Ekologiska borlottibönor i burk 12 x 250 g
Betala efter 30 dagar.Köp nu: Ekologiska borlottibönor i burk 12 x 250 g
Låt oss presentera: våra ekologiska Borlotti-bönor! Eller borde vi hellre kalla vår nya bönestjärna för tranbärsbönor, trädgårdsbönor, romerska bönor, romanoönor, saluggia-bönor eller rosecoco-bönor? Som du kan se: en mängd olika namn för vår läckra produkt. Men vi återkommer till bakgrunden senare! Låt oss i stället titta på bönornas röda och vitfläckiga färg, som blir brun till mörkröd först efter tillagningen. På tal om matlagning: Vi har tagit det från dig så att du kan använda bönorna direkt. Köp vår 250 g burk ekologiska Borlotti-bönor för att få mer variation i ditt dagliga baljväxtliv!
Kompakt form, stor historia
Borlottibönor! Du kanske redan har känt en italiensk känsla när du hör det, för den vitröda allroundaren används ofta som ingrediens i Italien, men även i Portugal, Grekland och Turkiet, och ingår i många rätter. Bönan har dock sitt ursprung i Sydamerika, närmare bestämt i Colombia. Där odlades den som Cargamanto-böna, som visuellt påminner om en kidneybönan. Fun fact: Namnet Saluggia-bönan kom till av marknadsföringsskäl och kan spåras tillbaka till den norditalienska staden Saluggia, där bönan har odlats sedan 1900. En äventyrlig historia som våra bönor kan se tillbaka på. På samma sätt kan vår kategori av baljväxter se tillbaka på en händelserik tid, där ett antal produkter nu har samlats. Bönentusiaster hittar ekologiska svarta bönor i burkar, färdiga ekologiska kidneybönor i burkar och ekologiska vita bönor i tomatsås.
Köp ekologiska borlottibönor i burk
Är du redan i samma eufori som vi? Våra Borlotti-bönor väntar bara på att ge dina rätter en intensiv nötaktig ton. Bönorna i 250 g burk är färdiga att äta, kommer från certifierad ekologisk odling och är en fiberkälla! Öppna burken, häll av vattnet och låt bönorna börja smaka direkt! Beställ nu!
| Genomsnittliga näringsvärden | per 100g |
|---|---|
| Värmevärde (i kj/kcal) | 353 / 84 |
| Fett | 0.9 g |
| varav mättade fettsyror | 0.2 g |
| Kolhydrater | 9.8 g |
| därav socker | 0.5 g |
| Kostfiber | 7 g |
| Protein | 5.3 g |
| Salt | 1 g |
| Produktnummer | HUELSEN_042_T12 |
| Bäst före-datum | 31.12.2029 |
| Ursprung | Italien |
| Ursprung (bearbetning) | Italien |
| Innehåll | 3 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582802863 |
| Datablad | Specifikation |
| Organ för ekologisk kontroll och ekologiskt ursprung | |
| Näringsspår | Näringsspår |
| Frakt | Leveranstid utanför Tyskland |
| Företag | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaringsråd | Förvaras på en sval och torr plats. Förvara oanvända portioner omedelbart i en separat behållare i kylskåpet och konsumera inom 2 dagar. |
| Ingredienser | 62,5 % borlottibönor*, vatten, 0,56 % salt *från ekologiskt jordbruk |
| Handelsnamn | Bio Borlottibohnen mit Salz |
| Etikettanteckning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan ändras. För exakt information, vänligen se produktbeskrivningen. |
Gör din beställning fri från fraktkostnader!
Så länge nya produkter inte har vackra bilder ännu, sparar du in på fraktkostnaderna

.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=10&h=10&q=50&blur=3)
.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=10&h=10&q=50&blur=3)
.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=10&h=10&q=50&blur=3)
.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=10&h=10&q=50&blur=3)















































