Betal efter 30 dage.
På lager, leveringstid: 4-7 arbejdsdage
Køb nu: Premium mandler 1 kg
Hos os finder du de bedste mandler – bogstaveligt talt! Vi har valgt de fineste Nonpareil-mandler, kendt som de smukkeste og sødeste blandt alle mandler. Deres glatte overflade, sprødhed og intense sødme gør dem perfekte til enhver lejlighed. I vores 1 kg fordelspakke får du kvalitetsmandler, der er ideelle til bagning, snacks eller kreative opskrifter. Bestil nemt online og få dem leveret direkte til døren – premium kvalitet er kun få klik væk!
Mandler – Nødder eller frø?
Mandler er ikke nødder, men stenfrugter fra mandeltræet (Prunus dulcis), der stammer fra det østlige Middelhav. De er blevet dyrket i over 4000 år og er nu populære over hele verden. Nonpareil-mandler, dyrket især i USA, Chile og Spanien, er i en liga for sig. Deres lyse farve, flade form og næsten fravær af bitterhed gør dem til den foretrukne sort for mange.
Køb Nonpareil mandler
Nonpareil-mandler er perfekte til desserter, kager, müsli og salater. Med deres søde smag og sprødhed er de også en fantastisk snack. Vores premium mandler er med deres naturlige skal en garanti for en fyldig og autentisk smagsoplevelse. Køb dem nu i vores fordelspakke og slå dig løs med bagværk, granola, müsli og crunchy toppings!
| Gennemsnitligt næringsindhold | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 2420 / 579 |
| Fedt | 50 g |
| Heraf mættede fedtsyrer | 3.8 g |
| Kulhydrater | 22 g |
| Heraf sukkerarter | 4.4 g |
| Kostfibre | 13 g |
| Protein | 21 g |
| Salt | 1 g |
| Varenummer: | MAND_006 |
|---|---|
| Bedst før | 31.12.2027 |
| Oprindelse | United States of America |
| Oprindelse (forarbejdning) | United States of America |
| Indhold | 1 kg |
| Producent | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260335837955 |
| Datablad | Specifikation |
| Spor | Forklaring af sporhenvisning |
| Forsendelse | Forsendelsesinformationer |
| Virksomhed |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Opbevaring | Opbevares tørt og køligt |
| Ingredienser | 100 % MANDLER |
| Krydskontaminering | Kan indeholde GLUTEN, SOJA, andre NØDDER og SESAM |
| Varebetegnelse | Mandler med skind |
| Etikethenvisning | Ingredienser, næringsværdier og emballage kan variere. For korrekte oplysninger henvises til produktbeskrivelsen. |
| Presse og forhandlere | Download billede uden baggrund |
Klimapåvirkning
Hos KoRo analyserer vi de drivhusgasemissioner, der opstår ved produktionen af vores lækkerier. Disse omfatter CO2, metan og lattergas. Vores hårdtarbejdende bæredygtighedskollegaer indsamler alle oplysninger og beregner en værdi: de såkaldte CO2-ækvivalenter. Vi giver nu disse oplysninger videre til dig, så du kan træffe informerede købsbeslutninger og holde øje med dit eget personlige CO2-aftryk. Men vi bruger også denne værdifulde indsigt: På den måde kan vi gøre vores forsyningskæder endnu smartere i fremtiden og også holde øje med vores eget CO2-aftryk.
CO₂-udledning efter produkt
For at gøre arbejdet lettere for vores kollegaer i bæredygtighedsafdelingen har vi indgået et samarbejde med virksomheden Cozero. De hjælper os med deres dekarboniseringssoftware til at beregne CO2-udledningen fra vores produkter. Når alt kommer til alt, gennemgår vores lækre produkter meget, før de finder vej til dit spisekammer eller din snackskål: produktion, emballage og logistik - for blot at nævne de store trin.
- Produkt
- Pakning
- Logistik
Sammenlignede CO₂-udledning for produkterne
Er du nysgerrig efter at se, hvor godt din yndlingssnack klarer sig i forhold til andre produkter, hvad angår deres CO₂-aftryk? Sig ikke mere! For at skabe sammenlignelighed har vi beregnet CO₂-udledningen pr. 1 kg af vores produkter og sammenlignet dem med andre produkter, der ender på mange menneskers tallerkener hver dag, som f.eks. ost, tofu og mange flere. Vi har også inkluderet kaffe i sammenligningen. Så uanset om det er din yndlingssnack eller dit foretrukne køkkenprodukt, kan du se præcis, hvordan det klarer sig i "CO₂ pr. kg produkt" ranglisten.
Sammenligning af CO₂-udledning (i kilogram) pr. kilogram produkt
Disclaimer: Forskellige metoder (sammenlignede produkter) - CO2-emissionerne for ikke-KoRo-produkter stammer fra en anden datakilde. Derfor kan der være forskelle mellem deres evalueringsmetode og evalueringen af KoRo-produkterne.
Deep Dive: Forsyningskæden hos KoRo
Hos KoRo er det vigtigt for os at præsentere forsyningskæderne på en gennemsigtig måde og forkorte dem, der hvor det er muligt, så forbrugerne kan træffe informerede beslutninger. Hvad vi præcist mener med korte forsyningskæder, giver nogle gange anledning til spørgsmål. Derfor vil vi her forklare dig, hvordan vi griber emnet forsyningskæder an, hvad vi allerede kan implementere, og hvor der stadig er plads til forbedringer. Som en forholdsvis ung virksomhed på markedet er vi stadig langt fra perfekte og er på en rejse mod mere direkte handelsruter og mere gennemsigtige forsyningskæder. I denne artikel vil vi gerne give dig et indblik i de udfordringer, vi står over for på denne rejse, hvorfor gennemsigtighed i forsyningskæderne er vigtig, og hvordan vi griber dette emne an.
| Premium mandler 1 kg | Blancherede mandelkerner 1 kg | Malede blancherede mandler 1 kg | Økologiske mandler 1 kg | Malede mandler 1 kg | |
| Bedømmelser | |||||
| Pris | 123 kr.* | 125 kr.* 130 kr.* (3.85% besparet) | 125 kr.* | 168 kr.* | 100 kr.* |
| Artikelnummer | MAND_006 | MAND_003 | MAND_024 | MAND_001 | MAND_020 |
| Oprindelseslande | United States of America | United States of America | United States of America | Spanien | United States of America |
| koro_nutrition_protein | 21 | 24 | 21 | 25 | 21 |
| Kostfibre | 13 | 11 | 9,9 | 14 | 13 |
Sådan har prisen udviklet sig over tid
Alle oplysninger uden garanti!
Gesund ist vor allem eine ausgewogene und abwechslungsreiche Ernährung. Tatsächlich hat die Haut der Mandeln aber eine Wirkung, die für den Körper gesundheitsförderlich ist. Denn in der Mandelhaut stecken Antioxidantien, die den Körper vor freien Radikalen schützen.
Login
Fantastiske!
For ikke at tale om, at prisen pr. kilo er langt billigere end prisen på de små pakker, man finder i de store supermarkedskæder!
Superlækre mandler af god kvalitet.
Førsteklasses kvalitet!!
Fremragende værdi for pengene
Gode mandler
Vores bestsellere
Nyt hos KoRo og med gratis forsendelse. Prøv noget nyt!
KoRo Handels GmbH
05.05.2026
Mange tak for din tilbagemelding! Det er ærgerligt, at Premium-mandelkernerne skuffede dig denne gang, og at du oplevede dem som tørre. Især når det gælder nødder, kan der desværre forekomme kvalitetsforskelle fra parti til parti, hvilket vi tager meget alvorligt, og vi forstår fuldt ud, at det er irriterende. Smag og indtryk er jo meget individuelle. Du kan til enhver tid kontakte vores kundeservice via hjælpesektionen på vores hjemmeside. Vi håber, at du snart finder et produkt på vores hjemmeside, der passer bedre til dig 🤗