nu: Ekologiskt dadelsocker 1 kg
Vill du undvika raffinerat socker så mycket som möjligt och letar efter ett naturligt alternativ? Med vårt ekologiska dadelsocker ger vi dig exakt vad du söker! Dagsocker, även känt som dadel sötningsmedel, kombinerar mild sötma med en karamell- och fruktig ton – perfekt för att söta dina bakverk, desserter eller smoothies.
Sockeralternativ från palmen
Vi använder 100 % dadlar av den populära sorten Deglet Nour för vårt dadelsocker. Frukterna växer i subtropiska områden på den äkta dadelpalmen och kännetecknas av en honungssöt och karamellartad smak. De gyllenbruna dadlarna är helt enkelt torkade och finfördelade utan tillsatser. Dadelsocker är heller inte bara sött. Den innehåller dessutom hela 11 g fibrer per 100 g!
Köp dadelsocker i storpack
Deglet Nour-dadlarna i vårt dadelsocker kommer från kontrollerad ekologisk odling. Med sin naturliga sötma kan dadelssocker användas på många olika sätt och är en stark konkurrent till konventionella socker och sockeralternativ som xylitol och erythritol.
OBS: Trots höga kvalitetsstandarder kan denna produkt ibland innehålla delar av dadelfrön.
| Genomsnittliga näringsvärden | per 100g |
|---|---|
| Värmevärde (i kj/kcal) | 1495 / 357 |
| Fett | 0.5 g |
| Kolhydrater | 80 g |
| därav socker | 74 g |
| Kostfiber | 11 g |
| Protein | 2.7 g |
| Salt | 0.02 g |
| Produktnummer | ZUCKER_009 |
| Bäst före-datum | 31.08.2027 |
| Ursprung | Tunesien |
| Ursprung (bearbetning) | Arabische Emirate |
| Innehåll | 1 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260654787412 |
| Datablad | Specifikation |
| Organ för ekologisk kontroll och ekologiskt ursprung | |
| Näringsspår | Näringsspår |
| Frakt | Leveranstid utanför Tyskland |
| Företag | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaringsråd | Förvara på en sval, torr plats skyddad från ljus |
| Ingredienser | 100% dadlar* *odlats ekologiskt |
| Korskontaminering | Kan innehålla GLUTEN, JORDNÖTTER, SOJABÖNOR, SESAMFRÖ, MANDLAR, HASSELNÖTTER, VALNÖTTER, CASHEWNÖTTER, JORDNÖTTER, PARANÖTTER, PISTAGE och MACADAMIANÖTTER |
| Handelsnamn | Ekologiskt dadelsocker |
| Etikettanteckning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan ändras. För exakt information, vänligen se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner beskuret foto |
Gör din beställning fri från fraktkostnader!
Så länge nya produkter inte har vackra bilder ännu, sparar du in på fraktkostnaderna






























.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)
.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)












