Betal efter 30 dage.
På lager, leveringstid: 4-7 arbejdsdage
Køb nu: Økologiske sultanas 1 kg
Sultanas er en særlig type af rosiner, og vores økologiske variant imponerer med dejlig sødme og en diskret honningagtig note. Kun få typer tørret frugt er så alsidige, og deler vandene så meget som rosiner, men hos os står det klart: vi elsker sultanas! Køb vores 1 kg-fordelspakke og nyd dem direkte fra posen, som topping eller tilføj dem til müsli og bagværk for ekstra sødme.
Sultanas vs. rosiner
Rosiner er tørrede vindruer, der findes i flere varianter: de findes både som lyse og mørke, men farven siger ikke noget om friskheden. De dyrkes primært i varme områder som USA, Australien, Iran og Tyrkiet.
Sultanas er en særlig type rosiner fra en druesort med tynd skal og uden kerner. De er typisk lidt større, mere fyldige og ekstra søde. Inden tørring får druerne et kort oliebad, som giver dem den karakteristiske saftige og søde smag. Vores sultanas er økologiske, skånsomt tørrede uden svovl og egner sig perfekt til at give naturlig sødme til dine retter.
Køb økologiske sultanas
Vil du have sødme lige ved hånden? Vores økologiske sultanas i 1-kg-pose, byder på dejligt søde rosiner, der er perfekte til morgenmad, i bagværk, som snack eller topping på salat og andre salte retter.
Selvom vi elsker saftige friske druer, har den tørrede variant klare fordele såsom længere holdbarhed og mere intens sødme. Så hvad venter du på? Køb sultanas nu og tilføj ekstra sødme til din yndlingsretter.
| Gennemsnitligt næringsindhold | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1260 / 297 |
| Fedt | 0.6 g |
| Heraf mættede fedtsyrer | 0.2 g |
| Kulhydrater | 68 g |
| Heraf sukkerarter | 68 g |
| Kostfibre | 5.2 g |
| Protein | 2.5 g |
| Salt | 0.52 g |
| Varenummer: | SULT_004 |
|---|---|
| Bedst før | 30.11.2026 |
| Oprindelse | Tyrkiet |
| Oprindelse (forarbejdning) | Tyrkiet |
| Øko-oprindelse | Ikke-EU-jordbrug |
| Indhold | 1 kg |
| Producent | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582817836 |
| Datablad | Specifikation |
| Øko-kontrolorgan |
|
| Spor | Forklaring af sporhenvisning |
| Forsendelse | Forsendelsesinformationer |
| Virksomhed |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Opbevaring | Opbevares køligt og tørt |
| Ingredienser | 99,5 % sultanas*, 0,5 % solsikkeolie* *fra økologisk jordbrug |
| Krydskontaminering | Kan indeholde GLUTEN, SOJA, MÆLK (LAKTOSE), JORDNØDDER, NØDDER og SESAM |
| Varebetegnelse | Økologiske sultanas |
| Etikethenvisning | Ingredienser, næringsværdier og emballage kan variere. For korrekte oplysninger henvises til produktbeskrivelsen. |
Sådan har prisen udviklet sig over tid
Alle oplysninger uden garanti!
Login
4-5 stjerne bedømmelser 🙂
Jeg vil bestille igen
1-3 stjerne bedømmelser 🙃
Gode, relativt lyse rosiner
Perfekt, jeg behøver ikke mere
Let at indtage