Produktinformation Hasselnötssmör 500 g
Vårt hasselnötsmör är helt utan tillsatt socker eller palmolja och består till 100% av färskt rostade hasselnötter. Den lätta sötman kommer från hasselnötens naturliga sockerhalt. I kombination med aromen från den skonsamma rostningen uppstår en söt hasselnötssmör som är svår att motstå.
Hasselnötssmör: användning
Din morgonmüsli förgylls av lite hasselnötssmör. Eller som topping på glass eller fruktiga smoothie bowls. Men det passar även bra för att baka en saftig tårta eller små nötiga kakor. Den är utsökt ihop med lite jordgubbar. Om du gillar hasselnötter borde du också prova vår hasselnötskräm som är lite sötare i smaken!
Köp veganskt nötsmör utan palmolja
Många konventionella nötsmör använder palmolja som en billig ingrediens för att göra den lenare. Vi avstår från det och fokuserar istället på en naturlig produkt. Vi är övertygade om att du kommer känna smaken av den höga kvaliteten i vårt hasselnötsmör. Köp vårt läckra hasselnötsmör i en förpackning med 500 g!
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 2882 / 699 |
| Fett | 67 g |
| varav mättade fettsyror | 5.8 g |
| Kolhydrater | 5.4 g |
| varav socker | 5.4 g |
| Fiber | 7 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 0 g |
| Produktnummer: | MUS_006 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 05.01.2027 |
| Ursprung | Italien, Turkiet |
| Ursprung (tillverkning) | Tyskland |
| Innehåll | 0.5 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260335835111 |
| Datablad | Specikation |
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvaras i rumstemperatur. Öppnad förpackning förvaras kallt. Eventuellt kan separerad olja behöva röras om. |
| Ingredienser | 100% HASSELNÖTTER |
| Allergener | Kan innehålla JORDNÖTTER, andra NÖTTER och SOJA. |
| Produktbeskrivning | Hasselnötssmör på rostade hasselnötskärnor |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Klimatpåverkan
På KoRo analyserar vi de utsläpp av växthusgaser som uppstår vid tillverkningen av våra godsaker. Dessa inkluderar CO2, metan och dikväveoxid. Våra hårt arbetande kollegor i vårt hållbarhetsteam samlar in all data och räknar ett värde: de så kallade CO2-ekvivalenterna. Vi skickar nu denna information till dig så att du kan fatta välgrundade köpbeslut och hålla ett öga på ditt egna CO2-fotavtryck. Men vi använder också dessa värdefulla insikter: på så sätt kan vi göra våra leveranskedjor ännu smartare i framtiden och även hålla ett öga på vårt koldioxidavtryck.
CO₂-utsläpp efter produkt
För att underlätta arbetet för våra kollegor på hållbarhetsavdelningen har vi inlett ett samarbete med företaget Cozero. De hjälper oss med sin programvara för att beräkna CO2-utsläppen från våra produkter. För oavsett vad, våra godbitar igenom mycket innan de når ditt skafferi eller din snacksskål: produktion, förpackning och logistik - för att bara nämna de stora stegen.
- Produkt
- Förpackning
- Logistik
CO₂-utsläpp för de jämförda produkterna
Vill du ta reda på hur väl ditt favoritsnacks står sig mot andra produkter när det gäller koldioxidavtryck? Say no more! För att skapa jämförbarhet har vi beräknat CO₂-utsläppen per 1 kg av våra produkter och jämfört dem med andra produkter som hamnar på många tallrikar varje dag, som ost, tofu och många fler. Vi har också inkluderat kaffe som en dryck för jämförelse. Oavsett om det är ditt favoritsnacks eller din köksprodukt kan du se exakt hur den presterar i vår ”CO₂ per kg produkt”-ranking.
Jämförelse av CO₂-utsläpp per produkt i kg
Disclaimer: Olika metoder (produktjämförelse) – CO2-utsläppen för icke-KoRo-produkter kommer från en annan datakälla och det kan därför ge skillnader mellan deras bedömningsmetod och bedömningen av KoRo-produkter.
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
En utmärkt produkt
Den bästa hasselnötskrämen
Krämigt och gott
God och hälsosam
! Man blir beroende
En utmärkt ersättning för chokladkräm
Smakrik
Vanligtvis jättegott, men tyvärr inte så gott den här gången
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!
KoRo GmbH
05.05.2026
Tack så mycket för din feedback! Synd att hasselnötssmöret inte föll dig i smaken den här gången och att du upplevde en bitter eftersmak samt en mörkare färg. Just när det gäller naturprodukter kan sådana skillnader uppstå beroende på tillverkningssats, vilket naturligtvis är en besvikelse – särskilt om du annars har haft positiva erfarenheter. Smaker och intryck är ju mycket individuella. Du kan när som helst kontakta vår kundtjänst via hjälpavsnittet på vår webbplats. Vi hoppas att du snart hittar en produkt på vår webbplats som passar dig bättre 🤗