Produktinformation Ananasringar utan tillsatt socker 1 kg
Söt, fruktig och redo att ätas direkt – våra torkade ananasringar ger dig smaken av mogen ananas utan att du behöver skala eller skära. Bara öppna påsen och njut. Den naturliga sötman kommer direkt från frukten och gör ananasen till ett enkelt snack när som helst på dagen.
Såhär kan du använda ananasen
Torkad ananas passar perfekt som snack på språng, men också i müsli, yoghurt eller som ingrediens i bakning. Hacka den och använd i bliss balls eller tillsätt i sallader och varma rätter som curry för en fruktig kontrast. För en mjukare konsistens kan du blötlägga bitarna i vatten innan användning.
Naturliga ananasringar i storpack
Våra ananasringar skördas vid optimal mognad och torkas skonsamt för att bevara smak och kvalitet. De är rika på kostfiber (9,1 g/100 g) och helt utan tillsatt socker eller svavel. Levereras i en praktisk 1 kg-förpackning – perfekt för att alltid ha ett fruktigt alternativ hemma.
*Innehåller naturligt förekommande socker.
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1486 / 355 |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 82 g |
| varav socker | 61 g |
| Fiber | 9.1 g |
| Protein | 2.3 g |
| Salt | 0 g |
| Produktnummer: | ANA_002 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 27.04.2027 |
| Ursprung | Costa Rica |
| Innehåll | 1 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260335833261 |
| Datablad | Specikation |
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvaras torrt, svalt och skyddat från värme. |
| Ingredienser | 100% ananas |
| Allergener | Kan innehålla GLUTEN, JORDNÖTTER, SOJA, MJÖLK (LAKTOS), NÖTTER, SESAM och SVAVELDIOXID (SULFITER) |
| Produktbeskrivning | Torkade ananasringar utan tillsatt socker |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Klimatpåverkan
På KoRo analyserar vi de utsläpp av växthusgaser som uppstår vid tillverkningen av våra godsaker. Dessa inkluderar CO2, metan och dikväveoxid. Våra hårt arbetande kollegor i vårt hållbarhetsteam samlar in all data och räknar ett värde: de så kallade CO2-ekvivalenterna. Vi skickar nu denna information till dig så att du kan fatta välgrundade köpbeslut och hålla ett öga på ditt egna CO2-fotavtryck. Men vi använder också dessa värdefulla insikter: på så sätt kan vi göra våra leveranskedjor ännu smartare i framtiden och även hålla ett öga på vårt koldioxidavtryck.
CO₂-utsläpp efter produkt
För att underlätta arbetet för våra kollegor på hållbarhetsavdelningen har vi inlett ett samarbete med företaget Cozero. De hjälper oss med sin programvara för att beräkna CO2-utsläppen från våra produkter. För oavsett vad, våra godbitar igenom mycket innan de når ditt skafferi eller din snacksskål: produktion, förpackning och logistik - för att bara nämna de stora stegen.
- Produkt
- Förpackning
- Logistik
CO₂-utsläpp för de jämförda produkterna
Vill du ta reda på hur väl ditt favoritsnacks står sig mot andra produkter när det gäller koldioxidavtryck? Say no more! För att skapa jämförbarhet har vi beräknat CO₂-utsläppen per 1 kg av våra produkter och jämfört dem med andra produkter som hamnar på många tallrikar varje dag, som ost, tofu och många fler. Vi har också inkluderat kaffe som en dryck för jämförelse. Oavsett om det är ditt favoritsnacks eller din köksprodukt kan du se exakt hur den presterar i vår ”CO₂ per kg produkt”-ranking.
Jämförelse av CO₂-utsläpp per produkt i kg
Disclaimer: Olika metoder (produktjämförelse) – CO2-utsläppen för icke-KoRo-produkter kommer från en annan datakälla och det kan därför ge skillnader mellan deras bedömningsmetod och bedömningen av KoRo-produkter.
| Ananasringar utan tillsatt socker 1 kg | Ananasringar utan tillsatt socker 200 g | Frystorkade ananasbitar 350 g | Ekologiska puffade ananasbitar 500 g | Torkade ananasbitar 2 kg | |
| Kommentarer | |||||
| Pris | 310 kr* | 66 kr* | 355 kr* | 305 kr* | 470 kr* |
| Artikelnummer | ANA_002 | ANA_005 | ANAN_006 | PUFF_009 | ANA_004 |
| Innehåll | 1 kg | 0,2 kg | 0,35 kg | 0,5 kg | 2 kg |
| Grundpris | 310 kr* / 1 kg | 330 kr* / 1 kg | 1 014 kr* / 1 kg | 610 kr* / 1 kg | 235 kr* / 1 kg |
| Ursprungsländer | Costa Rica | Costa Rica | Kina | Elfenbenskusten, Togo | Costa Rica |
| Ingredienser | 100% ananas | 100% ananas | 100 % ananas | 100% ananas*. *från ett ekologiskt jordbruk. | 100 % ananas |
| Energi (kcal) | 355 | 354 | 350 | 380 | 355 |
| koro_nutrition_fiber | 9,1 | 9,1 | 3,9 | 7,9 | 9,1 |
| koro_nutrition_sugar | 61 | 61 | 51 | 85 | 61 |
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
Jag kommer att köpa dessa frukter igen och rekommendera dem till andra...
Bra, men det smakar inte gott
Leveransen gick snabbt.
En riktig fest för smaklökarna.
Vad är det som gör dem så speciella? Den underbart naturliga sötman och framför allt konsistensen: de sitter ihop precis lagom, så att man nästan lekfullt måste pilla isär dem. Och just i det ögonblicket börjar det redan vattnas i munnen.
Smaken är intensiv, fruktig och helt ren – utan artificiell sötma, utan krusiduller. Och sedan det där ögonblicket när man med munnen full njutningsfullt tuggar på dem… en liten, äkta bit lycka.
Ett starkt rekommendation för alla som älskar torkad frukt och uppskattar äkta smak!
Mega! Ett supergott mellanmål
Gott, ett perfekt mellanmål att ta med sig.
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!
KoRo GmbH
05.05.2026
Tack så mycket för din feedback! Kul att leveransen kom fram snabbt till er. Synd att dina barn inte tyckte så mycket om ananasringarna. När det gäller fruktsnacks är smakpreferenser väldigt individuella och passar inte alla. Du kan när som helst kontakta vår kundtjänst via hjälpavsnittet på vår webbplats. Vi hoppas att du snart hittar en produkt på vår webbplats som passar dig bättre 🤗