Økologisk hvedekim 6 x 250 g
Betal efter 30 dage.Køb nu: Økologisk hvedekim 6 x 250 g
Hvedekim er kendt som et naturligt kraftværk, og er netop derfor så populært. Kimene er særligt fedtfattige (mindre end 3 g fedt pr. 100 g) og indeholder naturlige værdifulde proteiner og energigivende kulhydrater.
Med vores hvedekim får du 100% naturlighed - her finder du ingen tilsætningsstoffer som smagsstoffer, farvestoffer eller konserveringsmidler. Listen over ingredienser er så enkel som overhovedet muligt: 100% hvedekim.
Du kan bruge hvedekim på mange måder: enten som ingrediens i brød og boller, i supper eller müslier. Vores økologiske hvedekim gør det desuden godt som ingrediens i dine smoothies.
| Gennemsnitlige næringsværdier | pr. 100 g |
|---|---|
| Brændværdi (i kj/kcal) | 1400 / 330 |
| Fedt | 2 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 0.9 g |
| Kulhydrater | 38 g |
| heraf sukker | 10 g |
| Kostfibre | 16 g |
| Protein | 25 g |
| Salt | 0 g |
| Produktnummer | PROTEIN_005_T6 |
| Bedst før-dato | 19.07.2027 |
| Oprindelse | Østrig, Tjekkiet, Tyskland, Frankrig, Litauen, Rumænien |
| Oprindelse (forarbejdning) | Tyskland |
| Indhold | 1.5 kg |
| Producent | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260654785548 |
| Datablad | Specifikation |
| Økologisk kontrolorgan og økologisk oprindelse | |
| Næringsspor | Forklaring til sporingsmærkning |
| Forsendelse | Leveringstid uden for Tyskland |
| Virksomhed | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Opbevaring | Opbevares køligt og tørt. Beskyttes mod varme |
| Ingredienser | 100 % HVEDEKIM* *fra kontrolleret økologisk jordbrug |
| Krydskontaminering | Kan indeholde GLUTEN, andre NØDDER, SESAM og LUPINER |
| Handelsnavn | Økologisk hvedekim, delvist affedtet |
| Etiketnote | Ingredienser, næringsværdier og emballage kan ændres. For nøjagtige oplysninger, se venligst produktbeskrivelsen. |
| Presse & forhandlere | Download frie billeder |
Spar fragtomkostningerne!
Så længe nye produkter ikke har smukke billeder endnu, sparer du forsendelsesomkostningerne







































