Produktinformation Ekologisk Cookie Caramelized Almond 50 g
Vår ekologiska Caramelized Almond Cookie är inte bara otroligt god, utan också glutenfri och vegansk. Med glutenfria havregryn, mandlar, kokossirap, sheasmör och en nypa salt har vi skapat en härligt krispig kaka. Den extra naturliga karamellaromen gör kakan ännu karamelligare! Så vad väntar du på? Spara in på baktiden och få hem din cookie direkt!
Ekologisk Caramelized Almond Cookie: Perfekt för on-the-go
Oavsett om det är som en liten godsak på eftermiddagen, doppad i rykande varm kakao eller kaffe, för att stå ut med en tröttsam tågresa eller bara för en snabb snack – Caramelized Almond Cookie får alltid fram ett leende. Dessutom är den praktiska 50 g-förpackningen perfekt att ta med, så att du alltid har en kaka redo när dagen känns jobbig eller din hangry-mood behöver räddas
Beställ Ekologisk Caramelized Almond Cookie
Vår ekologiska cookie är det bästa beviset på att bakning fungerar alldeles utmärkt utan ägg eller traditionellt smör. Men det är inte allt – vår Caramelized Almond Cookie med en nypa salt är dessutom bakad utan tillsatt rörsocker. Resultatet? En vegansk och fiberrik (7,6 g/100 g) kaka med fina nötbitar som påminner om klassiska svenska havrekakor! Med vår Ekologiska Caramelized Almond Cookie har du alltid en söt godsak till hands som du enkelt kan ta med dig. Köp ekologiska Caramelized Almond Cookie nu!
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1949 / 468 |
| Fett | 26 g |
| varav mättade fettsyror | 7.1 g |
| Kolhydrater | 45 g |
| varav socker | 25 g |
| Fiber | 7.6 g |
| Protein | 8.1 g |
| Salt | 0.19 g |
| Produktnummer: | COOKIE_019 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 22.05.2026 |
| Ursprung | Finland, Dänemark, Deutschland (Haferflocken), Bulgarien (Mandeln), Niederlande, Sri Lanka (Kokosblütenzucker) |
| Ursprung (tillverkning) | Bulgarien |
| Ekologiskt ursprung | Jordbruk från EU / Utanför EU |
| Innehåll | 0.05 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582814828 |
| Datablad | Specikation |
| Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft |
|
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvara på en sval, torr plats skyddad från ljus |
| Ingredienser | 32 % glutenfria HAVREGRYN*, 28 % salta karamelliserade MANDLAR* (MANDLAR*, kokosblomsocker*, kokossirap*, salt), kokossirap*, sheasmör*, 0,1 % naturlig karamellarom* *ekologisk odlad |
| Allergener | Kan innehålla PEANUTS, andra NÖTTER och SESAMFRÖ |
| Produktbeskrivning | Ekologisk kaka med havregryn och salta, karamelliserade mandlar |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Natürlich, in unserem Rezeptetool haben wir viele, verschiedene Cookie Rezepte für Dich parat! Von veganen Dattel-Haselnuss-Keksen bis hin zum Klassiker, den veganen Chocolate Chip Cookie – bei uns findest Du eine Menge Inspiration.
Dein Caramelized-Almond-Keks ist der ideale Notfall-Snack und passt in jede Tasche. Bei korrekter Lagerung (kühl und trocken) ist er ab dem Zeitpunkt der Herstellung in der original verschlossenen Verpackung mindestens neun Monate haltbar. Das MHD steht auch noch einmal auf Deiner Verpackung.
Klaro, alle verwendeten Zutaten stammen aus biologischer Landwirtschaft!
It’s all vegan! Wir verzichten bewusst auf tierische Inhaltsstoffe und beweisen mal wieder, dass Backen auch ohne Ei und herkömmliche Butter funktioniert.
Ja, denn wir verwenden als Basis glutenfreie Haferflocken.
100 g des Cookies liefern 468 Kalorien. Ein Cookie wiegt 50 g und hat dementsprechend 234 Kalorien.
Der Cookie schmeckt intensiv nach Karamell. Das schaffen wir zum einen durch die knackigen, karamellisierten Mandeln, aber auch durch das natürliche Karamell-Aroma. Das Ganze wird von einer Prise Salz wunderbar unterstrichen.
Unser Cookie auf Haferbasis ist knusprig lecker und wird im praktischen Taschenformat geliefert. Verfeinert haben wir den 50 g-Keks mit natürlichem Karamell-Aroma, Kokossirup und einer Prise Salz. Für den Crunch sorgen karamellisierte Mandeln – absolutes Coffeeshop-Feeling für zu Hause und to-go.
Vad andra har sagt om Ekologisk Cookie Caramelized Almond 50 g
Logga in
Jag älskade det.........
Inte för mycket socker, och den praktiska portionsförpackningen är toppen
En riktig lyxupplevelse
Perfekt att ta med sig.
God men torr
Tack så mycket för din recension! Vi är jätteglada att du gillade smakkombinationen i Bio Cookie Caramelised Almond 🤗 Synd att du tyckte att den var lite torr. Vår kundtjänst står alltid till ditt förfogande om du har några frågor. Vi hoppas att ditt nästa mellanmål faller dig i smaken!
En riktigt härlig kombination av sötma och nötighet. Karamellsmaken kommer verkligen till sin rätt – man blir genast sugen på mer.
Smakmässigt bra men mycket kompakt
Hej! 🍪✨ Tack så mycket för din feedback om vår ekologiska kaka med karamelliserade mandlar! Vi är jätteglada att du gillar smaken. 🍪 I våra kakor använder vi ett recept utan vetemjöl och ersätter det ofta med ingredienser som havregryn, vilket ger en betydligt fastare och mjukare konsistens (”soft-baked”). Konsistensen kan variera beroende på mandlarnas fettinnehåll. 📉🍪 Om du någon gång skulle vara missnöjd kan du när som helst kontakta vår kundtjänst via hjälpavsnittet på vår webbplats så att vi kan hitta en lösning åt dig! 🤝💬 Varma hälsningar Ditt KoRo-team 🧡✨
Trevligt, gott, gott
KoRo GmbH
14.04.2026
Tack så mycket för din feedback! Vi är glada att du gillar att äta kakan som mellanmål när du är på språng! Vi förstår helt och hållet att du tyckte att den var lite torr – smaker är ju olika. Vi hoppas att du snart hittar ett mellanmål på vår webbplats som passar dig bättre 🤗