Pecan butter 500g
Pay after 30 days.Buy now: Pecan butter 500g
Do you love pecan pie and want to dig in? Then your prayers have been answered: Our pecan butter will make your nutty dreams come true! Extra creamy and mildly sweet - our pecan nut butter made from 100% pecan nut kernels comes to your home with an intense roasted aroma in a practical 500 gram jar!
Pecan butter - Our noble nut butter
Buttery, sweet, nutty - that's how we describe our pecan butter. We love the intense flavour of pecans and can't keep our hands off them. Let's take a look at the list of ingredients together. On the list: Pecan kernels - that's it! That was short. We don't need any added sugar, palm oil or preservatives - and of course no added sugar. We get our pecans from a particularly high quality source in the USA. These pecans taste heavenly sweet without any added sugar*. Do you like it creamy? Then you'll love our pecan butter! It comes around the corner as soft as spread and seduces you with every spoonful. We focus on naturalness, because our pecan puree doesn't need a filter - it's a a real natural beauty.
Order pecan butter without added sugar*?
Producing a nut butter is a project of the heart for us at KoRo. We put our heads together and go on a journey of discovery to find the very best ingredients for you. We don't want to brag: BUT - we are mighty proud of our pecan butter. The contents: Finely selected pecan kernels from the USA. After much trial and error, we decided on this variety because it tastes particularly buttery and sweet. Finely pureed, the pecan kernels come without any frills, full of flavour and completely vegan! As if that wasn't enough, you also save money when you buy our KoRo nut sweetheart. Thanks to the advantageous 500g jar, you save money and avoid unnecessary packaging waste at the same time: WIN-WIN! The environment and your wallet say thank you. Simply order your jar of pure nut fun online now and have your spoon ready - because our pecan nut butter already is! Buy pecan butter delivered to your doorstep now!
*Pecan butter naturally contains sugar.
| Average nutritional values | per 100g |
|---|---|
| Calorific value (in kj/kcal) | 3122 / 758 |
| Fat | 76 g |
| thereof saturated fatty acids | 6 g |
| Carbohydrates | 4 g |
| thereof sugar | 3 g |
| Dietary fiber | 7 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | 0 g |
| Product number | PEKAN_002 |
| Best before date | 24.02.2029 |
| Origin | United States of America |
| Origin (Processing) | Bulgaria |
| Content | 0.5 kg |
| Manufacturer | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260654788747 |
| Data sheet | Specification |
| Nutrition traces | Nutrition traces |
| Shipping | Delivery time outside of Germany |
| Company | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Storage advice | Store in a cool and dry place, away from light |
| Ingredients | 100% PECANS |
| Cross-contamination | May contain PEANUTS, SESAME and other EDIBLE NUTS |
| Trade name | Pecan butter from roasted pecan nuts |
| Label note | Ingredients, nutritional values, and packaging may change. For exact information, please check the product description. |
| Press & Resellers | Download cropped photo |
Make your order free of shipping costs!
As long as new products don't have pretty photos yet, you save the shipping costs




























.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)
.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)










.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)
.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)






