Betal efter 30 dage.
På lager, leveringstid: 4-7 arbejdsdage
Køb nu: Ærteprotein-crispies 72% 1 kg
Hos KoRo kan vi godt lide, at vores morgenmad er sprød og varieret. Derfor finder du, ud over vores elskede proteinbomber - soja-crispies 60% og soja-crispies med kakao - nu også ærteprotein-crispies i vores sortiment! Med 72 g protein pr. 100 g er vores ærteprotein crispies dine nye foretrukne proteinkilder og giver konventionelle müsli-toppings stærk konkurrence. Heldigivis er der plads til mere end én topping i skålen..
Brug af ærteprotein-crispies
Den lille sult kommer snigende, og du spørger dig selv: Hvad har køleskabet og køkkenskabene at byde på? Med vores ærteprotein-crispies har du altid en sprød, proteinrig løsning på lager. Især for sportsudøvere, der har et højt proteinbehov, er vores protein chips et smagfuldt og nem måde, at imødekomme dette behov. Som grundlag for din proteinrige morgenmad eller optimering af din yoghurt - ærtekuglerne er altid din loyale ledsagere, når tingene skal gå hurtigt. Best of both worlds: Vores proteincrispies ville ikke være vores nye favoritter, hvis de ikke kunne bruges i det salte køkken. For knas er altid godt! Hvad med for eksempel som topping på en fuld lunch-bowl? Eller hvad med en hjemmelavet proteinbar med ærteprotein? Tag vores super sprøde ærteprotein crispies, lidt nøddesmør og et flydende sukkeralternativ. Bland ingredienserne, læg i et fad eller pande, lad køle og sætte sig og bam! Du har din helt egen proteinbar på ingen tid.
Det særlige ved vores ærteprotein-crispies
Vi siger nej til tilsat sukker, animalske ingredienser og konserveringsmidler! Vores ærteprotein-crispies er selvfølgelig ingen undtagelse og er altså vegansk. Bortset fra ærter og tapiokastivelse finder du intet andet i dine proteincrispies. På den måde kan du også bruge de neutrale, sprøde crispies til hvert måltid. Giv dine retter et ekstra sprødt element og supplerende protein med vores 1 kg-pakker.
| Gennemsnitligt næringsindhold | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1598 / 380 |
| Fedt | 1.4 g |
| Heraf mættede fedtsyrer | 0.3 g |
| Kulhydrater | 18 g |
| Heraf sukkerarter | 1.3 g |
| Kostfibre | 3.5 g |
| Protein | 72 g |
| Salt | 2.1 g |
| Varenummer: | CRIS_011 |
|---|---|
| Bedst før | 10.04.2027 |
| Oprindelse | Kina, Thailand, United States of America |
| Oprindelse (forarbejdning) | Tyskland |
| Indhold | 1 kg |
| Producent | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260654788778 |
| Datablad | Specifikation |
| Spor | Forklaring af sporhenvisning |
| Forsendelse | Forsendelsesinformationer |
| Virksomhed |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Opbevaring | Opbevares tørt, køligt og beskyttes mod lys |
| Ingredienser | 74 % ærteproteinisolat, 14 % ærteproteinkoncentrat, 12 % tapiokastivelse |
| Krydskontaminering | Kan indeholde GLUTEN, SOJA, MÆLK (LAKTOSE), JORDNØDDER, NØDDER og SESAM |
| Varebetegnelse | Produkt af ærteprotein og tapiokastivelse |
| Etikethenvisning | Ingredienser, næringsværdier og emballage kan variere. For korrekte oplysninger henvises til produktbeskrivelsen. |
| Presse og forhandlere | Download billede uden baggrund |
Klimapåvirkning
Hos KoRo analyserer vi de drivhusgasemissioner, der opstår ved produktionen af vores lækkerier. Disse omfatter CO2, metan og lattergas. Vores hårdtarbejdende bæredygtighedskollegaer indsamler alle oplysninger og beregner en værdi: de såkaldte CO2-ækvivalenter. Vi giver nu disse oplysninger videre til dig, så du kan træffe informerede købsbeslutninger og holde øje med dit eget personlige CO2-aftryk. Men vi bruger også denne værdifulde indsigt: På den måde kan vi gøre vores forsyningskæder endnu smartere i fremtiden og også holde øje med vores eget CO2-aftryk.
CO₂-udledning efter produkt
For at gøre arbejdet lettere for vores kollegaer i bæredygtighedsafdelingen har vi indgået et samarbejde med virksomheden Cozero. De hjælper os med deres dekarboniseringssoftware til at beregne CO2-udledningen fra vores produkter. Når alt kommer til alt, gennemgår vores lækre produkter meget, før de finder vej til dit spisekammer eller din snackskål: produktion, emballage og logistik - for blot at nævne de store trin.
- Produkt
- Pakning
- Logistik
Sådan har prisen udviklet sig over tid
Alle oplysninger uden garanti!
Login
Godt produkt, men jeg har endnu ikke fundet den perfekte kombination!
Godt produkt, som jeg anbefaler, hvis man ved, hvad man skal bruge det til!
Lækkert, Crunchie
Det er nok for en tid!
Sprød proteintopping til supper og salater
Jeg vil gerne anbefale det
Den perfekte morgenmad
Ikke lige så gode som dem med soja
Jeg vil prøve det og se, hvordan det går
Jeg er begejstret
KoRo Handels GmbH
01.04.2026
Hej! 🫛✨ Tak for din feedback på vores ærteprotein-crispies! Det er dejligt, at du giver dem en chance. 😊 Da vores crispies består af 72 % ærteprotein og er et naturprodukt uden tilsat sukker eller kunstige smagsstoffer, har de en meget neutral og funktionel smag. 🌿 De er designet til at være en proteinrig base snarere end en snack i sig selv, og derfor får de deres bedste konsistens, når de blandes i müsli eller yoghurt. 🥣✨ Da de er meget tørre og faste for at sikre en lang holdbarhed, er "knaset" mere en fast bid end en let puff. 📉🫛 Hvis du nogensinde er utilfreds eller har spørgsmål om konsistensen, kan du altid kontakte vores kundeservice via hjælpesektionen på vores hjemmeside! 🤝💬 Alles Liebe Dit KoRo-team 🧡✨