Betala efter 30 dagar med PayPal
Varan finns i lager, leveranstid 3-6 arbetsdagar
Produktinformation Ananasringar utan tillsatt socker 200 g
Ananas är surt, bränner i munnen och är bara irriterande att skala? De två första punkterna kan enkelt elimineras med vår mogna skördade frukt, och vi har tagit hand om skalningen åt dig. Allt som återstår är att öppna förpackningen och njuta av den fulla frukten. Så vad väntar du på? Köp ananas nu och bespara dig besväret med att skära upp den.
Fakta om tropiska ananasplantan
Visste du att ananasen tillhör familjen Bromeliaceae och härstammar från Amerika? Numera odlas den som fruktväxt i tropiska områden över hela världen, inte minst på grund av den stora efterfrågan. Den behöver en temperatur på 24-30 grader Celsius. Om temperaturen är lägre än 20 grader avtar tillväxten avsevärt. Under fruktmognad kan temperaturer under 21 grader redan leda till mognadsstörningar, vilket manifesterar sig som bruna fläckar. Dessutom bör luftfuktigheten vara cirka 60 procent. Så du kan förmodligen föreställa dig att odla din egen ananas inomhus eller till och med utomhus visar sig vara svårt. Desto bättre att du kan njuta av våra torkade ananasskivor från Costa Rica hemma utan problem.
Recept med torkad ananas
Våra torkade ananasringar är ett perfekt mellanmål på jobbet, före eller efter idrotten, i skolan och på universitetet - eller helt enkelt däremellan. Tack vare den praktiska förpackningsstorleken på 200 g får de garanterat plats i alla väskor och ryggsäckar. Men de torkade ringarna är inte bara till för njutning: De gör sig också utmärkt i müsli. Hackade i små bitar är de också en utmärkt bas för tropisk choklad eller Bliss Balls! Och det bästa av allt: våra torkade ananasringar kan även användas i salta rätter som curry. Vårt tips: Lägg ananasen i blöt i vatten över natten - då mjuknar den fint och smakar ännu bättre i curryn.
Exotiskt naturgodis: våra torkade ananasringar
Våra ananasfrukter skördas när de är perfekt mogna och torkas sedan skonsamt och mitten skärs av, så att du kan njuta av våra läckra ananasringar året runt. Dessa tropiska godsaker har ett högt fiberinnehåll (9,1 g/100 g), smakar fantastiskt och allt detta trots att - eller just därför att - de inte har något tillsatt socker*. Se själv och köp våra torkade ananasringar i praktisk provstorlek nu!
*De torkade ananasringarna innehåller naturligt förekommande fruktos.
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1331 / 354 |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 82 g |
| varav socker | 61 g |
| Fiber | 9.1 g |
| Protein | 2.3 g |
| Salt | 0 g |
| Produktnummer: | ANA_005 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 17.03.2027 |
| Ursprung | Costa Rica |
| Ursprung (tillverkning) | Costa Rica |
| Innehåll | 0.2 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260335837917 |
| Datablad | Specikation |
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvaras torrt, svalt och skyddat från ljus. |
| Ingredienser | 100% ananas |
| Allergener | Kan innehålla spår av GLUTEN, JORDNÖTTER, SOJA, MJÖLK (LAKTOS), NÖTTER, SESAM och SULFYRDIOXID (SULFITER). |
| Produktbeskrivning | Ananasringar utan tillsatt socker |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Klimatpåverkan
På KoRo analyserar vi de utsläpp av växthusgaser som uppstår vid tillverkningen av våra godsaker. Dessa inkluderar CO2, metan och dikväveoxid. Våra hårt arbetande kollegor i vårt hållbarhetsteam samlar in all data och räknar ett värde: de så kallade CO2-ekvivalenterna. Vi skickar nu denna information till dig så att du kan fatta välgrundade köpbeslut och hålla ett öga på ditt egna CO2-fotavtryck. Men vi använder också dessa värdefulla insikter: på så sätt kan vi göra våra leveranskedjor ännu smartare i framtiden och även hålla ett öga på vårt koldioxidavtryck.
CO₂-utsläpp efter produkt
För att underlätta arbetet för våra kollegor på hållbarhetsavdelningen har vi inlett ett samarbete med företaget Cozero. De hjälper oss med sin programvara för att beräkna CO2-utsläppen från våra produkter. För oavsett vad, våra godbitar igenom mycket innan de når ditt skafferi eller din snacksskål: produktion, förpackning och logistik - för att bara nämna de stora stegen.
- Produkt
- Förpackning
- Logistik
| Ananasringar utan tillsatt socker 200 g | Ananasringar utan tillsatt socker 1 kg | Frystorkade ananasbitar 350 g | Ekologiska puffade ananasbitar 500 g | Torkade ananasbitar 2 kg | |
| Kommentarer | |||||
| Pris | 66 kr* | 310 kr* | 355 kr* | 305 kr* | 470 kr* |
| Artikelnummer | ANA_005 | ANA_002 | ANAN_006 | PUFF_009 | ANA_004 |
| Innehåll | 0,2 kg | 1 kg | 0,35 kg | 0,5 kg | 2 kg |
| Grundpris | 330 kr* / 1 kg | 310 kr* / 1 kg | 1 014 kr* / 1 kg | 610 kr* / 1 kg | 235 kr* / 1 kg |
| Ursprungsländer | Costa Rica | Costa Rica | Kina | Elfenbenskusten, Togo | Costa Rica |
| Ingredienser | 100% ananas | 100% ananas | 100 % ananas | 100% ananas*. *från ett ekologiskt jordbruk. | 100 % ananas |
| Energi (kcal) | 354 | 355 | 350 | 380 | 355 |
| koro_nutrition_fiber | 9,1 | 9,1 | 3,9 | 7,9 | 9,1 |
| koro_nutrition_sugar | 61 | 61 | 51 | 85 | 61 |
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
Jag kommer att köpa dessa frukter igen och rekommendera dem till andra...
Bra, men det smakar inte gott
Leveransen gick snabbt.
En riktig fest för smaklökarna.
Vad är det som gör dem så speciella? Den underbart naturliga sötman och framför allt konsistensen: de sitter ihop precis lagom, så att man nästan lekfullt måste pilla isär dem. Och just i det ögonblicket börjar det redan vattnas i munnen.
Smaken är intensiv, fruktig och helt ren – utan artificiell sötma, utan krusiduller. Och sedan det där ögonblicket när man med munnen full njutningsfullt tuggar på dem… en liten, äkta bit lycka.
Ett starkt rekommendation för alla som älskar torkad frukt och uppskattar äkta smak!
Mega! Ett supergott mellanmål
Gott, ett perfekt mellanmål att ta med sig.
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!
KoRo GmbH
05.05.2026
Tack så mycket för din feedback! Kul att leveransen kom fram snabbt till er. Synd att dina barn inte tyckte så mycket om ananasringarna. När det gäller fruktsnacks är smakpreferenser väldigt individuella och passar inte alla. Du kan när som helst kontakta vår kundtjänst via hjälpavsnittet på vår webbplats. Vi hoppas att du snart hittar en produkt på vår webbplats som passar dig bättre 🤗