Ekologiska boveteflingor 1,5 kg
Betala efter 30 dagar.Köp nu: Ekologiska boveteflingor 1,5 kg
Åh, dessa heliga havregryn – ett riktigt baslivsmedel i många kök som bara måste finnas på frukostbordet. Men våra ekologiska boveteflingor har nämligen mycket att bjuda på. Köp ekologiska boveteflingor och upptäck gur de sammetslena flingorna kan användas!
Recept med boveteflingor
Bovete är ett pseudospannmål, smaken är intensiv, härligt nötig och lyfter din frukost till nästa nivå. Toppa gärna din bovetegröt med någon av våra nötsmörer eller med frystorkade frukter för extra crunch. Du kan även baka med boveteflingor. Från saftigt bröd och frallor till söta våfflor och pannkakor – allt är möjligt. De har 3,7 g fibrer per 100 g.
Beställ ekologiska boveteflingor i förpackning med förmånligt pris
Våra boveteflingor kommer till 100 % från ekologisk odling i Europa. Med vår förpackning på 1,5 kg kan du dessutom verkligen gå loss vid frukostbordet – de tar inte slut i första taget. Beställ våra ekologiska boveteflingor och sätt en ny standard för din müsli!
| Genomsnittliga näringsvärden | per 100g |
|---|---|
| Värmevärde (i kj/kcal) | 1449 / 346 |
| Fett | 3.9 g |
| varav mättade fettsyror | 0.8 g |
| Kolhydrater | 60 g |
| därav socker | 1.2 g |
| Kostfiber | 5.9 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 0 g |
| Produktnummer | BUCH_009 |
| Bäst före-datum | 05.01.2027 |
| Ursprung | Polen |
| Ursprung (bearbetning) | Polen |
| Innehåll | 1.5 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582816013 |
| Datablad | Specifikation |
| Organ för ekologisk kontroll och ekologiskt ursprung | |
| Näringsspår | Näringsspår |
| Frakt | Leveranstid utanför Tyskland |
| Företag | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaringsråd | Förvaras svalt och torrt |
| Ingredienser | 100 % bovete* *från ekologiskt jordbruk |
| Korskontaminering | Kan innehålla GLUTEN, SOJA, SESAM och NÖTTER |
| Handelsnamn | Vita ekologiska boveteflingor |
| Etikettanteckning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan ändras. För exakt information, vänligen se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner beskuret foto |









