Betala efter 30 dagar med PayPal
Varan finns i lager, leveranstid 3-6 arbetsdagar
Produktinformation Ekologisk vegoburgare, tofu och wakame 160 g
Tofu möter alger - och förpackas som en hamburgare! Låter det ovanligt? Våra veganska burgare med tofu- och wakame är framför allt en sak: exceptionellt goda! Om du redan är bekant med våra aubergine- och kronärtskocksburgare och är sugen på en nyskapande smak till sin hamburgare är vår ekologiska veganska tofu- och wakameburgare perfekt. Beställ nu och prova hur goda de är!
Tofuburgare på ett nytt sätt
Tofu är nog rätt välkänt vid det här laget, men vad är det med wakamealgerna? Wakame är en typ av brunalger som är en populär ingrediens i det japanska köket. Den berikar också vår veganska tofu-burgare med sin salta och kryddiga smak. Att vi på KoRo är riktiga algfans är ganska uppenbart med produkter som algchips med sesam och mandel eller vårt spirulinapulver - så det är bara logiskt att fler och fler produkter med alger hittar sin väg in i vårt sortiment. Det är upp till dig om dina Wakame-tofubiffar hamnar på tallriken som en klassisk hamburgare eller som en köttsubstitut på grillen. Våra tofu & wakameburgare kan enkelt tillagas på grillen, i pannan eller i ugnen - se gärna hur de tillagas här bredvid!
Beställ veganska burgare med tofu och wakame
Med dessa vegetariska patties får du inte en grönsaksbaserad köttbulle, utan ett proteinrikt alternativ till kött - och med en smakfull smaken av wakamealger! Beställ veganska ekologiska hamburgare med tofu och wakame nu och låt festen komma igång!
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 763 / 182 |
| Fett | 5.5 g |
| varav mättade fettsyror | 1 g |
| Kolhydrater | 11 g |
| varav socker | 2.6 g |
| Fiber | 4.5 g |
| Protein | 20 g |
| Salt | 1.5 g |
I en stekpanna/grill: Olja in stekpannan och sätt den på medelvärme (100ºC-115ºC). När oljan är varm lägger du i produkten och steker den i en och en halv minut på båda sidor. I ugnen: Förvärm ugnen till 140ºC (övre-undervärme + varmluft). Olja in produkten lätt på ytan och placera den i mitten av plåten. Grädda i 10 minuter
| Produktnummer: | BURGER_005 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 09.03.2027 |
| Ursprung | Italien, Rumänien, Kina, Österrike, Tjeckien, Kroatien, Ungern, Slovakien (vetegluten); Tyskland, Österrike, Italien (tofu); Atlanten (wakame). |
| Ursprung (tillverkning) | Spanien |
| Ekologiskt ursprung | Jordbruk från EU / Utanför EU |
| Innehåll | 0.16 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582802979 |
| Datablad | Specikation |
| Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft |
|
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvara i rumstemperatur. När den har öppnats ska den förvaras i kylskåp (0°C-6°C) och konsumeras inom 48 timmar. |
| Ingredienser | Vatten, vetegluten*, 13,2 % TOFU* (vatten, SOJABÖNAR*, stabilisator: kalciumsulfat), havreflingor*, 7,8 % wakame-tång*, broccoli*, gurkört*, tomater*, olivolja*, lök*, sojasås* (vatten, SOJABÖNOR*, VETE*, atlantiskt salt), havssalt*, kryddor*. *från ekologiskt jordbruk |
| Allergener | Kan innehålla spår av SKALDJUR, ÄGG, FISK, JORDNÖTTER, MJÖLK (LAKTOS), SELLERI, SENAP, SESAM och BLÖTDJUR. |
| Produktbeskrivning | Vegansk ekologisk Tofu och Wakame burgare |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Yes, unser veganer Bio Burger in der Sorte Tofu und Wakame ist mit 20 g/100 g proteinreich.
Bei Wakame handelt es sich um eine Art der Braunalge, die mit ihrem salzig-würzigen Aroma vor allem in der japanischen Küche ein gängiger und beliebter Bestandteil ist.
Ja, die Zutaten der Burger-Patties sind zu 100 % pflanzlicher Natur. Somit eignen sich die Patties wunderbar für eine vegane und vegetarische Ernährungsweise.
Ja, die Burger Patties in der Sorte Tofu und Wakame bestehen ausschließlich aus Zutaten in Bio-Qualität.
Ungeöffnet und in der Originalverpackung können die Patties 18 Monate bei Raumtemperatur gelagert werden. Nach dem Öffnen solltest Du sie allerdings im Kühlschrank aufbewahren und innerhalb von 48 Stunden verzehren.
Logga in
Blandade omdömen
Gott
Bra, utmärkt produkt
REKOMMENDERADE
Tråkigt
Supergoda veganska burgare
Jag kommer att beställa igen och har redan tipsat min familj och vänner om det.
Helt enkelt topp
Provade den och blev helt överlycklig
De är inte i min smak.
Tack för din kommentar. 💛 Vi beklagar att vi inte kunde tillfredsställa din smak och hoppas att du kommer att hitta ett annat alternativ mer tilltalande.
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!
KoRo GmbH
26.02.2026
Tack för din feedback 💛 Vi beklagar att vår veganska ekologiska burgare inte föll dig i smaken – smaker är ju som bekant olika. Vi hoppas att du snart hittar en annan produkt på vår webbplats som passar dig bättre 🤗