Betala efter 30 dagar med PayPal
Varan finns i lager, leveranstid 3-6 arbetsdagar
Produktinformation Ekologiska havrekärnor 2,5 kg
En varm gröt är din favoritfrukost på morgonen, men lite variation är väl inte fel? Vi har en lösning för dig: Beställ våra milt nötiga ekologiska havrekärnor online nu och krydda din gröt!
Havrekärnor till baket
Du behöver alltså inte lära dig ett nytt frukostrecept: en läcker havregrynsgröt med kanel och lönnsirap kan också tillagas snabbt och enkelt med vår ekologiska havrekärnor! Men havrekärnorna passar också som ett perfekt tillbehör även i salta rätter. Du kan helt enkelt blötlägga havren efter behov, koka dem och sedan göra dem till det du önskar. Vad sägs om en risotto gjord på havrekärnor eller som tillägg till en sallad? Som proteinkälla ger nakenhavre dig protein och deras höga fiberinnehåll håller dig mätt länge. Kornet passar också som ingrediens om du gillar att baka bröd! På tal om bakning: Det finns mycket att upptäcka i spannmålsvärlden. Vi har massor av spannmålsflingor och olika mjölsorter i vårt sortiment!
Ekologiska havrekärnor
Du kan använda spannmålen på många olika sätt - det är bra att våra havrekärnor inte bara är ekologiska, utan också kommer direkt i storpack med 2,5 kg! Så du har tillräckligt mycket för att prova alla recept utan att få slut på havre direkt. Och det är inte allt: våra havrekärnor är rika på fibrer och protein. Köp våra ekologiska havrekärnor nu!
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1493 / 355 |
| Fett | 7.1 g |
| varav mättade fettsyror | 1.4 g |
| Kolhydrater | 56 g |
| varav socker | 1.3 g |
| Fiber | 9.7 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0 g |
| Produktnummer: | KERN_001 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 09.04.2027 |
| Ursprung | Österrike, Tjeckien, Tyskland, Danmark, Estland, Frankrike, Litauen, Lettland, Polen, Sverige, Slowakei |
| Ursprung (tillverkning) | Tyskland |
| Ekologiskt ursprung | EU-jordbruk |
| Innehåll | 2.5 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582805970 |
| Datablad | Specikation |
| Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft |
|
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstr. 26, 10872 Berlin |
| Förvaring | Förvaras på en sval, torr plats borta från ljus. |
| Ingredienser | 100 % HAVRE* *ekologiskt odlade |
| Allergener | Kan innehålla GLUTEN, SOJA, NÖTTER, SENAP, SESAM och LUPINER. |
| Produktbeskrivning | Ekologiska havrekärnor |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
Havregryn och mer
Utmärkt!
Jag kokar allt kött, fisk och grönsaker på svag värme i buljongen. Och eftersom jag tillsätter tång behöver jag inte salta i efterhand.
Jag älskar det.
Kontrollera att förpackningen är i gott skick.
Utmärkt kvalitet och en mycket användarvänlig kundtjänst.
Nackdelar:
Mycket dålig förpackning av produkten. De två första leveransförsöken misslyckades och ledde till att beställningen avbröts. Vid det tredje försöket levererades produkten visserligen, men två av de fyra paketen hade spruckit, vilket resulterade i produktförlust. Ännu allvarligare var produktförlusten vid avhämtningen på DHL-kontoret. Jag var tvungen att plocka upp havrekornen (Haver) från golvet på avhämtningsstället.
Kan inte språket
Fantastisk kvalitet
Högsta kvalitet, utmärkt service! Tack!
De bästa havrekärnorna på marknaden, perfekta för självmalen färskkornig gröt.
Allt super.
Jag använder dem för att pressa eftersom jag alltid gör min egen havregryn och inte behöver äta kartongen från snabbköpet.
Jag beställer bara från dig när det passar mig.
Första intryck: Högkvalitativ produkt