Betala efter 30 dagar med PayPal
Varan finns i lager, leveranstid 3-6 arbetsdagar
Produktinformation Soja Protein Crispies 77% med kakao 1 kg
Högre, bredare, snabbare: våra Crispies av sojaprotein erbjuder ännu mer protein till vårt sortiment. I en kombination med fyllig kakao är de här knapriga små kulorna helt enkel next level. Från påsen direkt in i hjärtat - du kommer älska den, vi på KoRo lovar. Skaffa dig en påse med våra Protein-Crispies i ett oslagbart storpack med 1 kg.
Crispies av sojaprotein – rikligt med protein
Våra crispies med sojaprotein är fullspäckade av protein; med ca. 77 g av 100 g så spelar de i den högsta divisionen bland våra proteinsnacks. Och det kan vi tacka sojabönorna för, eftersom genom dem som våra crispies blir till. Och du frågar dig, hur en massa kan bli så knaprig, men det hela är mycket enkelt: genom en process som i livsmedelsindustrin kallas extrusion. Då blir sojabönorna omvandlade från en massa till små kulor genom att de trycks ut genom en ventil, blir utsatta för värme, och massan blir sen uppblåst innan den torkas och behåller på så vis sin knapriga form. Spännande säger vi!
Utan tillsatt socker eller salt – helt vegansk!
Eftersom vi vill vara så transparenta som möjligt så säger vi det på en gång: ALLA ingredienser i våra Crispies av sojaprotein är veganska! Det är rätt enkelt, eftersom de endast består av tre olika ingredienser: sojaprotein, kakaopulver och tapiokastärkelse. De är helt utan tillsatt socker* 77 g protein på 100 g. Det är ju vansinnigt! Alltså har du här en chans till en ordentlig proteinkälla att börja din dag med, som på köpet är helt växtbaserad. Och allt detta i ett praktiskt storpack med 1 kg. Köp ditt nya frukostäventyr idag!
*Innehåller naturligt socker.
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1594 / 381 |
| Fett | 3 g |
| varav mättade fettsyror | 1 g |
| Kolhydrater | 12 g |
| varav socker | 1 g |
| Fiber | 5.7 g |
| Protein | 77 g |
| Salt | 2.2 g |
| Produktnummer: | CRIS_010 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 30.03.2027 |
| Ursprung | Brasilien |
| Ursprung (tillverkning) | Brasilien |
| Innehåll | 1 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260654788761 |
| Datablad | Specikation |
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Lagra torrt och svalt |
| Ingredienser | 87 % ISOLERAT SOJAPROTEIN, 8 % kakaopulver, tapiokastärkelse |
| Allergener | Kan innehålla GLUTEN, SOJA, NÖTTER och SESAM |
| Produktbeskrivning | Isolerat sojaprotein med kakaosmak |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Klimatpåverkan
På KoRo analyserar vi de utsläpp av växthusgaser som uppstår vid tillverkningen av våra godsaker. Dessa inkluderar CO2, metan och dikväveoxid. Våra hårt arbetande kollegor i vårt hållbarhetsteam samlar in all data och räknar ett värde: de så kallade CO2-ekvivalenterna. Vi skickar nu denna information till dig så att du kan fatta välgrundade köpbeslut och hålla ett öga på ditt egna CO2-fotavtryck. Men vi använder också dessa värdefulla insikter: på så sätt kan vi göra våra leveranskedjor ännu smartare i framtiden och även hålla ett öga på vårt koldioxidavtryck.
CO₂-utsläpp efter produkt
För att underlätta arbetet för våra kollegor på hållbarhetsavdelningen har vi inlett ett samarbete med företaget Cozero. De hjälper oss med sin programvara för att beräkna CO2-utsläppen från våra produkter. För oavsett vad, våra godbitar igenom mycket innan de når ditt skafferi eller din snacksskål: produktion, förpackning och logistik - för att bara nämna de stora stegen.
- Produkt
- Förpackning
- Logistik
CO₂-utsläpp för de jämförda produkterna
Vill du ta reda på hur väl ditt favoritsnacks står sig mot andra produkter när det gäller koldioxidavtryck? Say no more! För att skapa jämförbarhet har vi beräknat CO₂-utsläppen per 1 kg av våra produkter och jämfört dem med andra produkter som hamnar på många tallrikar varje dag, som ost, tofu och många fler. Vi har också inkluderat kaffe som en dryck för jämförelse. Oavsett om det är ditt favoritsnacks eller din köksprodukt kan du se exakt hur den presterar i vår ”CO₂ per kg produkt”-ranking.
Jämförelse av CO₂-utsläpp per produkt i kg
Disclaimer: Olika metoder (produktjämförelse) – CO2-utsläppen för icke-KoRo-produkter kommer från en annan datakälla och det kan därför ge skillnader mellan deras bedömningsmetod och bedömningen av KoRo-produkter.
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
4-5 stjärniga recensioner 🙂
1-3 stjärniga recensioner 🙃
Hur kan man tillverka en sådan produkt? Vem tycker att det smakar gott?
Jag är väldigt nöjd med den här beställningen
Gärna igen
Konstig smak
Hej 😊🍫 Tack så mycket för din ärliga feedback 💛 Synd att sojaprotein-crispies inte levde upp till dina förväntningar smakmässigt och att kakaosmaken inte föll dig i smaken 😔 Vi förstår verkligen att det är extra irriterande när det gäller en 1-kilosförpackning 🙏 Tack för att du delar din upplevelse med oss. Varma hälsningar Ditt KoRo-team 🤍
Toppen, jag ska beställa dem igen.
Är det värt det? 11/10 – skulle köpa igen
Ett måste!
Proteinrikt
Jag vill inte vara utan det längre.💪
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!
KoRo GmbH
07.05.2026
Tack så mycket för din feedback! Synd att du blev så besviken på smaken och konsistensen hos Protein Crispies – smaker är förstås en mycket individuell sak! Om något verkar ovanligt kan du när som helst kontakta vår kundtjänst via hjälpavsnittet. Vi hoppas att du snart hittar en produkt på vår webbplats som passar dig bättre 🤗