Produktinformation Ekologisk lönnsirap klass A 1 L
Vår äkta lönnsirap kommer i ett praktiskt storpack med 1 liter, så att ingen behöver märka om du droppar över lite extra lönnsirap. Lönnsirapen, som tappats ekologiskt hos vår tillverkare i Kanada, har klass A som är den högsta kvalitetsdefinationen. Beställ nu och njut av dina Canadian Style Pancakes!
Recept med lönnsirap – veganska honungsalternativ
Kvaliteten på lönnsirap specificeras i olika kvaliteter. Dessa klasser, som i Europa skiljer sig från de ursprungliga kvalitetsdefinitionerna i Kanada, sträcker sig teoretiskt sett från AA till A, B, C och D och beror på skördeperioden. Det naturliga sötningsmedlet smakar gott i müsli, på gröt, i te och naturligtvis till våra älskade pannkakor. Lönnsirap gör sig också utmärkt i salta rätter: karamellisera dina grönsaker eller skaldjur med den. Vår lönnsirap ger också en speciell touch till din salladsdressing eller var som helst som alternativ till honung.
Köp lönnsirap i A-klass
En del av vårt uppdrag: att erbjuda dig en produkt av högsta kvalitet till bra pris. För när du väl har smakat på det kanadensiska guldet kommer kanske tänka om kring vad du vill ha dina pannkakor med. Ge dina pannkakor den sötma som de förtjänar - köp vår lönnsirap av klass A nu!
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1533 / 367 |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 90 g |
| varav socker | 88 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
| Produktnummer: | AHORN_001 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 09.02.2028 |
| Ursprung | Kanada |
| Ursprung (tillverkning) | Kanada |
| Ekologiskt ursprung | Jordbruk utanför EU |
| Innehåll | 1 l |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260335837122 |
| Datablad | Specikation |
| Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft |
|
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvaras på en sval och torr plats. Förvaras i kylskåp efter öppning |
| Ingredienser | 100% lönnsirap |
| Produktbeskrivning | Ekologisk lönnsirap |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Klimatpåverkan
På KoRo analyserar vi de utsläpp av växthusgaser som uppstår vid tillverkningen av våra godsaker. Dessa inkluderar CO2, metan och dikväveoxid. Våra hårt arbetande kollegor i vårt hållbarhetsteam samlar in all data och räknar ett värde: de så kallade CO2-ekvivalenterna. Vi skickar nu denna information till dig så att du kan fatta välgrundade köpbeslut och hålla ett öga på ditt egna CO2-fotavtryck. Men vi använder också dessa värdefulla insikter: på så sätt kan vi göra våra leveranskedjor ännu smartare i framtiden och även hålla ett öga på vårt koldioxidavtryck.
CO₂-utsläpp efter produkt
För att underlätta arbetet för våra kollegor på hållbarhetsavdelningen har vi inlett ett samarbete med företaget Cozero. De hjälper oss med sin programvara för att beräkna CO2-utsläppen från våra produkter. För oavsett vad, våra godbitar igenom mycket innan de når ditt skafferi eller din snacksskål: produktion, förpackning och logistik - för att bara nämna de stora stegen.
- Produkt
- Förpackning
- Logistik
Gör dina egna sommardrinkar
30 grader, solsken och avkoppling i parken - vad saknas? En uppfriskande, somrig drink. Här kan du se hur du gör dina egna sommardrinkar.
Mer än bara en pannkakstoppning: idéer för att använda lönnsirap
När du tänker på lönnsirap, tänker du då automatiskt på ett rykande berg av varma pannkakor med gyllene sirap som droppar från dem? Vi känner på samma sätt! I den här artikeln kan du läsa om vilka andra rätter du kan söta med lönnsirap.
| Ekologisk lönnsirap klass A 1 L | Ekologisk lönnkräm 250 g | |
| Kommentarer | ||
| Pris | 26,50 €* | 13,00 €* |
| Artikelnummer | AHORN_001 | AHORN_002 |
| Innehåll | 1 l | 0,25 kg |
| Grundpris | 26,50 €* / 1 l | 52,00 €* / 1 kg |
| Ingredienser | 100% lönnsirap | 100 % lönnsirap* *ekologisk odlad |
| koro_buying_arguments | Från Kanada Klass A-kvalitet 1 liter Till pannkakor, våfflor och glass Ekologisk | Sött pålägg till bröd Avnjut i té, kakor eller müsli Från kanadensisk lönnsirap Vegansk Från ett ekologiskt jordbruk |
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
En mycket bra produkt, men för dyr. Jag skulle inte köpa den igen till det priset.
Topp, vi älskar det
En fantastisk produkt med ett bra förhållande mellan pris och kvalitet.
Utmärkt.
Aldrig mer utan!
Förpackningen är också praktisk.
Bra kvalitet till ett rimligt pris, och det är skönt att kunna köpa en hel liter åt gången.
Mycket bra, det stora formatet är praktiskt
Jag älskar det, jag kommer att köpa mer
Mycket nöjd
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!