Produktinformation Torkade vilda aprikoser 1 kg
Gillar du det vilt? Osvavlade, torkade aprikoser är redan ett utsökt mellanmål. Förutom våra vilda dvärgfikon är våra vilda aprikoser också riktigt av de lite vilda slaget. De är också svavelfria, har inget tillsatt socker och smakar, till skillnad från sina sötare systrar, ganska syrligt och surt. Medan färska aprikoser ofta blir dåliga efter bara några dagar, håller våra torkade frukter länge och är alltid redo för dig. Men låt dig inte avskräckas av deras jämförelsevis mörka, dämpade färg, för det är precis så de ska vara. Köp 1 kg torkade vilda aprikoser nu!
Varifrån kommer aprikoserna?
Aprikoser har varit kända sedan urminnes tider och i Armenien fann man vid en arkeologisk utgrävning till och med aprikoskärnor från kopparåldern. Numera odlas aprikosen främst i Turkiet, där vi också får vår frukt ifrån. Aprikosen är en stenfrukt och tillhör familjen rosor. Den skonsamma torkningsprocessen ger en söt och syrlig smak som du kommer att älska. Utan tillsats av svavel och socker får du en underbart fruktig och naturlig njutning av aromatiska frukter.
Recept med torkade vilda aprikoser
Som mellanmål, i müsli, yoghurt, dessert eller som topping på gröt - de torkade aprikoshalvorna är en mångsysslare i ditt kök. De passar också bra till salta rätter som linssallad, curry, gryta, risrätter eller kött, t.ex. lamm. Om du gillar sylt och chutney kan du också använda de orangea frukterna. I vårt blogginlägg kan du läsa om hur du gör sylt själv. För dig som gillar det extra sött har vi redan förberett något riktigt gott i butiken: Aprikoser i mörk choklad. Prova nu!
Beställ vilda, torkade aprikoser hos KoRo i storpack
När du beställer förpackningen med 1 kg så får du inte bara en koncentrerad mängd fruktnjutning i ditt hem, utan du sparar också in på förpackningsavfallet! Oavsett om du använder de vilda frukterna för att göra sylt, chutney eller varierade risrätter, som topping på havregryn och yoghurt eller bara som snacks - med de torkade vilda aprikoserna i storpack har du alltid en varierad allrounder redo. Sura och syrliga och med ett mörkare utseende kommer de att revolutionera snacksen på nolltid. Köp nu!
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1064 / 253 |
| Fett | 0.5 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 48 g |
| varav socker | 43 g |
| Fiber | 18 g |
| Protein | 5 g |
| Salt | 0.03 g |
| Produktnummer: | APRIK_002 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 11.03.2027 |
| Ursprung | Turkiet |
| Innehåll | 1 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260335831076 |
| Datablad | Specikation |
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvaras svalt, torrt och undan ljus |
| Ingredienser | 100% aprikoser. |
| Allergener | Kan innehålla spår av GLUTEN, SOJA, NÖTTER, MANDEL, JORDNÖTTER, MJÖLK (LAKTOS), SESAM och SULFIT. |
| Produktbeskrivning | Torkade aprikoser |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
4-5 stjärniga recensioner 🙂
Underbart :)
1-3 stjärniga recensioner 🙃
En stor besvikelse. Lystring... Stenar!
Naturligt
Smakar surare än vanliga aprikoser. För stor förpackning.
Tack för din feedback 💛 Våra vilda aprikoser är torkade och naturliga, vilket gör att de kan smaka betydligt syrligare än vanliga aprikoser. Smaker är olika – synd att produkten inte föll dig i smaken. Om du har frågor kan du alltid kontakta vår kundtjänst via hjälpavsnittet. Vi hoppas att du snart hittar ett mellanmål på vår webbplats som du gillar bättre 🤗
En läcker omväxling till andra torkade frukter
Smak av äkta frukt
Kommer att köpa igen
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!
KoRo GmbH
23.11.2025
Hej Anastsia, tack för din feedback. Vi beklagar verkligen att aprikoserna anlände i detta skick. Vänligen kontakta vår kundtjänst så att de kan kompensera dig omedelbart. Vi kommer att diskutera dina problem internt och med våra leverantörer. Med vänliga hälsningar, ditt KoRo-team :)