Produktinformation Rostade och saltade favabönor 750 g
Bönor på nya sätt hos KoRo! Vi har rostat våra favabönor, även kallade bondbönor, i olja och kryddat dem med salt: resultatet är ett härligt krispigt mellanmål som är ett utmärkt alternativ till chips, salta pinnar mm. Prova våra saltade och rostade favabönor i förpackning med 750 g!
Prova rostade och salta favabönor
Våra rostade och saltade favabönor inte bara läckra som snacks på egen hand, - utan de förädlar också sallader, soppor eller din bowl. Lägg chipsen åt sidan till nästa kväll med vännerna och ersätt dem med våra salta favabönor. Våra rostade och saltade edamamebönor, salta svarta bönor och kryddiga majskärnor är också snygga att servera i tjusiga skålar. Du kommer att vilja ta för dig oftare! Vår blandning av bönor och ärtor är en färgstark och läcker godbit.
Favabönor som vegetabiliska snack hos KoRo
Känner sig riskakor, söta chips, linschips redan hemma i din mellanmålshylla? Vi tycker att man aldrig kan ha tillräckligt med variation. Därför bör våra rostade och saltade bondbönor definitivt flytta in hos dig. Varför? De är läckra, behagligt salta och underbart krispiga. Dessutom är de en bra omväxling från konventionella snacks och har ett högt protein- och fiberinnehåll. Är du sugen nu? Köp då våra kryddiga favabönor nu och låt ditt inre snackmonster få gå loss!
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1833 / 438 |
| Fett | 18 g |
| varav mättade fettsyror | 1.8 g |
| Kolhydrater | 37 g |
| varav socker | 3 g |
| Fiber | 12 g |
| Protein | 26 g |
| Salt | 1.8 g |
| Produktnummer: | BOHNE_007 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 04.10.2026 |
| Ursprung | Egypten, Australien (fava bönor), EU/icke-EU (solrosolja), Spanien (salt) |
| Ursprung (tillverkning) | Nederländerna |
| Innehåll | 0.75 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260335838570 |
| Datablad | Specikation |
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvaras torrt, svalt och skyddat från värme |
| Ingredienser | 80,5 % favabönor, solrosolja, 1,5 % salt |
| Allergener | Kan innehålla GLUTEN, JORDNÖTTER, SOJA, MJÖLK (LAKTOS), JORDNÖTTER och SESAMFRÖ |
| Produktbeskrivning | Favabönor rostade och saltade |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
4-5 stjärniga recensioner 🙂
1-3 stjärniga recensioner 🙃
minska mängden salt
Ett gott och piggande mellanmål
Något annat för omväxlings skull
Inte riktigt lika gott som edamame
Jag skulle köpa den igen och igen.
Fantastiskt mellanmål
Bönor att knapra på
En läcker ny upptäckt
Gott.
krispigt och väldigt salt
Tack så mycket för din feedback! Synd att du tyckte att favabönorna var för salta – smaker är ju som bekant en mycket individuell sak! Kul att du annars gillar smaken. Om du har några frågor kan du när som helst kontakta vår kundtjänst via hjälpavsnittet. Vi hoppas att du snart hittar en produkt på vår webbplats som passar dig bättre 🤗
Bra, men för salt.
Jag kommer inte att beställa igen
Tack för din feedback! Vi beklagar att du tyckte att de rostade och saltade favabönorna var för feta och smakmässigt för intetsägande – smaker är ju som bekant olika. Vår kundtjänst i hjälpavdelningen står alltid till din tjänst om du har några frågor. Vi hoppas att du vid ditt nästa köp hittar ett mellanmål eller en produkt som passar dig bättre 🤗
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!
KoRo GmbH
05.05.2026
Tack så mycket för din feedback! Kul att du ändå tyckte om de rostade och saltade favabönorna som topping på salladen. Att de inte riktigt når upp till edamame för dig är helt förståeligt – smak och favoriter är helt enkelt väldigt individuella. Du kan när som helst kontakta vår kundtjänst via hjälpavsnittet på vår webbplats. Vi hoppas att du snart hittar en produkt på vår webbplats som passar dig bättre 🤗