Produktinformation Rostade kikärtor, salt 1 kg
Det måste finnas tillräckligt med snacks vid varje Netflix-maraton? Vi säger samma sak, men lämnar påsen med chips stängd idag: Rostade kikärter är det nya alternativet till vanliga knaprigheter.
Kikärtor som snacksalternativ i storpack
Kikärter har smugit in i våra kök de senaste åren. Vi använder dem till grytor, falafel och hummus. De runda baljväxterna är fulla av goda näringsämnen, och har blivit en oumbärlig del av den vegetariska och veganska kosten. Som proteinkälla är kikärter också populärt bland idrottare. Medan vi hypar dem har kikärter varit kända i 10 000 år och rostade kikärter, som kallas leblebi, är ett traditionellt snack. Hur häftigt är det inte, tänkte vi och introducerade rostade kikärter - bättre sent än aldrig - i vår webbshop.
Alla goda ting kommer i tretal
Du kan köpa våra rostade kikärter i tre läckra smaker:
De är alla rostade och förädlades sedan med olika kryddor. Som alltid undviker vi tillsatt socker och konstgjorda färger eller konserveringsmedel. Vår originala sort: "Rostade kikärter, saltade" består därför av bara tre ingredienser. Så ta det gärna: Våra rostade kikärter är ett proteinrikt mellanmål mellan måltiderna eller en krispig toppning för sallader, bowls eller soppor. Prova vårt nya favoritsnack - men tänk på att akta dig från att bli beroende! Beställ dina rostade kikärter nu!arnas: Akta dig för beroende! Beställ dina rostade kikärter nu!
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1791 / 428 |
| Fett | 16 g |
| varav mättade fettsyror | 1.9 g |
| Kolhydrater | 44 g |
| varav socker | 3.7 g |
| Fiber | 16 g |
| Protein | 19 g |
| Salt | 1.5 g |
| Produktnummer: | KICH_001 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 10.10.2026 |
| Ursprung | USA |
| Ursprung (tillverkning) | Spanien |
| Innehåll | 1 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260654782134 |
| Datablad | Specikation |
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvara torrt och svalt och skyddat från ljus |
| Ingredienser | 83% kikärter, solrosolja, 1,5% salt |
| Allergener | Kan innehålla spår av GLUTEN, JORDNÖTTER, SOJA, MJÖLK (LAKTOS), MANDEL, SESAM, HASSELNÖTTER, PEKANNÖTTER; PISTAGE och MACADEMIANÖTTER |
| Produktbeskrivning | Rostade och saltade kikärter |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
4-5 stjärniga recensioner 🙂
Oätlig
1-3 stjärniga recensioner 🙃
Rostat, härsket kycklingfoder
Efter två månader i skåpet (och fortfarande lika äckliga som den första dagen...) har de nu hamnat i soptunnan.
Inte riktigt min grej
Hej 😊🥜 Tack så mycket för din ärliga feedback 💛 Synd att de rostade kikärterna inte riktigt föll dig i smaken 😔 Desto roligare att du tyckte bättre om våra edamame 😋 Smaker är förstås olika, men vi är ändå glada över din återkoppling 🙏 Varma hälsningar Ditt KoRo-team 🤍
Goda, men lite för salta
Man måste gilla dem, men då kommer de in överallt...
De ger också en god variation i vissa nötblandningar.
Det blir dock alltid några skal kvar när de till exempel blandas med nötter.
Eftersom det inte är så många som känner till kikärtor blir det ändå alltid en aha-upplevelse och blandningarna går åt som smör i solsken.
Dåligt!!! Jag köper aldrig mer!!!
Tack så mycket för din feedback! Det är synd att de rostade och saltade kikärtorna inte föll dig i smaken och att du upplevde dem så negativt. Smakupplevelser är ju mycket individuella och kan variera kraftigt. Du kan när som helst kontakta vår kundtjänst via hjälpavsnittet på vår webbplats. Vi hoppas att du snart hittar en produkt på vår webbplats som passar dig bättre 🤗
Kikärterna smakar jättegott, men är tyvärr fortfarande lite för hårda.
Super salt snacks för att fylla på makronäringsämnen
Tyvärr inte vår smak
Tack för din feedback! Vi beklagar att du tyckte att smaken var för salt och kikärterna för hårda – smak är en subjektiv sak och därför har vi ett stort utbud av snacks och produkter som tillgodoser olika preferenser 🤗 Vi hoppas att du snart hittar ett snack eller en produkt som passar dig bättre och som du gillar fullt ut.
Jag älskar det, jag kommer tillbaka!
Bra och hälsosammare alternativ till klassiska chips & Co.
Lite för starkt som solo, men gott i blandning med andra bönor.
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!
KoRo GmbH
09.02.2026
Hej, vi är verkligen ledsna att du inte var nöjd med kikärtorna. Naturligtvis är detta inte den kvalitetsstandard du kan förvänta dig av oss. Härsksmak är definitivt inte normalt och vi vill be om ursäkt för detta. Vänligen kontakta vår kundtjänst så att vi kan erbjuda dig en lösning. Tack för att du uppmärksammade oss på detta och än en gång ber vi om ursäkt för besväret! Allt gott, ditt KoRo-team 😊