Produktinformation Rostade kikärtor, BBQ-krydda 1 kg
Du kan inte få tillräckligt med snacks under ditt Netflix-maraton? Vem kan det egentligen, fast idag kan du hålla chipspåsen stängd: rostade kikärter är vårt nya alternativ till konventionella snacks.
Spicy snacksalternativ: BBQ-krydda
Kikärter har blivit allt vanligare i våra kök de senaste åren. Vi använder dem till läckra kikärtscurries, falafel och hummus. Det är svårt att föreställa sig en vegetarisk och vegansk kost utan de runda baljväxterna, som är fulla av goda näringsämnen. Som proteinkälla är kikärter också populära bland idrottare. Även om vi nyss börjat hylla dem, så har kikärter varit kända i 10 000 år. I Turkiet är kikärter en av de grundläggande ingredienserna i matförrådet; ett traditionellt mellanmål är till exempel rostade kikärter som kallas leblebi. Hur häftigt är inte det, tänkte vi och introducerade rostade kikärter - bättre sent än aldrig - i vår webbutik.
Rostade kikärtor – ett snacks, tre smaker
Du kan köpa våra rostade kikärter i två andra läckra smaker:
Rostade kikärter, salt och peppar
De har alla rostats och sedan förädlats med olika kryddor. Som alltid undviker vi medvetet att tillsätta socker, konstgjorda färgämnen och konserveringsmedel. Vår originalsort: "Rostade saltade kikärter" består därför bara av tre ingredienser. Våra rostade kikärter är ett proteinrikt mellanmål för mellanmål eller en krispig topping till sallader, skålar eller soppor. Prova dig fram med vår nya snackfavorit - men var försiktig: se upp för att bli beroende! Beställ dina rostade kikärter nu!
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1738 / 415 |
| Fett | 15 g |
| varav mättade fettsyror | 2.1 g |
| Kolhydrater | 44 g |
| varav socker | 3.4 g |
| Fiber | 14 g |
| Protein | 19 g |
| Salt | 1 g |
| Produktnummer: | KICH_002 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 10.10.2026 |
| Ursprung | USA (kikärter), EU/icke-EU (solrosolja, kryddblandning) |
| Ursprung (tillverkning) | Spanien |
| Innehåll | 1 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260654782141 |
| Datablad | Specikation |
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvaras på en sval, torr plats undan ljus |
| Ingredienser | 81 % kikärter, solrosolja, kryddblandning (salt, maltodextrin, lökpulver, tomatpulver, paprikapulver, arom, vitlökspulver, naturlig arom, röksalt, rökt dextros, färgämne: paprikaextrakt; surhetsreglerande medel: citronsyra; glukossirap |
| Allergener | Kan innehålla GLUTEN, JORDNÖTTER, SOJA, MJÖLK (LAKTOS), NÖTTER och SESAM. |
| Produktbeskrivning | Rostade kikärter med barbecue-smak |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
4-5 stjärniga recensioner 🙂
Gärna igen
1-3 stjärniga recensioner 🙃
oätlig
Ett gott och hälsosamt mellanmål
Ruttig smak
Men kikärtorna smakar inte alls bra. Det smakar som om de har gått ut för länge sedan, snarare härsket och plastigt.
Tack så mycket för din feedback! Det är synd att de rostade kikärtorna med BBQ-kryddor inte föll dig i smaken, trots att du i grunden gillade idén och kombinationen. Att du upplevde dem som härskna eller hade en obehaglig smak är naturligtvis mycket tråkigt och motsvarar inte våra krav. Smaker är förstås mycket individuella, men vi tar sådana intryck på allvar. Du kan när som helst kontakta vår kundtjänst via hjälpavsnittet på vår webbplats. Vi hoppas att du snart hittar en produkt på vår webbplats som passar dig bättre 🤗
supergott
De ser verkligen jättegoda ut!!!
Jag är inte övertygad
Tack för din feedback! Vi beklagar att de rostade kikärtorna var för torra och inte tillräckligt kryddiga för din smak – smaker är ju olika. Vår kundtjänst i hjälpavdelningen står alltid till din tjänst om du har några frågor. Vi hoppas att du hittar ett snacks som passar dig bättre vid ditt nästa köp 🤗
Ett perfekt mellanmål när suget slår till på kvällen... och dessutom nyttigt
Smakrik men lite för hård
De har kommit fram i mycket gott skick.
Bra idé, bristfällig genomförande
Tyvärr smakar de dock ganska härsket och gammalt.
För min smak skulle de gärna få smaka mer intensivt/kryddigare!
Tack så mycket för din feedback! Kul att du gillar konsistensen, men synd att smaken och kryddningen inte riktigt övertygade dig – smaker är ju individuella 🤗 Om du har några frågor kan du när som helst kontakta vår kundtjänst via hjälpavsnittet. Vi hoppas att du snart hittar ett mellanmål på vår webbplats som passar dig bättre 💛
Smakar bra, men är för hårda.
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!
KoRo GmbH
27.02.2026
Hej, tack för din feedback. Vi beklagar verkligen att du fick en defekt produkt. Vänligen kontakta vår kundtjänst så att de kan ge dig lämplig kompensation. Med vänliga hälsningar, ditt KoRo-team :)