80 kr.*
Priser er inkl. moms, plus forsendelse
Betal efter 30 dage.
På lager, leveringstid: 4-7 arbejdsdage
Køb nu: Økologisk pistaciecreme med 30 % pistacie 200 g
Gør dig klar til en smagsoplevelse, der er svær at dele! Vores økologiske pistaciecreme er skabt til alle, der elsker den intense og nøddeagtige smag af ristede pistacier. Med et indhold på hele 30 % pillede pistacier får du en autentisk aroma, der balanceres ideelt af en mild sødme fra rissirup. Vi har bevidst valgt at bruge rissirup for at sikre en rund profil, der lader den fine smag af de grønne nødder træde i forgrunden. Konsistensen er vidunderligt fløjlsblød og smørbar, og vi lover, at den er svær ikke at spise direkte med skeen! Det bedste af det hele? Alt i glasset er 100 % vegansk og økologisk.
Et grønt opgradering til dit køkken
Når først du har smagt denne creme, vil du have lyst til at bruge den som finish på alt (vi taler af erfaring!). Start dagen med en generøs klat på din varme grød, brug den som cremet fyld i en sprød croissant eller nyd den helt klassisk som et sødt smørepålæg. For en lækker smagsfest har vi et pro-tip: Kombiner pistaciecremen med vores sprøde frysetørrede jordbær, så fantastisk! I det søde køkken er cremen også en uundværlig hjælper, uanset om du bruger den som topping på kager eller rører den direkte i dejen for ekstra luksus. Hvis du stadig ikke kan få nok af denne ædle nød, så kig dig omkring: Fra pistaciesnitte til at tage med på farten til lækker pesto har vi alt, hvad dit pistaciehjerte begærer.
Køb økologisk pistaciecreme
Hvad er egentlig forskellen på pistaciesmør og pistaciecreme? Vores pistaciesmør er til puristerne og består af 100 % nødder, mens denne pistaciecreme er til "Team Sødt". Ved at tilføje rissirup og andre fine ingredienser får den sin karakteristiske fløjlsbløde tekstur og milde smag. Desuden indeholder den 50 % mindre sukker end traditionelle pistaciecremer, hvilket gør den til et oplagt valg i køkkenet. Det praktiske glas med 200 g er den ideelle størrelse til at forelske sig i denne grønne drøm. Bestil din økologiske pistaciecreme i dag!
| Gennemsnitligt næringsindhold | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 2410 / 579 |
| Fedt | 39 g |
| Heraf mættede fedtsyrer | 9.6 g |
| Kulhydrater | 48 g |
| Heraf sukkerarter | 18 g |
| Kostfibre | 3.3 g |
| Protein | 7.3 g |
| Salt | 0.04 g |
| Varenummer: | CREME_036 |
|---|---|
| Bedst før | 10.03.2027 |
| Oprindelse (forarbejdning) | Tyskland |
| Øko-oprindelse | EU/ikke-EU-jordbrug |
| Indhold | 0.2 kg |
| Producent | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582818833 |
| Datablad | Specifikation |
| Øko-kontrolorgan |
|
| Spor | Forklaring af sporhenvisning |
| Forsendelse | Forsendelsesinformationer |
| Virksomhed |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Opbevaring | Opbevares køligt, tørt og beskyttet mod lys. Omrør eventuelt bundfældet olie |
| Ingredienser | 30 % PISTACIER*, rissirup*, sheasmør*, HAVREDRIKPULVER*, rapsolie*. *fra økologisk jordbrug |
| Krydskontaminering | Kan indeholde JORDNØDDER, SOJA og andre NØDDER |
| Varebetegnelse | Økologisk pistaciecreme lavet af ristede og afskallede pistacier |
| Etikethenvisning | Ingredienser, næringsværdier og emballage kan variere. For korrekte oplysninger henvises til produktbeskrivelsen. |
| Presse og forhandlere | Download billede uden baggrund |
Sådan har prisen udviklet sig over tid
Alle oplysninger uden garanti!
Hvad andre har sagt om Økologisk pistaciecreme med 30 % pistacie 200 g
Login
Cremet og lækker
Selvom den er dyr, forkæler jeg mig selv med den en gang imellem. :-)
Fremragende og til en meget overkommelig pris
Pistaciecreme med højt indhold af nødder
Advarsel: Risiko for afhængighed!
Og til mig uden de allergener, jeg ikke tåler.
Perfekt til mig!
Rigtig godt, jeg vil anbefale det
Det smager rigtig godt, alle kunne lide det
En smagseksplosion♡
Helt vildt fedt!