Køb nu: Økologiske ærteflips med havsalt 150 g
Det er fredag, weekenden er lige begyndt: på med de bløde joggingbukser, fødderne op og åbn posen med vores ærteflips. Ja, ærter, du læste rigtigt rigtigt. De fleste af vores flips består hovedsageligt af grønne ærter! Hvis du også er på udkig efter lækre bælgfrugt-baserede flips, så har du fundet, hvad du leder efter.
Superalternativ til chips
Vores økologiske snack består af kun fire ingredienser: grønne ærter, solsikkeolie, ris og havsalt. Bortset fra havsaltet henter vi ingredienserne hertil fra økologisk landbrug. Så vidunderligt crunchy, salt og let ærteagtig - disse flips er en sand kulinarisk optur. Og selvom de indeholde en smule olie, smager flips'ene hverken olierede eller fedtede. Hvad det betyder? Korrekt, vores økologiske ærteflips er et vidunderligt alternativ til konventionelle flips eller chips. I øvrigt smager ærternechipsene også godt, når de dyppes i hummus.
Proteinrig snack: Vores ærteflips
De økologiske ærteflips har mange plusser og fordele: Først og fremmest scorer de en masse pluspoint med et højt fiber- (8,5 g / 100 g) og proteinindhold (21 g / 100 g). Desuden kræver vores ærter ikke tilsætning af raffineret sukker og har derfor tilmed et lavt sukkerindhold (1,1 g / 100 g).
Køb økologiske ærteflips med havsalt hos KoRo
Det er ikke længere en hemmelighed, at vi tester os selv gennem en bred vifte af produkter på vores Tasting Tuesdays for i sidste ende at kunne tilbyde dig et hit som disse ærteflips. Flips'ene vil sandsynligvis vække din opmærksomhed blandt andet fordi de ikke er pakket i en af vores store fordelspakker. Du undrer dig måske over hvorfor. Til det er svaret helt enkelt - så flips'ene ikke mister deres sprødhed. Pakken på 150 g kan snackes væk så hurtigt, at ærtesnacks'ene ikke har nogen chance for at blive bløde og kedelige. Derudover kan du nemt have den praktiske 150 g-pakke i din taske og forhindre et alt for voldsomt blodsukkerstyrt og dårligt humør når du er travl på farten.
| Gennemsnitligt næringsindhold | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1664 / 395 |
| Fedt | 9.6 g |
| Heraf mættede fedtsyrer | 1.6 g |
| Kulhydrater | 52 g |
| Heraf sukkerarter | 1.1 g |
| Kostfibre | 8.5 g |
| Protein | 21 g |
| Salt | 1.1 g |
| Varenummer: | FLIPS_016 |
|---|---|
| Bedst før | 09.02.2027 |
| Oprindelse | Ærter (Ungarn og Italien), solsikkeolie (Slovakiet), ris (Thailand), salt (Østrig) |
| Oprindelse (forarbejdning) | Ungarn |
| Øko-oprindelse | EU/ikke-EU-jordbrug |
| Indhold | 0.15 kg |
| Producent | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260718290018 |
| Datablad | Specifikation |
| Øko-kontrolorgan |
|
| Spor | Forklaring af sporhenvisning |
| Forsendelse | Forsendelsesinformationer |
| Virksomhed |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Opbevaring | Opbevares tørt og køligt |
| Ingredienser | 84% grønne ærter*, solsikkeolie*, ris*, 1,2% havsalt* *fra økologisk jordbrug |
| Krydskontaminering | Kan indeholde JORDNØDDER |
| Varebetegnelse | Økologisk snack af grønne ærter |
| Etikethenvisning | Ingredienser, næringsværdier og emballage kan variere. For korrekte oplysninger henvises til produktbeskrivelsen. |
| Presse og forhandlere | Download billede uden baggrund |
Klimapåvirkning
Hos KoRo analyserer vi de drivhusgasemissioner, der opstår ved produktionen af vores lækkerier. Disse omfatter CO2, metan og lattergas. Vores hårdtarbejdende bæredygtighedskollegaer indsamler alle oplysninger og beregner en værdi: de såkaldte CO2-ækvivalenter. Vi giver nu disse oplysninger videre til dig, så du kan træffe informerede købsbeslutninger og holde øje med dit eget personlige CO2-aftryk. Men vi bruger også denne værdifulde indsigt: På den måde kan vi gøre vores forsyningskæder endnu smartere i fremtiden og også holde øje med vores eget CO2-aftryk.
CO₂-udledning efter produkt
For at gøre arbejdet lettere for vores kollegaer i bæredygtighedsafdelingen har vi indgået et samarbejde med virksomheden Cozero. De hjælper os med deres dekarboniseringssoftware til at beregne CO2-udledningen fra vores produkter. Når alt kommer til alt, gennemgår vores lækre produkter meget, før de finder vej til dit spisekammer eller din snackskål: produktion, emballage og logistik - for blot at nævne de store trin.
- Produkt
- Pakning
- Logistik
Sådan har prisen udviklet sig over tid
Alle oplysninger uden garanti!
Login
Vanedannende!
Papmaché
Papmaché
Hverken konsistensen eller smagen er god
Mange tak for din feedback! Det er ærgerligt, at de økologiske ærteflips med havsalt ikke faldt i din smag, hverken hvad angår smag eller konsistens, og at du oplevede dem som for kunstige. Især når det gælder alternative snackprodukter, er smag en meget individuel sag, og ikke alle varianter falder i alles smag. Du kan til enhver tid kontakte vores kundeservice via hjælpesektionen på vores hjemmeside. Vi håber, at du snart finder et produkt på vores hjemmeside, der falder mere i din smag 🤗
Lad os prøve noget andet.
Forhåbentlig snart tilgængelig igen!
Køb kun til min mand
Et godt alternativ til chips
Vores bestsellere
Nyt hos KoRo og med gratis forsendelse. Prøv noget nyt!
KoRo Handels GmbH
05.05.2026
Mange tak for din feedback! Det er ærgerligt, at de økologiske ærteflips med havsalt slet ikke faldt i din smag, og at du var så kritisk over for konsistensen. Især når det gælder alternative snacks, er smagen meget individuel og falder ikke i alles smag. Du kan til enhver tid kontakte vores kundeservice via hjælpesektionen på vores hjemmeside. Vi håber, at du snart finder et produkt på vores hjemmeside, der falder mere i din smag 🤗