Produktinformation Ekologiska edamamebönor på burk 130 g
Edamame är omogna, gröna sojabönor med en lätt nötaktig och lätt söt smak. Äntligen hittar du dem också på burk. Om du alltid vill ha ett förråd av edamamebönor redan kokt hemma så kan du sluta leta nu.
Den gröna sojabönans ursprung
Våra ekologiska edamamebönor bearbetas högst sex timmar efter skörd. Endast vatten och italienskt havssalt tillsätts så vi använder inga andra tillsatser eller smakämnen. Som vanligt för konserverade bönor har våra konserverade edamamebönor också en ganska mjuk konsistens. Beroende på dina preferenser är de därför bättre lämpade för laga mat med än som snacks.
Köp ekologisk edamame
Öppna burken och börja äta! De förkokta ekologiska edamamebönorna behöver inte skalas utan är färdiga att ätas. Du kan använda dem för att förädla sallader och skålar, som ett alternativ till vanliga ärtor och bönor eller för att göra en läcker dipp.
Obs! Vätskan i burken kan vara tjock eller geléaktig. Oroa dig inte, detta är normalt för sojabönor och sker naturligt. Små vita fläckar är också helt normala, eftersom de är stärkelsekornen i bönorna. Skölj därför av edamamebönorna innan du använder dem.
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 416 / 100 |
| Fett | 5.1 g |
| varav mättade fettsyror | 0.9 g |
| Kolhydrater | 2.9 g |
| varav socker | 2.1 g |
| Fiber | 5.2 g |
| Protein | 8 g |
| Salt | 0.7 g |
| Produktnummer: | BOHNE_023 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 31.12.2029 |
| Ursprung | Italien |
| Ursprung (tillverkning) | Italien |
| Ekologiskt ursprung | EU-Landwirtschaft |
| Innehåll | 0.13 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260718291039 |
| Datablad | Specikation |
| Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft |
|
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvaras på en sval och torr plats. När den har öppnats, förvara den i kylskåp i en icke-metallisk behållare som är lämpad för livsmedel, täck den och konsumera inom 2 dagar. |
| Ingredienser | 70 % sojabönor*, vatten, 0,5 % salt *Ekologisk odling |
| Produktbeskrivning | Ekologiska sojabönor Edamame med salt |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Klimatpåverkan
På KoRo analyserar vi de utsläpp av växthusgaser som uppstår vid tillverkningen av våra godsaker. Dessa inkluderar CO2, metan och dikväveoxid. Våra hårt arbetande kollegor i vårt hållbarhetsteam samlar in all data och räknar ett värde: de så kallade CO2-ekvivalenterna. Vi skickar nu denna information till dig så att du kan fatta välgrundade köpbeslut och hålla ett öga på ditt egna CO2-fotavtryck. Men vi använder också dessa värdefulla insikter: på så sätt kan vi göra våra leveranskedjor ännu smartare i framtiden och även hålla ett öga på vårt koldioxidavtryck.
CO₂-utsläpp efter produkt
För att underlätta arbetet för våra kollegor på hållbarhetsavdelningen har vi inlett ett samarbete med företaget Cozero. De hjälper oss med sin programvara för att beräkna CO2-utsläppen från våra produkter. För oavsett vad, våra godbitar igenom mycket innan de når ditt skafferi eller din snacksskål: produktion, förpackning och logistik - för att bara nämna de stora stegen.
- Produkt
- Förpackning
- Logistik
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
En liten praktisk låda
Förpackningen är liten, det hade jag inte lagt märke till!
Men de är mer praktiska än färska bönor när man inte har så mycket tid!!
M m m nej, på grund av den matt färgen
Goda, naturliga och passar till allt!
En riktig upptäckt!
Slemliknande vätska
Ett fantastiskt veganskt proteinprodukt
En besvikelse
Och inte alls krispiga, som edamame borde vara...
Tack för din feedback. Vi beklagar att edamamebönorna inte var krispiga nog för dig och att färgen inte motsvarade dina förväntningar – smak och konsistens är ju helt individuella. Om du har frågor eller synpunkter kan du när som helst kontakta vår kundtjänst via hjälpavsnittet. Vi hoppas att du snart hittar en produkt på vår webbplats som passar dig bättre ☀️
Det är jättebra att de finns i burk. Jag har aldrig sett dem någonstans tidigare.
fantastisk tillbehör
Jättegoda!
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!
KoRo GmbH
08.04.2026
Tack så mycket för din feedback! Synd att du blev besviken på kvaliteten på edamamebönorna – smak och konsistens är förstås en mycket individuell sak! Om något verkar ovanligt kan du när som helst kontakta vår kundtjänst via hjälpavsnittet. Vi hoppas att du snart hittar en produkt på vår webbplats som passar dig bättre 🤗