Vegansk proteinkräm, hasselnöt & kakao 200 g
Betala efter 30 dagar.Köp nu: Vegansk proteinkräm, hasselnöt & kakao 200 g
Vi har gett din favorit-hasselnöts- och chokladkräm en protein-uppgradering och piffat upp den med crunchy proteincrispies. Ta en sked och upplev crunchfaktorn! Oavsett om du använder den som pålägg på bröd och bullar, topping till müsli och gröt eller för att förfina pannkakor och våfflor – möjligheterna är (nästan) oändliga. Ge din frukost en proteinrik twist och beställ nu vår veganska proteinkräm hasselnöt-kakao!
Din allrounder i burk
Med sina 31 % hasselnötter och 23 % cashewnötter är vår veganska proteinkräm helt rätt för dig som älskar nötiga chokladkrämer lika mycket som vi. Men det är inte allt: vi packar även i en rejäl dos växtbaserat protein. Soja-, ärt- och risprotein gör chokladkrämen till en proteinkälla för veganer. Och det bästa: krämen är lika mångsidig som den är god. Bre på klassiskt på bröd, ät den direkt med sked eller använd den som topping till yoghurt, glass, gröt och müsli. Tack vare den krämiga konsistensen går den även perfekt att ringla över. Och vid bakning? En riktig gamechanger – oavsett om det gäller kakor, brownies eller tårta. Vår favoritvariant: pannkakor och våfflor med en extra portion chokladigt protein. För dig som inte kan få nog av kombon choklad och protein, rekommenderar vi också vårt veganska choklad-proteinpulver och vår veganska proteinbar choklad-brownie.
Chokladig, nötig, proteinrik
Vår veganska proteinkräm är fullpackad med nötter och protein. För sötman i chokladkrämen står framför allt dadelsirap och erytritol.* Beställ vår nötiga, söta proteinkräm med crunchy proteincrispies i dina händer på en burk med 200 g.
* Sötningsmedel kan ha en laxerande effekt vid överdriven konsumtion.
| Genomsnittliga näringsvärden | per 100g |
|---|---|
| Värmevärde (i kj/kcal) | 2203 / 531 |
| Fett | 41 g |
| varav mättade fettsyror | 5.4 g |
| Kolhydrater | 25 g |
| därav socker | 4.6 g |
| Kostfiber | 5.9 g |
| Protein | 24 g |
| Salt | 0.31 g |
| Produktnummer | CREME_033 |
| Bäst före-datum | 28.10.2026 |
| Ursprung | Elfenbenskusten, Kina, Tyskland, Algerien, Italien, Nigeria |
| Ursprung (bearbetning) | Tyskland |
| Innehåll | 0.2 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582816754 |
| Datablad | Specifikation |
| Näringsspår | Näringsspår |
| Frakt | Leveranstid utanför Tyskland |
| Företag | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaringsråd | Förvara svalt, torrt och skyddat från ljus. Rör om eventuellt sedimenterat olja. |
| Ingredienser | 31 % HASSELNÖTTER, 23 % CASHEWNÖTTER, 10 % sötningsmedel (erytritol, stevioglykosider), rapsolja, 7 % KAKAO-SOJAPROTEINEXTRUDAT (SOJAPROTEIN, risgryn, socker, 6 % fettsnål kakaopulver, SOJAMJÖL, salt, naturligt arom), fettsnål kakaopulver, 5 % ärtprotein, 5 % risprotein, dadelpulver |
| Korskontaminering | Kan innehålla GLUTEN, JORDNÖTTER och andra NÖTTER. |
| Handelsnamn | Vegansk hasselnöts- och cashewkräm med risprotein och ärtprotein. Med sötningsmedel. |
| Etikettanteckning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan ändras. För exakt information, vänligen se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner beskuret foto |









