Ekologiska hela kamomillblommor 500 g
Betala efter 30 dagar.Köp nu: Ekologiska hela kamomillblommor 500 g
Med våra torkade ekologiska kamomillblommor kan du enkelt ta tillbaka den känslan. Här får du allt du behöver för att brygga ditt eget kamomillte hemma. Kamomill innehåller bland annat eterisk kamomillolja, flavonoider, bitterämnen, kumarin och garvämnen – och lever verkligen upp till sitt goda rykte.
Mer än bara kamomillte: använd hela ekologiska kamomillblommor
Våra hela ekologiska kamomillblommor är mångsidiga i användning. För att brygga te använder du kokande vatten och låter blommorna dra i cirka 10 minuter – sedan är det bara att njuta. Till en kopp på 150 ml rekommenderar vi ungefär 1 msk av våra hela kamomillblommor. Förfina gärna med våra sockeralternativ eller en skvätt agavesirap för extra njutning. Tack vare de hela, varsamt torkade blommorna utvecklas aromen bättre än i traditionella tepåsar med finfördelade blommor. Utöver klassiskt kamomillte kan kamomillblommorna även användas som badtillsats, till exempel i sittbad, eller för inhalation.Om du vill skapa egna örtblandningar hittar du även fler teörter i vårt sortiment.
Beställ hela ekologiska kamomillblommor
Våra ekologiska kamomillblommor är inte bara fina att se på – de imponerar också med sin kvalitet. Hos KoRo får du 100 % ekologisk från Europa i en praktisk förpackning med 500 g. Som hela blommor utvecklar kamomillen sitt fulla aromatiska uttryck och bjuder in till din alldeles egna stund av avkoppling. Köp hela ekologiska kamomillblommor nu!
| Genomsnittliga näringsvärden | per 100g |
|---|---|
| Värmevärde (i kj/kcal) | 0 / 0 |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 0 g |
| därav socker | 0 g |
| Kostfiber | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
| Produktnummer | TEE_002 |
| Bäst före-datum | 04.12.2029 |
| Ursprung | Kroatien |
| Ekologiskt ursprung | EU Landwirtschaft |
| Innehåll | 0.5 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260335839461 |
| Datablad | Specifikation |
| Organ för ekologisk kontroll och ekologiskt ursprung | |
| Näringsspår | Näringsspår |
| Frakt | Leveranstid utanför Tyskland |
| Företag | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaringsråd | Förvara den på en torr plats och skydda den från ljus. |
| Ingredienser | 100 % kamomillblommor * *Från kontrollerad ekologisk odling. |
| Korskontaminering | Kan innehålla spår av SOJA, JORDNÖTTER, NÖTTER och SESAM. |
| Handelsnamn | Ekologiska kamomillblommor hela |
| Etikettanteckning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan ändras. För exakt information, vänligen se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner beskuret foto |
Gör din beställning fri från fraktkostnader!
Så länge nya produkter inte har vackra bilder ännu, sparar du in på fraktkostnaderna


































