Ekologiska vetegroddar 6 x 250 g
Betala efter 30 dagar.Köp nu: Ekologiska vetegroddar 6 x 250 g
Fint malda och med en mild, nötig smak – våra ekologiska vetegroddar är ett enkelt tillskott till din frukost. De passar perfekt i yoghurt, gröt eller smoothies och ger en diskret textur med mycket innehåll. Ett praktiskt val när du vill komplettera dina rätter med något som är lätt att använda i vardagen.
Naturligt näringsrika vetegroddar
Vetegrodden är den innersta delen av vetekornet och står för en liten andel av kornet, men innehåller många näringsämnen. Våra vetegroddar kommer från ekologisk odling och består av 100 % vetegroddar utan tillsatser. De är proteinrika (25 g/100 g), fiberrika (16 g/100 g) och har låg fetthalt (2 g/100 g), vilket gör dem till ett smidigt inslag i din dagliga kost.
Använd vetegroddar
Strö över yoghurt eller gröt, blanda i smoothies eller använd i deg till bröd och bakverk. Redan 2–3 matskedar räcker för att enkelt integrera dem i dina recept. För variation kan du även prova vårt vaniljproteinpulver eller veganska chokladproteinpulver. Beställ nu och uppdatera din frukostrutin.
| Genomsnittliga näringsvärden | per 100g |
|---|---|
| Värmevärde (i kj/kcal) | 1400 / 330 |
| Fett | 2 g |
| varav mättade fettsyror | 0.9 g |
| Kolhydrater | 38 g |
| därav socker | 10 g |
| Kostfiber | 16 g |
| Protein | 25 g |
| Salt | 0 g |
| Produktnummer | PROTEIN_005_T6 |
| Bäst före-datum | 19.07.2027 |
| Ursprung | Österrike, Tjeckien, Tyskland, Frankrike, Litauen, Rumänien |
| Ursprung (bearbetning) | Tyskland |
| Innehåll | 1.5 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260654785548 |
| Datablad | Specifikation |
| Organ för ekologisk kontroll och ekologiskt ursprung | |
| Näringsspår | Näringsspår |
| Frakt | Leveranstid utanför Tyskland |
| Företag | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaringsråd | Förvaras svalt och torrt och skyddat mot värme |
| Ingredienser | 100 % VETEGRODDAR* *ekologisk odlade |
| Korskontaminering | Kan innehålla spår av GLUTEN, andra NÖTTER, SESAME och LUPIN. |
| Handelsnamn | Ekologiska vetegroddar delvis oljade |
| Etikettanteckning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan ändras. För exakt information, vänligen se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner beskuret foto |
Gör din beställning fri från fraktkostnader!
Så länge nya produkter inte har vackra bilder ännu, sparar du in på fraktkostnaderna












































