Produktinformation Frystorkat mangopulver 250 g
Mango-lassi, mango-glass eller mango-milkshake? Med vårt frystorkade och osötade mangopulver kan du njuta av fruktiga läckerheter hela året om! Det orangea pulvret ger varje maträtt det där lilla extra som kommer att få dig att drömma om vita stränder och milda havsbriser. Köp mango-fruktpulver nu!
Njut av fruktpulver från KoRo
Som mango-älskare kommer du garanterat att älska vårt sortiment: puffade mangobitar, torkad mango och vårt bredbara mango-curry-pålägg - vi har allt som ditt mangoälskande hjärta drömmer om. Vi har även ett brett sortiment av fruktpulver: hallonpulver, persikapulver, ananaspulver, jordgubbspulver, nyponpulver, acai-pulver och mycket, mycket mer. Kika in hos oss och hitta din favorit!
Frystorkat mangopulver: användning
Du kan enkelt blanda in mangopulver i müsli, yoghurt eller kvarg eller testa på att göra indisk mango Lassi. Du kan även ha det som ingrediens i mjölk- eller proteinshakes, gröt, desserter, praliner, energy-balls eller smoothies och smoothie-bowls. När du bakar kan du enkelt ge dina bakelser en härlig tropisk känsla genom att tillsätta lite pulver. Och ett hemligt tips: gör hemgjord mangoglass!
Köp fruktigt mangopulver från KoRo
Orange, fruktigt och härligt läckert - vår frystorkade mango i pulverform! Fruktpulvret av 100 % mango berikar dina smoothie-bowls och shakes. Njut av sommar hela året om och beställ vårt frystorkade mangopulver nu!
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1385 / 323 |
| Fett | 2.4 g |
| varav mättade fettsyror | 0.5 g |
| Kolhydrater | 67 g |
| varav socker | 67 g |
| Fiber | 9.2 g |
| Protein | 3.2 g |
| Salt | 0.07 g |
| Produktnummer: | PULVER_004 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 04.03.2027 |
| Ursprung | Kina, Ghana, Indien, Mexiko, Peru, Vietnam |
| Innehåll | 0.25 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260335839379 |
| Datablad | Specikation |
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvaras svalt och torrt |
| Ingredienser | 100 % mango |
| Allergener | Kan innehålla spår av GLUTEN, SOJA, NÖTTER och SESAM |
| Produktbeskrivning | Frystorkat mangopulver |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
4-5 stjärniga recensioner 🙂
En användbar och innehållsrik produkt i köket.
1-3 stjärniga recensioner 🙃
Granulat i stället för pulver och svag smak
Perfekt för yoghurt
Jag köper inte det längre
Tack för din feedback! Vi är ledsna att höra att du inte är nöjd med lösligheten. Vårt mangopulver är naturligt och utan tillsatser, vilket ibland kan påverka lösligheten. Ett tips: Försök att vispa ner pulvret i vattnet med en visp eller en mixer för att förbättra lösligheten. Vi uppskattar din feedback mycket, eftersom den hjälper oss att kontinuerligt förbättra våra produkter. Om du har frågor eller behöver ytterligare hjälp är du välkommen att kontakta oss 🤗
Supergott till frukost
Underbar fin mangosmak
Utmärkt produkt!
En användbar och innehållsrik produkt i köket.
Inte bra
Tack för din recension. 💛 Vi beklagar att smaken inte övertygade dig och att du inte kunde identifiera mangon. Vi tar din åsikt på största allvar och kommer att vidarebefordra den till vårt produktteam.
Värt att veta
riktigt bra och lätt att använda
KoRo GmbH
21.01.2026
Tack för din detaljerade och ärliga feedback om mangopulvret 🥭 Vi är ledsna att höra att produkten inte uppfyllde dina förväntningar - särskilt när du ser fram emot en intensiv smak och en fin konsistens. Dina kommentarer om granuleringen och användningen i shaken är mycket värdefulla för oss. Vi kommer definitivt att ta till oss din feedback och vidarebefordra den till det ansvariga teamet. Tack för att du tog dig tid att rapportera så detaljerat 💛