Betal efter 30 dage.
På lager, leveringstid: 4-7 arbejdsdage
Køb nu: Sojaprotein-crispies med kakao og 58% protein 1 kg
Har du brug for ekstra plantebaseret protein? Vores proteincrispies med kakao indeholder hele 58 g protein pr. 100 g og er lavet af GMO-fri soja – produceret i Tyskland. De små, sprøde kugler imponerer med deres lette tekstur og fyldige kakaosmag, og de passer perfekt til en aktiv livsstil eller som velsmagende snack.
Sprød energi til din hverdag
Crispies fremstilles ved en skånsom ekstrudering af en dej bestående af soja, ris og kakao. Under høj varme og tryk formes de til små luftige kugler, som derefter tørres og overtrækkes med et tyndt lag kakao og sukker – uden at miste deres næringsværdi. Resultatet er en knasende, proteinrig snack med lækker smag.
Ideel som snack, müsli eller hjemmelavede barer
Uanset om du blander dem i morgenmaden, bruger dem som topping eller tilsætter dem i proteinbarer, giver crispies dine opskrifter et ekstra boost af protein og sprødhed. Bestil dine kakao-proteincrispies nu og fyld din dag med god smag og plantekraft!
| Gennemsnitligt næringsindhold | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1535 / 362 |
| Fedt | 1.9 g |
| Heraf mættede fedtsyrer | 0.4 g |
| Kulhydrater | 28 g |
| Heraf sukkerarter | 9.1 g |
| Kostfibre | 1.8 g |
| Protein | 58 g |
| Salt | 2.7 g |
| Varenummer: | CRIS_005 |
|---|---|
| Bedst før | 27.07.2027 |
| Oprindelse | Kina |
| Oprindelse (forarbejdning) | Tyskland |
| Indhold | 1 kg |
| Producent | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260335837351 |
| Datablad | Specifikation |
| Spor | Forklaring af sporhenvisning |
| Forsendelse | Forsendelsesinformationer |
| Virksomhed |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Opbevaring | Opbevares køligt og tørt |
| Ingredienser | 74 % SOJAPROTEIN, ris-semulje, sukker, 4% kakaopulver (fedtfattigt), SOJAMEL, salt, naturlig smag |
| Krydskontaminering | Kan indeholde GLUTEN, ÆG, MÆLK (LAKTOSE), NØDDER og SESAM |
| Varebetegnelse | Sojaprotein crispies med kakao |
| Etikethenvisning | Ingredienser, næringsværdier og emballage kan variere. For korrekte oplysninger henvises til produktbeskrivelsen. |
| Presse og forhandlere | Download billede uden baggrund |
Klimapåvirkning
Hos KoRo analyserer vi de drivhusgasemissioner, der opstår ved produktionen af vores lækkerier. Disse omfatter CO2, metan og lattergas. Vores hårdtarbejdende bæredygtighedskollegaer indsamler alle oplysninger og beregner en værdi: de såkaldte CO2-ækvivalenter. Vi giver nu disse oplysninger videre til dig, så du kan træffe informerede købsbeslutninger og holde øje med dit eget personlige CO2-aftryk. Men vi bruger også denne værdifulde indsigt: På den måde kan vi gøre vores forsyningskæder endnu smartere i fremtiden og også holde øje med vores eget CO2-aftryk.
CO₂-udledning efter produkt
For at gøre arbejdet lettere for vores kollegaer i bæredygtighedsafdelingen har vi indgået et samarbejde med virksomheden Cozero. De hjælper os med deres dekarboniseringssoftware til at beregne CO2-udledningen fra vores produkter. Når alt kommer til alt, gennemgår vores lækre produkter meget, før de finder vej til dit spisekammer eller din snackskål: produktion, emballage og logistik - for blot at nævne de store trin.
- Produkt
- Pakning
- Logistik
Sammenlignede CO₂-udledning for produkterne
Er du nysgerrig efter at se, hvor godt din yndlingssnack klarer sig i forhold til andre produkter, hvad angår deres CO₂-aftryk? Sig ikke mere! For at skabe sammenlignelighed har vi beregnet CO₂-udledningen pr. 1 kg af vores produkter og sammenlignet dem med andre produkter, der ender på mange menneskers tallerkener hver dag, som f.eks. ost, tofu og mange flere. Vi har også inkluderet kaffe i sammenligningen. Så uanset om det er din yndlingssnack eller dit foretrukne køkkenprodukt, kan du se præcis, hvordan det klarer sig i "CO₂ pr. kg produkt" ranglisten.
Sammenligning af CO₂-udledning (i kilogram) pr. kilogram produkt
Disclaimer: Forskellige metoder (sammenlignede produkter) - CO2-emissionerne for ikke-KoRo-produkter stammer fra en anden datakilde. Derfor kan der være forskelle mellem deres evalueringsmetode og evalueringen af KoRo-produkterne.
Sådan har prisen udviklet sig over tid
Alle oplysninger uden garanti!
Login
Sprød, lækker og sund.
Fint, jeg bestiller dem igen.
Et rigtig godt tilskud til müsli, men smagsløst, når det spises alene.
Lækre og alsidige
meget sprød, meget lækker
Kan jeg spise det hver dag?
Bemærk: 3 gram salt
Vores bestsellere
Nyt hos KoRo og med gratis forsendelse. Prøv noget nyt!
KoRo Handels GmbH
05.05.2026
Mange tak for din feedback! Det er ærgerligt, at sojaprotein-crispies med kakao ikke faldt i din smag, og at du især er utilfreds med saltindholdet samt ændringen i forhold til de tidligere Crossies. Det er også helt forståeligt og irriterende, at produktets fremstilling skabte forventninger, der ikke blev indfriet. Smag og forventninger er meget individuelle, men vi forstår godt dit synspunkt. Du kan til enhver tid kontakte vores kundeservice via hjælpesektionen på vores hjemmeside. Vi håber, at du snart finder et produkt på vores hjemmeside, der falder mere i din smag 🤗