Produktinformation Ekologiskt ärtprotein 500 g
Letar du efter ett växtbaserat proteinpulver som kan ersätta klassiska proteinblandningar? Vårt ekologiska ärtproteinpulver består av 100 % ärtproteinisolat och är ett praktiskt alternativ när du vill komplettera din kost med extra protein. Det passar i shakes, smoothies eller bakning och är ett enkelt sätt att få in mer växtbaserat protein i vardagen.
Ärtprotein med hög proteinhalt
Vårt ärtprotein framställs av ekologiska ärtor och består av ett proteinisolat med hög proteinhalt (82 g/100 g). Pulvret innehåller 0 g socker och kan enkelt blandas i drycker eller användas i olika recept. Den neutrala smaken gör att det fungerar bra tillsammans med till exempel vanilj eller kanel. En portion på cirka 30 g kan blandas i 200–250 ml vatten, mjölk eller ett växtbaserat alternativ.
Mångsidigt proteinpulver hemma
Ärtproteinpulvret kan användas på många olika sätt i vardagen. Blanda det i smoothies eller shakes, rör ner det i müsli eller porridge eller använd det i bakning. Det passar även i vegetariska rätter där du vill öka proteininnehållet. Pulvret kan också blandas i yoghurt eller kvarg för en proteinrik måltid. Beställ ekologiskt ärtproteinpulver i 500 g-förpackning hos KoRo nu.
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1711 / 409 |
| Fett | 9.9 g |
| varav mättade fettsyror | 2 g |
| Kolhydrater | 0 g |
| varav socker | 0 g |
| Fiber | 1.3 g |
| Protein | 83 g |
| Salt | 2.7 g |
Rekommenderad dosering: Rekommenderad daglig dos 30 g – blanda i 200–250 ml vätska (t.ex. haverdryck) och rör om. Lämplig även för matlagning och bakning.
| Produktnummer: | PROTEIN_008 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 09.08.2027 |
| Ursprung | Kina |
| Ursprung (tillverkning) | Kina |
| Ekologiskt ursprung | Jordbruk utanför EU |
| Innehåll | 0.5 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260335833735 |
| Datablad | Specikation |
| Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft |
|
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvara kallt och torrt |
| Ingredienser | 100% ärtprotein-isolat, ekologiskt odlat |
| Allergener | Kann innehålla spår av GLUTEN, SOJA, NÖTTER och SESAM |
| Produktbeskrivning | Ekologiskt ärtprotein-isolat |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Klimatpåverkan
På KoRo analyserar vi de utsläpp av växthusgaser som uppstår vid tillverkningen av våra godsaker. Dessa inkluderar CO2, metan och dikväveoxid. Våra hårt arbetande kollegor i vårt hållbarhetsteam samlar in all data och räknar ett värde: de så kallade CO2-ekvivalenterna. Vi skickar nu denna information till dig så att du kan fatta välgrundade köpbeslut och hålla ett öga på ditt egna CO2-fotavtryck. Men vi använder också dessa värdefulla insikter: på så sätt kan vi göra våra leveranskedjor ännu smartare i framtiden och även hålla ett öga på vårt koldioxidavtryck.
CO₂-utsläpp efter produkt
För att underlätta arbetet för våra kollegor på hållbarhetsavdelningen har vi inlett ett samarbete med företaget Cozero. De hjälper oss med sin programvara för att beräkna CO2-utsläppen från våra produkter. För oavsett vad, våra godbitar igenom mycket innan de når ditt skafferi eller din snacksskål: produktion, förpackning och logistik - för att bara nämna de stora stegen.
- Produkt
- Förpackning
- Logistik
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
4-5 stjärniga recensioner 🙂
Protein med behaglig smak
1-3 stjärniga recensioner 🙃
Tyvärr aldrig igen
Jättegott!
Jag har köpt den flera gånger nu.
Allt är bra, Alles gut
Det tenderar att klumpa sig lite mer än andra veganska proteiner – men det kan ju bara vara något som är typiskt för ärtprotein.
jättenöjd med produkten
Ett friskt pulver med en diskret smak
Perfekt för att göra havregrynsgröten mer proteinrik.
Det perfekta valet
Ett fantastiskt veganskt alternativ
KoRo GmbH
11.05.2026
Hej 😊 Tack för din feedback! Vi förstår din oro och tar våra produkters kvalitet och ursprung på största allvar. Våra ärtor till proteinpulvret kommer från kontrollerad ekologisk odling och uppfyller alla relevanta certifieringar. Även om bearbetningen sker i Kina ser vi till att alla internationella standarder och regler följs för att kunna erbjuda dig bästa möjliga kvalitet. Om du har några frågor eller vill veta mer om ursprungsländerna är du välkommen att kontakta vår kundtjänst via vårt hjälpavsnitt. 💚 Allt det bästa från KoRo-teamet :)