Rostade hasselnötter saltkaramell 1 kg
Betala efter 30 dagar.Köp nu: Rostade hasselnötter saltkaramell 1 kg
Med våra rostade hasselnötter med saltkaramell behöver du aldrig mer vänta ivrigt på nästa julmarknad. Dessutom kan du vara säker på att kvaliteten är bra hos oss: Våra rostade hasselnötskärnor innehåller inga smakförstärkare eller konserveringsmedel och är 100 % veganska - en ren nötglädje!
Knäckig hasselnöt möter aromatisk saltkaramell
En liten nypa salt förädlar varje maträtt - det visste till och med mormor! Det gör även nötter som är kanderade i socker. De läckra Salted Caramel Nuts kombinerar det bästa av fylliga, lätt syrliga hasselnötter och en krispig glasyr av söt karamell. Alla som någonsin har provat honungssaltade nötter vet vilken oöverträffad smakupplevelse som döljer sig bakom kombinationen av en sötsaltad beläggning och en nötaktig arom. Till våra rostade hasselnötter med saltkaramell använder vi endast hela obehandlade hasselnötskärnor. De rostas försiktigt och överdrags sedan med en glasyr av strösocker och en nypa salt.
Rostade hasselnötter som topping till bakverk
Våra rostade hasselnötter är mycket mer än bara en godbit för mysiga kvällar i soffan. De är utmärkta som garnering till läckra nötnougatkakor, krämiga desserter eller för att baka nötkaramellkakor. Hacka bara de glaserade hasselnötterna och strö över ditt favoritbakverk.
Karamelliserade hasselnötter i praktisk bulkförpackning
Vi känner alla till det: så fort du har köpt en liten påse rostade nötter vill alla dina vänner prova en. Ett par grepp från sidan och halva påsen är redan tom. Men det är över nu! Och det bästa är att du kan njuta av de goda glaserade hasselnötterna hemma i soffan - oavsett om det är vår, sommar, höst eller vinter! Våra rostade hasselnötter Salted Caramel är en garanterad godbit för varje dag, oavsett årstid.
| Genomsnittliga näringsvärden | per 100g |
|---|---|
| Värmevärde (i kj/kcal) | 2346 / 564 |
| Fett | 37 g |
| varav mättade fettsyror | 2.8 g |
| Kolhydrater | 45 g |
| därav socker | 43 g |
| Kostfiber | 5 g |
| Protein | 9.2 g |
| Salt | 0.94 g |
| Produktnummer | HASEL_003 |
| Bäst före-datum | 03.03.2027 |
| Ursprung | Turkiet |
| Ursprung (bearbetning) | Griechenland |
| Innehåll | 1 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260654788785 |
| Datablad | Specifikation |
| Näringsspår | Näringsspår |
| Frakt | Leveranstid utanför Tyskland |
| Företag | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaringsråd | Förvara torrt och svalt och skyddat från ljus |
| Ingredienser | 65 % HASSELNÖT, 34 % socker, 1 % salt |
| Korskontaminering | Kan innehålla spår av jordnötter, andra nötter och sesam. |
| Handelsnamn | Saltkaramelliserade hasselnötter |
| Etikettanteckning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan ändras. För exakt information, vänligen se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner beskuret foto |
Gör din beställning fri från fraktkostnader!
Så länge nya produkter inte har vackra bilder ännu, sparar du in på fraktkostnaderna














































