Ekologiskt basmatiris, vitt 5 kg
Betala efter 30 dagar.Köp nu: Ekologiskt basmatiris, vitt 5 kg
Ris, som är så mångsidigt och kan användas som både sidorätt och huvudrätt, kan ibland behövas i större mängd. KoRo got you! Vårt ekologiska basmatiris i storpack med 5 kg och njut av ris när och hur mycket du vill!
Hur tillagar jag basmatiris?
Låt oss börja med grunderna: Vatten-basmatiris förhållandet är 2:1, så för en kopp ris tar du två koppar vatten. Låt det koka upp en gång och sedan låt sjuda i cirka 15 minuter. Sedan är ditt fluffiga ris klart. Vare sig du äter riset krispigt stekt i en asiatisk rispanna med mycket grönsaker och sojasås eller till en krämig flygande Jacob med ekologiska sojamedaljonger, den kulinariska världen är helt öppen med basmatiris vid din sida!
Köp ekologiskt basmatiris i storpack
Ris finns att köpa överallt, men KoRo har uppmärksammat att förpackningarna kan vara så ganska små. Detta har vi gjort något åt! Vårt ekologiska basmatiris kommer fram i storpack med 5 kg. Dessutom har vårt basmatiris odlats 100% ekologiskt. Upptäck recept så att du kan utforska kulinariska världen och bunkra upp med ris hemma!
| Genomsnittliga näringsvärden | per 100g |
|---|---|
| Värmevärde (i kj/kcal) | 1504 / 354 |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 80 g |
| därav socker | 0 g |
| Kostfiber | 1 g |
| Protein | 6.7 g |
| Salt | 0.013 g |
| Produktnummer | BAS_004 |
| Bäst före-datum | 20.04.2029 |
| Ursprung | Pakistan |
| Ursprung (bearbetning) | Pakistan |
| Innehåll | 5 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260335836613 |
| Datablad | Specifikation |
| Organ för ekologisk kontroll och ekologiskt ursprung | |
| Näringsspår | Näringsspår |
| Frakt | Leveranstid utanför Tyskland |
| Företag | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaringsråd | Förvaras torrt, svalt och skyddat från värme. |
| Ingredienser | 100% basmatiris* *från ekologisk odling |
| Handelsnamn | Ekologiskt basmatiris vitt |
| Etikettanteckning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan ändras. För exakt information, vänligen se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner beskuret foto |
Gör din beställning fri från fraktkostnader!
Så länge nya produkter inte har vackra bilder ännu, sparar du in på fraktkostnaderna



















.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)
.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)










